Reklama

Młodzi we wspólnocie Kościoła


Edycja kielecka 13/2010

Jak Kościół diecezji kieleckiej odpowiada dziś młodym na ich oczekiwania i problemy? Jak pracuje z młodzieżą i czego młodzi uczą się we wspólnocie Kościoła? „Niedzieli Kieleckiej” - mówi bp Kazimierz Gurda

Katarzyna Dobrowolska: - W tym roku mija 25 lat, kiedy Jan Paweł II ogłosił Światowe Dni Młodzieży. W Niedzielę Palmową w wielu diecezjach Kościoła katolickiego na świecie obchodzone jest wielkie święto młodych. „Młodzi są przyszłością Kościoła” - powtarzał zawsze Ojciec Święty. Jak Kościół diecezji kieleckiej wykorzystuje spuściznę Papieża Polaka troski o młodzież?

Bp Kazimierz Gurda: - Światowe Dni Młodzieży, zainicjowane 25 lat temu przez sługę Bożego Jana Pawła II, Kościół odczytał jako inspirację i wezwanie do organizowania podobnych spotkań młodzieży w diecezjach na wszystkich kontynentach. Nasza diecezja również podjęła tę inicjatywę. We wszystkich parafiach to święto młodych. W niektórych dekanatach m.in.: w Kielcach, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Włoszczowie młodzi uczestniczą w procesji z kościoła do kościoła i Mszy św. Formuła spotkań ewaluowała. Dwukrotnie młodzież uczestniczyła w Diecezjalnych Dniach Młodzieży w Kielcach. Gościły ją parafie kieleckie. Obecnie w Niedzielę Palmową proponowane są spotkania w parafiach i dekanatach, natomiast ogólnodiecezjalne spotkanie odbywa się w sobotę przed Dniem Papieskim w październiku i ściśle wiąże się z propagowaniem nauczania Jana Pawła II.

- Ale formacja młodzieży trwa przecież przez cały rok

- Tak. Składają się na nią różne wydarzenia adresowane do młodzieży typu: spotkanie Wiślicy, koncert z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół „papieskich” w dniu urodzin Karola Wojtyły 18 maja, rekolekcje dla maturzystów w Skorzeszycach oraz ich pielgrzymka do Częstochowy i Łagiewnik. Młodzi znajdują miejsce w Duszpasterstwie Akademickim w różnych wspólnotach: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka czy Rycerstwo Niepokalanej. Formacji podlega także służba liturgiczna i grupy ministrantów. Trzeba wspomnieć o pracy wśród młodzieży kieleckiej Caritas, która proponuje jej udział w wolontariacie w Szkolnych Kołach Caritas, w zajęciach w świetlicach środowiskowych i ogniskach wychowawczych. Widoczna jest także troska o młodzież niepełnosprawną. Młodzi znajdują także opiekę w Klubach Młodzieżowych „Wolna Strefa” świeckiego Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, starającego się nawiązywać współpracę z parafiami.

- Praca duszpasterstwa młodzieży koncentruje się aktualnie na przygotowaniach do XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie 11-22 sierpnia 2011 r. Bieżący rok upływa pod hasłem zaczerpniętym ze słów Ewangelii „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10, 17). Każdy młody człowiek poszukuje własnej drogi do Pana Boga. Czy potrafi odnajdywać ją w Kościele?

- Nad promocją Światowych Dni Młodzieży czuwa Diecezjalne Biuro ŚDM, które powołał Biskup Ordynariusz. Warto podkreślić, że do przygotowań jest zaproszona nie tylko ta młodzież, która do Madrytu zamierza pojechać, ale wszyscy młodzi naszej diecezji. Treści, jakie proponowane są do rozważenia, przemodlenia i wprowadzenia w życie, są skierowane do wszystkich młodych ludzi. Tegoroczne hasło skłania do refleksji nad prawdą o życiu wiecznym człowieka, nad prawdą trochę zapomnianą przez wierzących w Chrystusa. Jej rozważanie pomoże w pełnym spojrzeniu młodego człowieka na swe życie, na najdalszą przyszłość.
Każdy człowiek ma własną drogę do Boga, ale trzeba od razu dodać, że dla każdego człowieka drogą do Boga jest Chrystus. On sam, w Ewangelii Janowej, o tym nam powiedział. O tej prawdzie należy pamiętać, gdy szukamy własnej drogi do Boga. Czy młody człowiek potrafi ją odnaleźć w Kościele? Tak, bo Chrystus jest obecny we wspólnocie Kościoła, w Słowie i w sakramentach. Wspólnota Kościoła, wspólnota parafii gromadzi się wokół Chrystusa i wskazuje na Chrystusa wszystkim, którzy ją tworzą. Jeśli ktoś do wspólnoty Kościoła nie należy lub od niej z różnych przyczyn się oddalił, to i on może odnaleźć drogę do Boga w Chrystusie. Chrystus zawsze zaprowadzi go do założonej przez siebie wspólnoty Kościoła, aby w niej mógł się na swej drodze umocnić. Światowe Dni Młodzieży mają pomóc młodym doświadczyć jak ważna jest wspólnota wiary, czyli wspólnota Kościoła.

- Ostatnio Kościół zwraca uwagę na problem duszpasterstwa młodzieży postakademickiej i pracującej. Brakuje wspólnot, inicjatyw adresowanych do tej grupy. Młodzież, która po zakończeniu edukacji rozpoczęła nowy etap w życiu, boryka się z innymi problemami, nie odnajduje się już w DA, nie może często znaleźć sobie miejsca w swojej parafii. Jednocześnie ma już konkretne doświadczenie, wiedzę umiejętności i dojrzałość. Szkoda byłoby zmarnować taki potencjał. Jak Ksiądz Biskup widziałby jej zaangażowanie w życie Kościoła?

- Nie do końca mogę się zgodzić ze stwierdzeniem braku oferty dla młodzieży, która ukończyła studia. Taka propozycja istnieje; stanowią ją KSM, Akcja Katolicka i Akademickie Duszpasterstwo Absolwentów, Diecezjalne Centrum Wolontariatu. One oczekują na zaangażowanie się młodzieży. W ich ramach mogłaby, w miarę swych możliwości, realizować konkretne zadania, jakie Kościół ma do spełnienia we współczesnym społeczeństwie. Młodzież, która założyła rodziny, zaproszona jest do Kościoła Domowego czy też do Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Od pięciu lat w każdym dekanacie są dekanalne duszpasterstwa młodzieży. Swą troską pragną objąć młodzież, również tę, która ukończyła studia i chce znaleźć swoje miejsce we wspólnocie. Formy i tematyka spotkań, jak i sposoby zaangażowania się w życie Kościoła zależą od decyzji uczestników. To przede wszystkim dla tej młodzieży adresowane jest zaproszenie na Diecezjalne Dni Młodzieży. A jeżeli te propozycje są niewystarczające, Kościół ciągle gotów jest wysłuchać inicjatyw, które od młodych ludzi pochodzą.
Wszyscy duszpasterze są przekonani o prawdzie słów sługi Bożego Jana Pawła II, że młodzież jest przyszłością Kościoła. Wszystkim, księżom biskupom, księżom proboszczom i księżom prefektom zależy na przekazie wiary młodemu pokoleniu Polaków. Poszukujemy różnych form działania, o czym świadczą wspomniane inicjatywy dla młodych. Ciągle aktualne jest zaproszenie skierowane do młodzieży i z nadzieją oczekiwana jest jej pozytywna odpowiedź.

Reklama

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem