Reklama

Wędrują ku Chrystusowi

Niedziela Świętej Rodziny to dla wspólnoty „papieskiej” parafii na lubelskich Czubach wyjątkowy dzień. 27 grudnia kapłani i świeccy pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego przeżywali kolejny już odpust, tym razem połączony z jubileuszem 25-lecia istnienia parafii

Parafią Świętej Rodziny od początku istnienia kieruje ks. kan. Ryszard Jurak. Znany w całej archidiecezji proboszcz to budowniczy kościoła i wspólnoty parafialnej, współorganizator międzynarodowego festiwalu organowego i licznych koncertów, niestrudzony pielgrzym, ale przede wszystkim kapłan, który w progach swojej parafii w 1987 r. witał Jana Pawła II. I to doniosłe wydarzenie zapisało się w pamięci i sercach kapłanów oraz wiernych spośród wielu, które miały miejsce na przestrzeni 25 lat.

„Srebrna” parafia

Parafia, powołana do istnienia w 1984 r., przez dłuży czas była jedyną w ciągle rozrastającej się dzielnicy. Wyłoniona z parafii pw. św. Teresy, z biegiem lat stała się macierzystą parafią dla kolejnych wspólnot: Matki Bożej Różańcowej i św. Wojciecha. - Na początku tworzyliśmy niewielką, 4-tysięczną wspólnotę wiernych, którzy przybywali do Lublina z różnych części Lubelszczyzny i Polski - wspominał ks. R. Jurak. - Z czasem południowa dzielnica miasta rozrosła się tak, że obecnie na jej terenie znajduje się aż 5 parafii.
W ciągu 25 lat z nominacji biskupiej posługę duszpasterską w parafii pełniło ponad 40 kapłanów, a także wielu rezydentów (obecnie rezydentem jest m.in. abp senior Stanisław Wielgus).
Na duchowy kształt parafii wpływają liczne grupy duszpasterskie, które - zdaniem proboszcza - są „ewangeliczną solą wspólnoty”, a także obecność sióstr ze Zgromadzenia Rodziny Betańskiej. Od lat na terenie parafii swoją siedzibę ma archidiecezjalna rozgłośnia Radio eR. - Dziękuję wszystkim, którzy przez udział w misjach i rekolekcjach przygotowali się do jubileuszu; dziękuję Metropolicie Lubelskiemu i gościom, którzy wraz z nami chcą wyśpiewać radosne Te Deum - mówił podczas uroczystości ks. R. Jurak. - Obok niezliczonych łask Bożych, jakie były i są naszym udziałem i za które chcemy dziękować Bogu, o jednej pamiętamy i dziękujemy: za dar obecności Jana Pawła II wśród nas, na Czubach.

W trosce o świętość

Do pamiętnej wizyty i osoby Jana Pawła II odwoływał się także abp Józef Życiński. W homilii przypomniał, że wiernych już niedługo czeka uroczystość wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Podkreślał, że „Kościół po to wskazuje postaci świętych i błogosławionych, abyśmy mieli z kogo czerpać wzorce”. - Możemy naśladować to, co piękne i święte w ich życiu i wprowadzać w nasze codzienne życie - mówił Pasterz.
Odnosząc się do przeżywanej uroczystości Świętej Rodziny, Metropolita zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie zachodzą wielkie przemiany w rodzinach. - Pojawiają się coraz to nowe wyzwania i zadania, stawiane przed rodzinami. Często troska o zapewnienie materialnej strony przysłania to, co najważniejsze - mówił. - W dzisiejsze święto powinniśmy pamiętać, że oprócz sfery materialnej jest sfera duchowa.
Pasterz zachęcał rodziny, by mimo wielu trudności starały się czerpać wzór z życia Świętej Rodziny, bo „w tym, co tym co proste i zwyczajne dokonuje się dążenie do misji zbawczej”, a odpowiedzią chrześcijanina na współczesne wyzwania „musi być miłość i postawa modlitwy”. - Ważne jest, aby w trosce o świętość rodzin okazywać, że Chrystus jest najważniejszy i że nie zgubimy go na zakrętach życia - podkreślał abp Życiński.
Nawiązując do przeżywanego przez parafię jubileuszu, Metropolita dziękował wiernym za świadectwo wiary i troskę o Kościół. Szczególne podziękowania skierował do proboszcza, ks. kan. Ryszarda Juraka, który „od początku prowadzi parafię i ukazuje kierunek wędrówki ku Chrystusowi”. Wszystkim życzył, by „wpatrując się w przykład Świętej Rodziny, starali się wnosić w codzienność duchowość Nazaretu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję