Reklama

Łomża

W takim dniu człowiek nie może być sam

KS. PAWEŁ BEJGER
Edycja łomżyńska 10/2002

"Często nawet sobie nie zdajemy sprawy, jak blisko medycyna jest Chrystusowego ołtarza" - powiedział Biskup Stanisław podczas Mszy św. odprawionej w intencji chorych w kaplicy wojewódzkiego szpitala w Łomży 11 lutego - w Światowy Dzień Chorego.

Zapewne każdy z nas ma kogoś, kto choruje. Wiemy, że jest to poważne doświadczenie. Szukamy różnych rozwiązań. Staramy się o najlepszych lekarzy-specjalistów, poszukujemy cudownego leku, który by chociaż na chwilę dał nam nadzieję, że ktoś bliski pozostanie jeszcze z nami w pielgrzymowaniu po tej ziemi. Są jednak i takie sytuacje, kiedy jedynym lekarstwem na nadzieję pozostaje modlitwa. To "lekarstwo" odkryli 11 lutego chorzy, którzy przybyli do szpitalnej kaplicy w Łomży na wspólną modlitwę, na Eucharystię. Zmęczone chorobą twarze ludzi, rysujące się niejednokrotnie na nich ból i cierpienie pozwalają z jeszcze większą ufnością patrzeć na Jezusa uzdrawiającego. Cieszył fakt, że razem z chorymi w Mszy św. uczestniczyli również członkowie ich rodzin, przybyli w odwiedziny do najbliższych. W modlitwie uczestniczył też personel szpitala z dyrektorem placówki Marianem Jaszewskim na czele.

O godz. 15.00, w godzinie Miłosierdzia Bożego, Biskup Stanisław rozpoczął Eucharystię. Przypomniał zgromadzonym, że dzień 11 lutego od dziesięciu lat przeżywany jest w Kościele katolickim jako Światowy Dzień Chorego. "W dzień, kiedy wspominamy objawienie Matki Bożej w Lourdes, w szczególny sposób bliskimi naszemu sercu stają się cierpiący. Chcemy naszymi modlitwami połączyć się dzisiaj z ośrodkiem kultu maryjnego w południowych Indiach - z sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki w Vailankanny, gdzie są obchodzone centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego. Chcemy objąć naszymi modlitwami wszystkich chorych, którzy przebywają w szpitalach, i cierpiących samotnie w swoich domach. Niech przyjdzie do nich Matka Uzdrowicielka" - powiedział Ksiądz Biskup w komentarzu na rozpoczęcie Mszy św. Wątek zaufania Bogu w cierpieniu rozwinął w swojej homilii. Zauważył, że " wartości życia nie mogą być zagrożone przez doświadczenie cierpienia, bólu, odejście kogoś bliskiego". Zaoferował receptę dla każdego człowieka, wierzącego i niewierzącego: "Doświadczenie cierpienia, starości trzeba wpisać i trzeba traktować, jako część naszej natury". Przypomniał, że lekarze pozwalają człowiekowi na "rozmowę z ciałem". Kiedy ta rozmowa zostaje przerwana, zwykliśmy mówić, że człowiek umarł, ale umarł tylko fizycznie, duchem żyje nadal. Ksiądz Biskup wspomniał, że zmaganie się każdego dnia z cierpieniem może człowieka bardzo zbliżyć do Jezusa, też cierpiącego. Cierpienie pozwoli zrozumieć niejedną ewangeliczną scenę, niejedno zachowanie Jezusa. Niestety, zdaniem Biskupa Stanisława, cierpienie może także oddalić człowieka od Boga. "Chociaż dzisiaj obserwujemy, że sami chorzy pokładają ufność w Bogu do końca, najbliżsi chorego stają się osobami nierozumiejącymi Boga" - powiedział. Apelował, abyśmy wszyscy zrozumieli, że "cierpienie jest językiem miłości". "Cierpienie trzeba traktować jako dar, który można komuś ofiarować. Zobaczmy ból rodzącej matki. Na zawsze został dany, ofiarowany dziecku" - powiedział. Przypomniał, że Jezus swoje cierpienie przeniósł na ołtarz, aby być bliżej ludzi, aby ciągle cierpienie analizować, rozważać. W drugiej części homilii wyraził swoją radość, że jest taka możliwość, by z Eucharystią być bardzo blisko chorych. "Pamiętajmy - mówił Ksiądz Biskup - Kościół zawsze był blisko szpitali. Trzeba sobie jednak przypomnieć i te chwile z naszej historii, kiedy w wyniku nieporozumień zamykano szpitalne kaplice, usuwano ze ścian krzyże. Takim postępowaniem chciano pogrążyć człowieka w beznadziejności. Chciano powiedzieć mu, że tu, na łóżku szpitalnym kończy się wszystko. Chciano człowiekowi odebrać nadzieję" .

Ksiądz Biskup odniósł się również w homilii do niedawnych wydarzeń, które miały miejsce w Pogotowiu Ratunkowych w Łodzi i w wielu innych tego typu placówkach. "Nie wolno nam uogólniać i wołać językiem mediów, że każdy lekarz jest zbrodniarzem, bo krzywdzimy, bo stajemy się ludźmi kłamstwa. Dzisiaj już nie ma wątpliwości, że w naszej ojczyźnie istnieje zmowa zdzierania z człowieka jego godności i obrazu Boga. Nie możemy pozwolić, aby jakikolwiek dziennikarz układał nam prawo życia. Dlatego staję w obronie lekarzy, podziwiam ich pracę, bo mówią językiem ofiary" - zakończył Ksiądz Biskup.

Po homilii chorzy zgromadzeni w kaplicy przyjęli sakrament namaszczenia chorych. Oprawę liturgiczną tej uroczystości przygotował ks. kan. Witold Wróblewski - kapelan szpitala.

Nauczyciele zawieszają strajk

2019-04-25 13:21

rmf24.pl/onet.red

Pierwszy etap strajku nauczycieli zostanie zawieszony w sobotę 27 kwietnia - poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Pedagodzy zapowiadają jednak, że nie oznacza to końca protestu. - Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku - dodał szef ZNP.

Alexas_Fotos/pixabay.com

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Sławomir Broniarz ogłosił, że w sobotę zostanie zawieszony pierwszy etap. W swoim oświadczeniu lider ZNP podsumował także dotychczasowe rezultatyakcji protestacyjnej, zapowiadając, że nauczyciele nie składają broni. - Proszę być gotowym na wrzesień - zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego Broniarz.

Wchodzimy w nowy etap, który będzie trudniejszy, ale który pokaże nowe oblicze naszego protestu - powiedział Broniarz. Ani dzisiaj, ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością - podkreślił szef ZNP.

Prawda jest taka, że strajk mógłby trwać, bo wszyscy nauczyciele są do tego gotowi. Mógłby być prowadzony także w czasie matur i nie zdołalibyście państwo - to jest adresowane do rządu i pana premiera Morawieckiego - rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nas, nauczycieli podczas tego egzaminu, mimo że ryzykowaliście także dobro uczniów. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności i tę odpowiedzialność musieliśmy wziąć my nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz rodzice, którzy nas w tej decyzji wspomagali - zapewnił Broniarz.

Panie premierze Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania z pana strony. Oczekujemy od pana rzeczowej, męskiej postawy, która będzie także odpowiadała na oczekiwania ponad półmilionowej rzeszy nauczycieli - zwrócił się związkowiec do premiera Polski. Nie zrezygnujemy z walki o dobrą polską szkołę - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem