Reklama

Czas wzrastania w przyjaźni Chrystusa

W niedzielę, 26 października, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie odbyła się 294. inauguracja roku akademickiego. Słowa powitania w stronę licznie zgromadzonego audytorium - księży biskupów, profesorów, dziekanów, proboszczów oraz pracowników świeckich seminarium - skierował rektor ks. prał. Tadeusz Kądziołka. Wyraził on radość z przybycia gości oraz podziękował za wszelki wkład, jaki jest wyrazem troski wszystkich osób życzliwych lubelskiemu seminarium. Ksiądz Rektor uroczyście zainaugurował rok akademicki 2008/2009, w którym przypada setna rocznica funkcjonowania nowego gmachu seminarium i 90-lecie istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a który przebiega pod patronatem św. Pawła, Apostoła Narodów.
Centralnym punktem inauguracji była immatrykulacja 29 alumnów pierwszego roku, której dokonał prodziekan Wydziału Teologii ks. dr hab. Marek Chmielewski, wręczając klerykom indeksy. Wypowiadając słowa przysięgi wierności praw i obowiązków względem uniwersytetu, stali się oni studentami pierwszego roku teologii KUL. „Bóg i człowiek to dwa kierunki, między którymi rozpięta jest przestrzeń do uprawiania teologii podbudowanej filozofią. Życzę wam, aby studia nad tajemnicą człowieka, a potem nad niezgłębioną tajemnicą Boga, były dla was prawdziwą pasją i radością, by przyniosły owoce dla waszego pożytku duchowego, a przede wszystkim Kościoła” - mówił Ksiądz Dziekan. Po immatrykulacji ks. prof. Stanisław Wilk, Rektor KUL, wystąpił z wykładem inauguracyjnym pt. „Kardynał A. Hlond - organizator życia kościelnego po II wojnie światowej”, w którym przypomniał postać wybitnego prymasa Polski, a szczególnie jego zasługi dla uporządkowania sytuacji Kościoła w Polsce po II wojnie światowej.
Radość z przyjęcia do grona studentów KUL nowych alumnów wyraził abp Józef Życiński, który życzył klerykom, by czas studiów był dla nich czasem wzrastania w przyjaźni Chrystusa. Metropolita, ukazując doniosłość misji, jaką mają do wypełnienia we współczesnym świecie przyszli kapłani, podkreślał: „Ta perspektywa, gdzie trzeba umieć patrzeć, by zagrożenia nie były czymś dominującym, ale poczucie łaski Chrystusa - przyjaciela było źródłem naszej siły, jest czymś ogromnie ważnym w naszym kapłańskim, kleryckim przeżywaniu posługi”. Jako wzór kapłańskiej postawy Ksiądz Arcybiskup wskazał św. Pawła, który „zamiast dramatyzować, mówił: Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia. Nie opisywał, ilu wrogów ma w Rzymie i jakie mają sympatie polityczne, ale pisał o działaniu łaski. Nie opisywał, jakie jest zepsucie w Koryncie, ale głosił Ewangelię miłości. Ten styl jest dla nas wyzwaniem” - mówił.
W uroczystej inauguracji uczestniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło i Artur Miziński, a także rektorzy zakonnych seminariów duchownych w Lublinie. Całość uświetnił chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego.
W seminarium lubelskim nowy rok rozpoczęło 157 kleryków, w tym alumni obrządku grekokatolickiego i ormiańskiego. Wykłady, na które uczęszczają także seminarzyści z diecezji zamojsko-lubaczowskiej oraz niektórych seminariów zakonnych (bracia kapucyni, pauliści, ojcowie biali), są prowadzone w ramach tzw. kursu A „zwyczajnego” Wydziału Teologii KUL i obejmują dwuletnie studium filozofii oraz czteroletnie studium teologiczne, ukończone tytułem magistra teologii. Formacja intelektualna, choć posiada doniosłe znaczenie, jest jednak drugorzędna w stosunku do formacji duchowej, za którą odpowiedzialni są w dużej mierze wychowawcy seminarium. Na kształt formacji kapłańskiej składa się wiele przeplatających się ze sobą czynników i wysiłek wielu osób zaangażowanych w kształcenie przyszłych duszpasterzy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pogrzeb prof. Andrzeja Półtawskiego 4 listopada

2020-10-30 15:06

[ TEMATY ]

pogrzeb

KAI

Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Półtawskiego rozpoczną się w środę 4 listopada o godz. 12.00 w kościele Mariackim w Krakowie, a następnie będzie miało miejsce odprowadzenie zwłok do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Salwatorskim- dowiaduje się KAI.

Andrzej Półtawski urodził się 22 lutego 1923 roku w Warszawie, jako syn typografa i grafika Adama Półtawskiego. Ukończył III Miejskie Gimnazjum i Liceum Męskie w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej w 1942 roku wstąpił do AK. Uczestnik powstania warszawskiego w stopniu podchorążego w ramach Zgrupowania „Żaglowiec” II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Następnie osadzony w stalagu XI A Altengrabow i Groß Lübars koło Magdeburga.31 grudnia 1947 roku ożenił się z Wandą Półtawską z.d. Wojtasik. Ukończył studia filozoficzne pod kierunkiem prof. Romana Ingardena na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1950 r., broniąc pracę magisterską, a następnie uzyskując tytuł doktora na podstawie rozprawy „Rzeczy i dane zmysłowe. Świat i spostrzeżenie u G. E. Moore’a”. W latach 1950-1956 pracował w budownictwie i przemyśle. W 1972 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy „Świat, spostrzeżenie, świadomość”. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1957–1970, a następnie w latach 1973–1993 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej (ATK) w Warszawie. Był kierownikiem Katedry Teorii Poznania ATK.

Był laureatem Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego za rok 2015 przyznawaną przez Towarzystwo Naukowe KUL. Przez szereg lat był współpracownikiem metropolity krakowskiego, abp Karola Wojtyły i św. Jana Pawła II. Wraz z małżonką był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz służby zdrowia: modlimy się i wspieramy chorych i lekarzy

2020-10-30 20:31

[ TEMATY ]

duszpasterz

służba zdrowia

chorzy

lekarze

PAP

Modlitwa oraz towarzyszenie cierpiącym ludziom i lekarzom to dziś szczególnie ważna misja kapelanów w szpitalach – powiedział KAI ks. Arkadiusz Zawistowski. Krajowy duszpasterz służby zdrowia zwraca uwagę, że także kapelani zarażają się koronawirusem, ale pomagają im księża-wolontariusze.

„Pracujemy jak pracowaliśmy, służymy jak służyliśmy dotychczas” – mówi duchowny dodając, że kapelani pełniący posługę w szpitalach zawsze są gotowi do pracy. Przyznaje, że obecna sytuacja związana rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest wielkim wyzwaniem. „Patrzymy z nadzieją, wierzymy, że Bóg nam pomoże w tym wszystkim. To jest próba, ale wierzę, że sobie poradzimy” – powiedział ks. Zawistowski.

„Myślę, że w tej sytuacji najważniejsze jest modlitwa, wytrwała, tak jak modlił się Mojżesz wznosząc ramiona do nieba” – zaznaczył krajowy duszpasterz służby zdrowia dodając, że o znaczeniu posługi modlitwy szczególnie często mówią mu dziś szpitalni kapelani. Drugim istotnym zadaniem jest wspieranie, towarzyszenie i gotowość niesienia pomocy cierpiącemu człowiekowi. „Czasami wystarczy nawet jedno słowo czy krótkie zdanie” – zaznacza duchowny.

Kapelani szpitalni starają się wpierać także personel medyczny. „Jeśli ich zabraknie na tym polu walki, to któż nam pomoże?” – pyta duchowny zauważając, że część medyków już uległa zakażeniu koronawirusem, stąd coraz głośniej zachęca się do pomocy wolontariuszy.

Jako wolontariusze zgłaszają się także księża, chcący służyć jako szpitalni kapelani. „Są oni naprawdę bardzo potrzebni, ponieważ duszpasterze szpitalni także się zakażają i ‘wypadają’ z codziennej służby, więc ktoś musi ich zastąpić” – podkreśla krajowy duszpasterz służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję