Reklama

Kościół wrocławski w liczbach

Na przestrzeni ostatnich lat na niedzielną Mszę świętą regularnie uczęszcza ok. 40% Dolnoślązaków - wiernych diecezji wrocławskiej (tzw. dominicantes). Wprawdzie w latach 2006-2008 odnotowano niewielki spadek obecności katolików na cotygodniowej Eucharystii, od 41, 4% w 2006 r. do 38, 1% w 2008 r., to jednak w mijającym roku trend ten uległ nie tylko wyhamowaniu, ale zauważalny jest nawet niewielki progres (38, 5%). Na tle diecezji sam Wrocław wypada słabiej, choć i tu od kilku lat frekwencja kształtuje się na stałym poziomie. W 2007 r. na Eucharystię przychodziła ponad 1/3 mieszkańców (wierzących) - 31, 15% i ten poziom utrzymuje się do dziś. Ciekawie prezentuje się sytuacja w poszczególnych dzielnicach Wrocławia. Tu również można zauważyć swoisty constans, gdyż ponad połowa dekanatów utrzymała niedzielną frekwencję na dotychczasowym poziomie. Np. w dekanacie Wrocław Katedra, obejmującym część Starego Miasta, Ostrów Tumski, Ołbin, Śródmieście, Zalesie i Kowale, na coniedzielną Mszę św. uczęszczało w 2009 r. średnio ponad 28 tys. osób, przy czym po dwóch latach spadków, ostatni rok charakteryzował się wyraźną zwyżką. Podobnie sytuacja przedstawiała się na Krzykach, gdzie co niedziela regularnie przychodziło do kościołów ponad 10 tys. wiernych, zaś na północy oraz zachodzie miasta duszpasterze odnotowali nawet niewielki wzrost obecności wiernych w kościołach (w dekanacie Psie Pole oraz w dekanacie Leśnica). Natomiast w dwóch przypadkach odnotowano spadki. Odpływ wiernych zanotował dekanat Wrocław Zachód I (Popowice, Gądów, Kozanów, Maślice, Pilczyce, nowy Dwór, Muchobór) - ok. 4, 5 tys. wiernych w 4 lata oraz dekanat Wrocław Śródmieście (południe Starego Miasta, Szczepin, Grabiszynek, część Krzyków), w którym w tym samym czasie ubyło prawie 4tys. osób.

Ile osób przyjmuje Komunię św.?

Reklama

Bardzo pocieszający jest fakt, iż przybywa osób regularnie przyjmujących Komunię św. (tzw. communicantes). W niektórych dzielnicach odsetek ten sięga nawet połowy wiernych obecnych w kościele. Sytuacja taka ma miejsce np. w centrum Wrocławia (dekanat Śródmieście - 49, 9%) oraz na wschodzie (dekanat Wrocław Wschód - 48, 9%) i północy miasta (dekanaty Psie Pole - 47, 9% i Osobowice - 44, 7%). Dodatkowo w kilku dzielnicach odnotowano zwiększoną ilość osób przystępujących do Komunii św. W dekanacie Wrocław Zachód I ilość communicantes w ciągu roku zwiększyła się o ponad 6 punktów procentowych (z 34, 7 do 40, 9%) zaś w dekanacie Wrocław - Katedra o 4 punkty (z 34, 6 do 38, 8%). Wyraźnie mniej osób podchodzi do balasek tylko w dwóch dekanatach. O przeszło 15% zmniejszyła się liczba communicantes w dekanacie Wrocław Zachód Leśnica a o 6% na Sępolnie.

Wnioski

Z jednej strony ocena zaprezentowanych wyników nie napawa optymizmem. Ilość osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii mocno odbiega od frekwencji, jaką spotyka się np. w kościołach diecezji wschodnich. Widać też wyraźnie, że Wrocław jako jedna z czołowych polskich metropolii nabiera powoli cech laicyzujących się wielkich miast Europy Zachodniej. Powyższe fakty z pewnością stanowią wyzwanie dla wrocławskiego Kościoła. Z drugiej strony, co jest z kolei pozytywne, od kilku lat utrzymuje się stała liczba uczestników niedzielnych Eucharystii. Niekwestionowanym sukcesem jest natomiast odsetek wiernych przyjmujących Komunię św., sięgający w samym Wrocławiu niekiedy ponad połowę dominicantes.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: bp Bryl modlił się podczas Mszy św. trydenckiej

2022-01-17 07:20

[ TEMATY ]

Bp Damian Bryl

www.swietyjozef.kalisz.pl

- Każdy z nas ma od Boga dary i charyzmaty, którymi możemy służyć w Kościele, który razem tworzymy - mówił biskup kaliski Damian Bryl w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu do wiernych korzystających z dawnych form rytu rzymskiego.

Mszę św. trydencką koncelebrowali: ks. Grzegorz Kaczorkiewicz, ks. Artur Zmyślony i pasjonista o. Jakub Gis. Wraz z nimi modlili się bp Damian Bryl i ks. kan. Jarosław Powąska, delegat biskupa ds. duszpasterstwa wiernych korzystających z dawnych form rytu rzymskiego w diecezji kaliskiej.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Demonstracja w Paryżu przeciwko przedłużeniu terminu legalnej aborcji

2022-01-16 19:04

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Francja

Adobe.Stock

W Paryżu odbyła się w niedzielę demonstracja przeciwko przedłużeniu terminu legalnej aborcji z obowiązujących 12 do 14 tygodni. Projekt ustawy przedłużającej ten termin rozpatrywany jest obecnie przez francuski parlament; drugie czytanie w Senacie zaplanowano na środę.

Manifestanci, wśród których było wiele osób z dziećmi oraz młodzieży, nieśli różowe i żółte transparenty z napisami: „Przestań +wkurzać+ embriony” oraz „Życie to prawo, a nie wybór”. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział około 20 tys. osób; policja szacuje, że było ich kilka tysięcy.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Pierwszy lek doustny przeciw Covid-19 dopuszczony do stosowania w domu

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

„Będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu” - mówiła na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam, zwracając uwagę, że na początku dostawy będą niewielkie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję