Reklama

Łomża

W takim dniu człowiek nie może być sam

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Często nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak blisko medycyna jest Chrystusowego ołtarza" - powiedział Biskup Stanisław podczas Mszy św. odprawionej w intencji chorych w kaplicy wojewódzkiego szpitala w Łomży 11 lutego - w Światowy Dzień Chorego.

Zapewne każdy z nas ma kogoś, kto choruje. Wiemy, że jest to poważne doświadczenie. Szukamy różnych rozwiązań. Staramy się o najlepszych lekarzy-specjalistów, poszukujemy cudownego leku, który by chociaż na chwilę dał nam nadzieję, że ktoś bliski pozostanie jeszcze z nami w pielgrzymowaniu po tej ziemi. Są jednak i takie sytuacje, kiedy jedynym lekarstwem na nadzieję pozostaje modlitwa. To "lekarstwo" odkryli 11 lutego chorzy, którzy przybyli do szpitalnej kaplicy w Łomży na wspólną modlitwę, na Eucharystię. Zmęczone chorobą twarze ludzi, rysujące się niejednokrotnie na nich ból i cierpienie pozwalają z jeszcze większą ufnością patrzeć na Jezusa uzdrawiającego. Cieszył fakt, że razem z chorymi w Mszy św. uczestniczyli również członkowie ich rodzin, przybyli w odwiedziny do najbliższych. W modlitwie uczestniczył też personel szpitala z dyrektorem placówki Marianem Jaszewskim na czele.

O godz. 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego, Biskup Stanisław rozpoczął Eucharystię. Przypomniał zgromadzonym, że dzień 11 lutego od dziesięciu lat przeżywany jest w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Chorego. "W dzień, kiedy wspominamy objawienie Matki Bożej w Lourdes, w szczególny sposób bliskimi naszemu sercu stają się cierpiący. Chcemy naszymi modlitwami połączyć się dzisiaj z ośrodkiem kultu maryjnego w południowych Indiach - z sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki w Vailankanny, gdzie są obchodzone centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego. Chcemy objąć naszymi modlitwami wszystkich chorych, którzy przebywają w szpitalach, i cierpiących samotnie w swoich domach. Niech przyjdzie do nich Matka Uzdrowicielka" - powiedział Ksiądz Biskup w komentarzu na rozpoczęcie Mszy św. Wątek zaufania Bogu w cierpieniu rozwinął w swojej homilii. Zauważył, że " wartości życia nie mogą być zagrożone przez doświadczenie cierpienia, bólu, odejście kogoś bliskiego". Zaoferował receptę dla każdego człowieka, wierzącego i niewierzącego: "Doświadczenie cierpienia, starości trzeba wpisać i trzeba traktować, jako część naszej natury". Przypomniał, że lekarze pozwalają człowiekowi na "rozmowę z ciałem". Kiedy ta rozmowa zostaje przerwana, zwykliśmy mówić, że człowiek umarł, ale umarł tylko fizycznie, duchem żyje nadal. Ksiądz Biskup wspomniał, że zmaganie się każdego dnia z cierpieniem może człowieka bardzo zbliżyć do Jezusa, też cierpiącego. Cierpienie pozwoli zrozumieć niejedną ewangeliczną scenę, niejedno zachowanie Jezusa. Niestety, zdaniem Biskupa Stanisława, cierpienie może także oddalić człowieka od Boga. "Chociaż dzisiaj obserwujemy, że sami chorzy pokładają ufność w Bogu do końca, najbliżsi chorego stają się osobami nierozumiejącymi Boga" - powiedział. Apelował, abyśmy wszyscy zrozumieli, że "cierpienie jest językiem miłości". "Cierpienie trzeba traktować jako dar, który można komuś ofiarować. Zobaczmy ból rodzącej matki. Na zawsze został dany, ofiarowany dziecku" - powiedział. Przypomniał, że Jezus swoje cierpienie przeniósł na ołtarz, aby być bliżej ludzi, aby ciągle cierpienie analizować, rozważać. W drugiej części homilii wyraził swoją radość, że jest taka możliwość, by z Eucharystią być bardzo blisko chorych. "Pamiętajmy - mówił Ksiądz Biskup - Kościół zawsze był blisko szpitali. Trzeba sobie jednak przypomnieć i te chwile z naszej historii, kiedy w wyniku nieporozumień zamykano szpitalne kaplice, usuwano ze ścian krzyże. Takim postępowaniem chciano pogrążyć człowieka w beznadziejności. Chciano powiedzieć mu, że tu, na łóżku szpitalnym kończy się wszystko. Chciano człowiekowi odebrać nadzieję" .

Ksiądz Biskup odniósł się również w homilii do niedawnych wydarzeń, które miały miejsce w Pogotowiu Ratunkowych w Łodzi i w wielu innych tego typu placówkach. "Nie wolno nam uogólniać i wołać językiem mediów, że każdy lekarz jest zbrodniarzem, bo krzywdzimy, bo stajemy się ludźmi kłamstwa. Dzisiaj już nie ma wątpliwości, że w naszej ojczyźnie istnieje zmowa zdzierania z człowieka jego godności i obrazu Boga. Nie możemy pozwolić, aby jakikolwiek dziennikarz układał nam prawo życia. Dlatego staję w obronie lekarzy, podziwiam ich pracę, bo mówią językiem ofiary" - zakończył Ksiądz Biskup.

Po homilii chorzy zgromadzeni w kaplicy przyjęli sakrament namaszczenia chorych. Oprawę liturgiczną tej uroczystości przygotował ks. kan. Witold Wróblewski - kapelan szpitala.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję