Reklama

Jak przekazać 1% dla Caritas

Każdy 1% podatku przekazany dla Caritas Diecezji Toruńskiej ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu wspólnie możemy nieść pomoc chorym, niepełnosprawnym, potrzebującym.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Caritas Diecezji Toruńskiej?

W formularzu PIT należy odszukać dział - „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. W dziale tym znajdują się 3 pola, które należy wypełnić, podając nazwę OPP - Caritas Diecezji Toruńskiej, jej numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) - 0000225584 oraz wnioskowaną kwotę do przekazania nie większą niż 1% należnego podatku. Nie dokonuje się żadnej wpłaty na poczcie lub w banku! Urząd Skarbowy przekaże podaną kwotę 1% podatku bezpośrednio na konto Caritas.

Emeryci i renciści

Osoby, w których imieniu rozliczenia podatkowego dokonuje ZUS, mogą także odliczyć 1% podatku na rzecz Caritas Diecezji Toruńskiej. W takiej sytuacji na podstawie otrzymanego z ZUS-u formularza PIT należy wypełnić formularz PIT-37, wypełniając pola nr 124 i 125 (patrz tabela poniżej), i wpisując w polu 126 kwotę nie wyższą niż 1% należnego podatku z pola nr 120.

Każdy grosz dla potrzebujących

Zapewniamy wszystkich naszych darczyńców, że Caritas Diecezji Toruńskiej jako struktura utrzymuje się z działalności gospodarczej (np. z usług cateringowych). Z pozyskanych tą drogą środków są utrzymywane biura Caritas z pracującymi tam osobami. Natomiast wszystkie środki finansowe pozyskane ze zbiórek, darowizn oraz 1% w całości są przeznaczone na pomoc.
Weszliśmy w Nowy Rok, przed nami te same wyzwania: pomagać, pomagać, pomagać… Wśród wielu osób, które czekają na naszą pomoc, dziś przedstawiamy sytuację dwóch rodzin.
Pani Wiesława, po tragicznej śmierci męża we wrześniu 2008 r., została bez środków do życia. Do tej pory zarabiał mąż, ona zajmowała się dwójką dzieci. Podarowane przez teściów poddasze, które czeka na wykończenie, miało być ostoją rodziny. Pani Wiesława otrzymała już kafelki do łazienki i kuchni, wełnę do ocieplenia, płyty gipsowo-kartonowe oraz termomatę. Aby z dziewczynkami mogły się wprowadzić, potrzeba jeszcze sporo pracy!
5-osobowa rodzina pani Bogumiły z Książek zajmuje 29 m2. Są to zbyt trudne i ograniczone warunki mieszkaniowe, szczególnie dla najstarszej z trzech córek, 15-letniej niepełnosprawnej Angeliki, która porusza się na wózku inwalidzkim. Przed Bożym Narodzeniem przekazaliśmy pierwsze pieniądze, aby rodzina mogła rozpocząć procedury związane z rozbudową, na którą życzliwi sąsiedzi wyrazili zgodę. „To było, jak światełko w tunelu - mówi pani Bogumiła. - Dzwoniłam do różnych fundacji z prośbą o pomoc w rozbudowie, ale dopiero Ksiądz Dyrektor Caritas dał nam nadzieję na lepsze warunki życia. Teraz zachęcamy wszystkich znajomych do przekazania 1% podatku dla Caritas, bo naprawdę warto!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję