Reklama

Jan Paweł II w naszej pamięci

Wybór kard. Karola Wojtyły na Papieża był dla Polaków niezapomnianym przeżyciem. Jego długi pontyfikat obfitował w ważne wydarzenia i dramatyczne chwile. W tym roku w naszych rocznicowych wspomnieniach o Janie Pawle II uwzględnialiśmy szczególnie jego wielki wpływ na młodzież i jej wiarę

W dniach 11-16 października trwał w Łodzi jubileuszowy meeting poświęcony osobie Jana Pawła II w 30. rocznicę pontyfikatu. Organizatorami serii spotkań, wspomnień, refleksji, projekcji filmowych i koncertów (zainaugurowanych otwarciem wystawy „Jan Paweł II i Jego encykliki”) była Fundacja Carpe Diem, parafia archikatedralna św. Stanisława Kostki oraz Instytut Europejski w Łodzi. Patronat honorowy nad jubileuszowymi zdarzeniami objęli metropolita łódzki abp Władysław Ziółek i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Wśród zaproszonych gości spotkań byli ks. Adam Boniecki - redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, dr Paweł Milcarek - publicysta, współtwórca i redaktor naczelny pisma „Christianitas”, ks. Kazimierz Sowa - dyrektor programu Religia TV, Krzysztof Piesiewicz - senator i scenarzysta filmowy, Janina Ochojska - założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, o. Leon Knabit - benedyktyn, s. Małgorzata Chmielewska - przełożona polskich domów Wspólnoty „Chleb Życia”.
Cykl jubileuszowych spotkań rozpoczęła Msza św. odprawiona w archikatedrze przez bp. Ireneusza Pękalskiego. Tydzień pamięci o tamtej doniosłej dacie, 16 października 1978 r., gdy kard. Karol Wojtyła wybrany został papieżem - zakończyła Msza św. odprawiona przez metropolitę łódzkiego abp. Władysława Ziółka w bazylice archikatedralnej.

Marian Miszalski

Łódzkie dzieci Ojcu Świętemu

Na Mszę św. w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego przybyły licznie dzieci i młodzież z łódzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z pocztami sztandarowymi. Uczniowie szkół imienia Jana Pawła II przygotowali program słowno-muzyczny. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał zgromadzonym wielki wkład, jaki Jan Paweł II wniósł w walkę o wolność i godność człowieka w czasach komunistycznego totalitaryzmu. Postawił jednocześnie pytanie, czy dziś młody człowiek potrafi przyznać się do tego, że jest uczniem Chrystusa. Czy właściwie potrafi wykorzystać nauczanie Papieża z Polski. Uroczystość miała swój finał przed pomnikiem Jana Pawła II, gdzie zostały złożone kwiaty i odmówiono modlitwę w intencji beatyfikacji Papieża Polaka.

Kl. Michał Ceglarek

Modlitwa przedszkolaków

15 października do bazyliki archikatedralnej przybyły dzieci z łódzkich przedszkoli, aby wraz ze swymi opiekunami dziękować za osobę Jana Pawła II i modlić się o jego beatyfikację. Eucharystię, podczas której dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 przedstawiły program artystyczny, sprawował bp Ireneusz Pękalski.
Po Mszy św. dzieci wraz z opiekunami i Księdzem Biskupem przeszły pod pomnik papieski, gdzie złożyły kwiaty i specjalnie przygotowane „serduszka dla Jana Pawła II”. Modlitewne spotkanie przedszkolaków zostało zorganizowane przez Wydział Edukacji UM Łodzi i Przedszkole Miejskie nr 4 w Łodzi Olechowie.

Reklama

Henryk Tomczyk

Dzień Papieski w Jeżowie

W niedzielę 12 października młodzież z Gimnazjum Jana Pawła II i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Jeżowie uczciły Dzień Papieski uczestnictwem we Mszy św., którą odprawił ks. Damian Skwara. Uczniowie z klas trzecich gimnazjum przygotowani przez p. Iwonę Stępniarek czytali modlitwę wiernych i składali dary ołtarza. Po Eucharystii młodzież z klas I b i III c prowadziła modlitwę różańcową. Dzieci ze Szkoły Podstawowej złożyły w darze Ojcu Świętemu czerwone róże jako znak miłości.

Jolanta Szulc

Serce, które daje nadzieję

Do wyjątkowych przyjaciół Ojca Świętego należy lektor katedralny Bartłomiej Borowski. To on był inspiratorem powstawania programów słowno-muzycznych o Słudze Bożym w Szkole Podstawowej nr 46 w Łodzi. Rozmiłowany w Ojcu Świętym, potrafił zachwycić uczniów, którzy z wielką przyjemnością przychodzili na próby, przygotowywali dekoracje, rezygnując z wielu innych zajęć.
W Niedzielę Papieską 12 października uczniowie szkoły na Mszy św. dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. zaprezentowali program o Janie Pawle II, podkreślający wartości wychowawcze pielgrzymek papieskich. 16 października program ten był centralnym punktem obchodów w szkole 30. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II. Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów - klasa IV a udała się pod pomnik na pl. Katedralnym, składając tam kwiaty i zapalając znicze.

S. Marietta Bogumiła Stefańska

Młodzież ilustruje słowa Papieża

Pomysłodawcami konkursu papieskiego w Szkole Podstawowej im. J. Tuwima w Łodzi była młodzież. Opiekunami całego przedsięwzięcia zostali polonistka Dorota Franciszkowska oraz nauczyciel religii Czesław Eksman. Uczniowie mieli za zadanie wybrać cytat z nauczania Jana Pawła II, a następnie przedstawić go w ciekawej oprawie plastycznej.
Powstały przepiękne prace, zaprezentowane na wystawie szkolnej. 16 października uczniowie i nauczyciele zapalili znicze nieopodal ekspozycji. Były kwiaty, program słowno-muzyczny, ale przede wszystkim pamięć i łączność w modlitwie w intencji beatyfikacji Jana Pawła.

Reklama

Dorota Franciszkowska

Dzień Papieski w Bedoniu Wsi

Już po raz ósmy społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Bedoniu Wsi obchodziła Dzień Papieski. Poprzedzony był udziałem uczniów i nauczycieli w VIII Pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę w dniu 2 października. Za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski modlono się o rychłe wyniesienie na ołtarze naszego Patrona, sługi Bożego Jana Pawła II. W niedzielę 12 października została odprawiona uroczysta Mszy św. w parafialnej świątyni. Po Eucharystii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Jan Paweł II - wychowawca młodych”. Tradycyjnie kwestowano także do puszek na Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Ilona Najder

Spotkanie z poezją Jana Pawła II

21 października w Szkole Podstawowej nr 4 w Ozorkowie odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski „Poezja Jana Pawła II”. W konkursie wzięło udział pięć szkół: Szkoła Podstawowa nr 5 z Ozorkowa, Szkoła Podstawowa ze Słowika, Szkoła Podstawowa z Modlnej, Szkoła Podstawowa z Solcy Wielkiej i Szkoła Podstawowa nr 4 z Ozorkowa. Spośród 22 uczestników wyłoniono następujących laureatów: I miejsce - Anna Bogusławska kl. VIa SP5 za wiersz „Matka”, II miejsce - Paulina Kwaśniewska kl. Va SP 4 za wiersz „Niewidomi”, III miejsce - Natalia Witczak kl. V a SP w Słowiku za wiersz „Synu, kiedy odejdziesz”. Wyróżnienia otrzymali: Anna Zagórska kl. V a SP w Słowiku za wiersz „Uwielbiam Cię, siano wonne”, Martyna Świątkiewicz kl. VI b SP 4 za wiersz „Miłość” i Przemysław Eljasik kl. V SP 5 za wiersz „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.
Gratulujemy zdobywcom nagród i pozostałym uczestnikom, którzy wykazali się talentem i udowodnili, że poezja Jana Pawła II na długo pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach. Dziękujemy opiekunom i osobom przygotowującym dzieci do konkursu: M. Szczepaniak, M. Bednarek, M. Litwinowicz, Z. Bugno, M. Czerwińskiej i J. Krajewskiej oraz Urzędowi Miasta w Ozorkowie i ks. Adamowi Pieńkowskiemu za ufundowanie nagród.

Organizatorzy

Koncert Papieski

30. rocznicę inauguracji pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II upamiętnił koncert oratoryjny, który odbył się 22 października w łódzkiej bazylice archikatedralnej. Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej poprowadził Marcin Wolniewski. Wykonawcami solowych partii wokalnych byli: Anna Mikołajczyk (sopran), Urszula Kryger (alt), Aleksander Kunach (tenor) i Stanisław Kierner (bas). Program koncertu obejmował dwie kompozycje religijne Józefa Haydna - „Te Deum” Hob. XXIII c/2 oraz „Missa C-dur in tempore belli” (Msza czasów wojny) Hob. XXII/9.
Wśród tłumnie zgromadzonych słuchaczy obecni byli m.in.: bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków świetny występ łódzkich Symfoników nagrodzono brawami na stojąco.
Koncert, który stał się pięknym zwieńczeniem łódzkiego „Meetingu Jubileuszowego Jana Pawła II w 30. rocznicę Jego wyboru na Stolicę Piotrową”, został zorganizowany z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przy współpracy z parafią archikatedralną.

Henryk Tomczyk

Na podstawie nadesłanych materiałów oprac. Marian Miszalski

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

79 lat temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

2020-05-26 11:15

[ TEMATY ]

Auschwitz

św. Maksymilian Kolbe

ARCHIWUM NIEPOKALANOWA

79 lat temu Niemcy deportowali franciszkanina o. Maksymiliana Kolbego do obozu Auschwitz. Trafił do niego 28 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku. W obozie oddał życie na współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Kościół katolicki wyniósł męczennika na ołtarze.

Franciszkanie w czwartek upamiętnią rocznicę. W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach pod Oświęcimiem odprawiona zostanie msza św. Po niej zaplanowano sesję kolbiańską. Wykład "Prorocy wielkiego zawierzenia - św. Maksymilian Kolbe, Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński" wygłosi franciszkanin, o. prof. Grzegorz Bartosik z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wydarzenia transmitowane będą w internecie.

Program tegorocznych obchodów, w związku z epidemią koronawirusa, nie odejmuje obecnej w nim rokrocznie modlitwy przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11 w byłym niemieckim obozie Auschwitz oraz w celi śmierci o. Maksymiliana, która znajduje się w podziemiach.

Franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe w obozie otrzymał numer 16670. Historyk z Muzeum Auschwitz Teresa Wontor-Cichy powiedziała, że początkowo trafił do pracy przy zwożeniu żwiru na budowę parkanu przy krematorium. Potem dołączył do komanda w Babicach, które budowało ogrodzenie wokół pastwiska.

W Babicach losy zakonnika zetknęły go z Tadeuszem "Teddym" Pietrzykowskim, przedwojennym wicemistrzem Polski w boksie, również więźniem. Któregoś dnia dostrzegł on nadzorcę, który okrutnie znęcał się nad Kolbem. Pięściarz postanowił dać oprawcy nauczkę. Zaproponował esesmanom, że stanie z nim do walki na pięści. Niemcy zgodzili się, po chwili nadzorca leżał na ziemi powalony ciosem. Pobity Kolbe zaczął wtedy prosić "Teddy`ego", by nie bił mężczyzny.

W Auschwitz Maksymilian podupadł na zdrowiu. Trafił do szpitala obozowego. Więźniowie zaczęli otaczać go opieką. Później trafiał do lżejszych prac, początkowo w pończoszarni, gdzie reperowano odzież, a następnie w kartoflarni przy kuchni.

Pod koniec lipca 1941 r. z obozu uciekł więzień. Za karę zastępca komendanta Karl Fritzsch zarządził apel. Wybrał dziesięciu więźniów i skazał ich na śmierć głodową. Wśród nich był Franciszek Gajowniczek.

Opisując w 1946 r. tzw. wybiórkę Gajowniczek powiedział: "Nieszczęśliwy los padł na mnie. Ze słowami +Ach, jak żal mi żony i dzieci, które osierocam+ udałem się na koniec bloku. Miałem iść do celi śmierci. Te słowa słyszał ojciec Maksymilian. Wyszedł z szeregu, zbliżył się do Fritzscha i usiłował ucałować go w rękę. Wyraził chęć pójścia za mnie na śmierć".

Zamykając drzwi celi śmierci jeden z Niemców miał powiedzieć do więźniów, że "zwiędną jak tulipany".

Egzekucje przez zagłodzenie budziły grozę wśród więźniów. Po ucieczce więźnia z bloku, w którym był więziony, komendant lub kierownik obozu wybierał podczas apelu dziesięciu lub więcej więźniów. Byli zamykani w jednej z cel w podziemiach bloku nr 11. Nie otrzymywali pożywienia ani wody. Po kilku, kilkunastu dniach umierali w straszliwych męczarniach. Na podstawie rejestru więźniów bloku nr 11 historycy ustalili kilka dat "wybiórek".

Ojciec Kolbe po dwóch tygodniach wciąż żył. 14 sierpnia 1941 r. został uśmiercony przez niemieckiego więźnia-kryminalistę Hansa Bocka, który wstrzyknął mu zabójczy fenol.


Kilka tygodni przed męczeńską śmiercią Maksymilian powiedział do współwięźnia Józefa Stemlera: "Nienawiść nie jest siłą twórczą. Siłą twórczą jest miłość".

Franciszek Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 r. w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.

Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu, gdzie przyjął imię Maksymilian. Studiował w Rzymie, gdzie w 1917 r. założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski wrócił dwa lata później. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów. Trzy lata później wyjechał do Japonii, skąd wrócił w 1936 r. Objął kierownictwo Niepokalanowa, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie.

We wrześniu 1939 r. Niemcy po raz pierwszy aresztowali Kolbego i franciszkanów. Duchowni odzyskali wolność w grudniu. 17 lutego 1941 r. Maksymiliana aresztowano po raz drugi. Trafił na Pawiak, a potem do Auschwitz.

Polski franciszkanin został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., a kanonizowany przez Jana Pawła II jedenaście lat później. Stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.

Maksymilian miał dwóch braci. Józef również był franciszkaninem. Zmarł w 1930 r. podczas nieudanej operacji wyrostka. Z kolei Franciszek był legionistą i weteranem wojny z bolszewikami. W 1943 r. trafił do Auschwitz za działalność konspiracyjną. Był przenoszony do innych obozów. Zmarł 23 stycznia 1945 r. w KL Dora-Mittelbau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

CZYTAJ DALEJ

Maj miesiącem kapłaństwa

2020-05-28 18:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz kapłaństwa

Krzysztof Świertok/BPJG

Swoją 25. rocznicę święceń kapłani z archidiecezji częstochowskiej świętowali na Jasnej Górze.

O. Samuel Pacholski witając przybyłych zaznaczył, że to nie tylko dziękowanie za ten przeżyty czas, ale także i proszenie – o wierność Bogu i opiekę Maryi. 

Arcybiskup Wacław Depo już na samym początku Eucharystii wskazał dwa słowa, które należy uwypuklić: wdzięczność i zobowiązanie. Wdzięczność za miłość, którą zostaliśmy obdarowani i zobowiązanie, które woła o wierność miłości i łasce. W homilii została przywołana adhortacja apostolska Jana Pawła II o Kościele w Europie – przestroga przed współczesnymi trendami tzw. pełzającej sekularyzacji. Pasterz przypomniał słowa papieża, o tym, że łatwiej jest dzisiaj deklarować się jako agnostycy, poszukujący niż jako wierzący. – Niewiara jest czymś naturalnym dla człowieka, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego – podkreślał arcybiskup.

– Dzisiaj mamy podnieść głowę do góry, dlatego, że jesteśmy zawierzający Bogu, a nie tylko pochłonięci własnymi słabościami (…) Po to prosimy Ducha Świętego o Jego dary. Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego, by nas odnowił, to On uzdalnia nas do odważnego zawierzenia Bogu we wszystkim – te słowa metropolity częstochowskiego zapadły w pamięć. 

Kapłani archidiecezji częstochowskiej dziękujący za 25 lat posługi:

Ceglarek Roman

Galec Marek

Karczewski Andrzej

Kłos Paweł

Kołodziejczyk Jacek

Leśniewski Stefan

Marciniec Jacek

Pisarek Roman

Rajczyk Robert

Smuga Krzysztof

Woźniak Mariusz

Wylaź Szczepan

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję