Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Droga krzyżowa śladami partyzantów

Mieszkańcy Gminy Łukowa oraz licznie przybyli goście wspólnie modlili się podążając partyzancką drogą krzyżową, która znajduje się w Osuchach.

Joanna Ferens

Modlitwa przy krzyżach pełnych symboliki

Modlitwa przy krzyżach pełnych symboliki

Droga krzyżowa nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jej symbolika nawiązuje także do walki o wolną Polskę – tłumaczyła dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Droga krzyżowa kardynała Stefana Wyszyńskiego wiedzie od cmentarza partyzanckiego na Krzywą Górkę i kończy się w miejscu, gdzie oddział Józefa Steglińskiego „Corda” poniósł bardzo duże straty, bo w jednym miejscu zginęło trzydziestu sześciu żołnierzy. Dziś modlitwą i pamięcią płacimy partyzantom za ich ofiarę, poświecenie i miłość do Ojczyzny. Każdy krzyż znajdujący się na tej drodze ma swą symbolikę i charakterystyczne elementy. Jest to orzełek wojskowy z czasów II Rzeczpospolitej, opaskę biało - czerwoną i tabliczkę z wierną kopią napisów, które sporządził w swej celi, Stefan Kardynał Wyszyński. To nawiązanie i imię, które nosi ta droga krzyżowa związane jest z tym, ze w 1947 roku Stefan Wyszyński jako biskup lubelski nawiedził cmentarz w Osuchach. Był to pierwszy pasterz, który tutaj się modlił. Warto dodać, że sam prymas był również przez jakiś czas kapelanem partyzantów – wyjaśniała.

Uczestnicy przeszli trasę walk oddziału Corda, którzy przedzierał się przez niemieckie okrążenie na wysokości Krzywej Górki: – Właśnie tam umieszczone było gniazdo niemieckiego karabinu, a straty po stronie partyzantów były ogromne. Po przerwaniu pierścienia, dowódca oddziału Józef Stegliński, ps. Cord, wrócił się po swych rannych żołnierzy. Z okrążenia już nie wyszedł, zginął od niemieckiego postrzału w głowę. Ważne, by o tych ofiarach z życia polskich żołnierzy pamiętać, by poprzez takie wydarzenia oddać im należną cześć i pamięć – podkreślała regionalistka, Maria Działo.

Reklama

Droga Krzyżowa jest wprowadzeniem w obchody 76. rocznicy bitwy pod Osuchami – wyjaśniał wójt Gminy Łukowa, Stanisław Kozyra: – poprzez modlitwę na tej drodze krzyżowej pragniemy uczcić partyzantów poległych za wolną Polskę. Jest to również wprowadzenie do uroczystych obchodów rocznicy największyj bitwy partyzanckiej w Polsce – bitwy pod Osuchami, które odbędą się 28 czerwca. Forma tych uroczystości ze względu na epidemię w tym roku jest skromniejsza, a całe świętowanie rozłożone w czasie, jednak żywa jest wdzięczność i pamięć – tłumaczył.

Modlitwę drogi krzyżowej poprowadził proboszcz parafii w Łukowej, ks. Waldemar Kostrubiec, który modlił się za poległych w walce o wolność Ojczyzny i o pokój na świecie: – Kardynała Wyszyńskiego i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego łączyła bezwarunkowa miłość do Ojczyzny. Ich ofiara, ich krew, praca i modlitwy są naszym dziedzictwem. Nie możemy go zatracić, stąd stajemy pod krzyżem Chrystusa i zanosimy modlitwy za zmarłych, by Boże Miłosierdzie dało im zbawienie. Chcemy także prosić o pokój na świecie, w Polsce i naszych rodzinach – podkreślał.

Wydarzenie zakończyło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem upamiętniających poległych partyzantów.

2020-06-28 10:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

2021-07-21 07:55

[ TEMATY ]

pogrzeb

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Pogrzeb ofiar strzelaniny w Borowcach pod przewodnictwem bp Andrzeja Przybylskiego

Bliscy, przyjaciele i lokalna społeczność pożegnali we wtorek trzyosobową rodzinę, która zginęła od strzałów 10 lipca w Borowcach koło Częstochowy. 44-letni małżonkowie i ich 17-letni syn spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie Zielonej.

Rodziców i brata pożegnał 13-letni Gianni, który jako jedyny podczas strzelaniny w domu zdołał się ukryć, a potem uciec. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję