Reklama

Starość może być piękna

Niedziela wrocławska 3/2010

Jeszcze w grudniu 2009 r. Prezydent Wrocławia powołał do życia Radę ds. Seniorów. Rada Seniorów to grono 12 ekspertów reprezentujących środowiska naukowe, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe doradzające władzom miasta w kwestiach związanych z osobami starszymi. Przewodniczącą Rady została dr Walentyna Wnuk, gerontolog społeczny, andragog, wykładowca uniwersytecki i prekursorka w działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku: - Do tej pory nie było reprezentacji najstarszej części mieszkańców Wrocławia w Radzie Miejskiej. Starość widziana była jako jeden wielki problem medyczny - a są przecież także problemy natury psychologicznej, społecznej, kulturowej. Niestety nadmierna medykalizacja starości pogłębia śmierć społeczną seniorów i negatywny stereotyp starości, wmawia, że są to ludzie schorowani, niepotrzebni, którzy powinni żyć na marginesie społeczeństwa. A przecież ludzie starsi mają tak wiele do zaoferowania, swoje doświadczenie, życiową mądrość. Im także należy się szacunek i właściwe miejsce w społeczności Wrocławia. O podwyższenie ich standardu życia Rada ds. Seniorów będzie walczyć - wyjaśnia jej przewodnicząca.
Członkami Rady zostały osoby szczególnie zasłużone dla seniorów, m.in. senator Władysław Sidorowicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, dr Zbigniew Machaj, Wojewódzki Konsultant ds. Geriatrii, Uniwersytety Trzeciego Wieku reprezentuje Stanisława Warmuz, rzecznik prasowy wrocławskiego UTW, Kluby Seniora - Maria Bierska, znana także z prowadzenia Telewizyjnego Klubu Seniora.
Choć Wrocław ma miano miasta przyjaznego seniorom, przed nową Radą stoi wiele zadań. Jak mówi dr Wnuk, będą to działania złożone, interdyscyplinarne: - Rada będzie działała interdyscyplinarnie dlatego, że problemy dotyczące osób starszych są złożone. Bardzo ważnym obszarem będzie edukacja - tak naprawdę tylko zmiana świadomości ludzi ma szansę zmienić ich życie na lepsze. Dalej aktywizacja - tu już mamy ponad 50 klubów seniora, 6 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, więc w skali miasta trzeba zrobić wszystko, aby te placówki mogły jak najlepiej działać. Nie możemy też oczywiście pominąć tak ważnej kwestii jak opieka medyczna - wiemy, że są z nią różne problemy. Zajmować się będziemy także sprawami opieki socjalnej. Postaramy się szybko uruchomić punkt poradnictwa prawnego, gdyż ludzie starsi mają wiele problemów związanych z prawem rodzinnym, spadkowym, mieszkaniowym, potrzebują pomocy w ubieganiu się o świadczenia finansowe.
Pytana o plany i marzenia przewodnicząca Rady z entuzjazmem opowiada: - Chcemy walczyć o zmianę wizerunku starości, o pokazywanie przykładów dobrego starzenia się. Zależy mi, aby ludzi starszych wyciągnąć z domów, sprzed telewizorów, teraz również i sprzed monitorów komputera. Zauważalna jest obecnie epidemia braku ruchu wśród starszych - a seniorzy muszą wyjść na zewnątrz, zobaczyć coś ciekawego, poznać nowych ludzi, zadbać o swoją kondycję. Muszą pokazać, że mają współczesnemu światu wiele do zaoferowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję