Reklama

Młodzi we wspólnocie Kościoła


Edycja kielecka 13/2010

Jak Kościół diecezji kieleckiej odpowiada dziś młodym na ich oczekiwania i problemy? Jak pracuje z młodzieżą i czego młodzi uczą się we wspólnocie Kościoła? „Niedzieli Kieleckiej” - mówi bp Kazimierz Gurda

Katarzyna Dobrowolska: - W tym roku mija 25 lat, kiedy Jan Paweł II ogłosił Światowe Dni Młodzieży. W Niedzielę Palmową w wielu diecezjach Kościoła katolickiego na świecie obchodzone jest wielkie święto młodych. „Młodzi są przyszłością Kościoła” - powtarzał zawsze Ojciec Święty. Jak Kościół diecezji kieleckiej wykorzystuje spuściznę Papieża Polaka troski o młodzież?

Bp Kazimierz Gurda: - Światowe Dni Młodzieży, zainicjowane 25 lat temu przez sługę Bożego Jana Pawła II, Kościół odczytał jako inspirację i wezwanie do organizowania podobnych spotkań młodzieży w diecezjach na wszystkich kontynentach. Nasza diecezja również podjęła tę inicjatywę. We wszystkich parafiach to święto młodych. W niektórych dekanatach m.in.: w Kielcach, Jędrzejowie, Busku-Zdroju, Włoszczowie młodzi uczestniczą w procesji z kościoła do kościoła i Mszy św. Formuła spotkań ewaluowała. Dwukrotnie młodzież uczestniczyła w Diecezjalnych Dniach Młodzieży w Kielcach. Gościły ją parafie kieleckie. Obecnie w Niedzielę Palmową proponowane są spotkania w parafiach i dekanatach, natomiast ogólnodiecezjalne spotkanie odbywa się w sobotę przed Dniem Papieskim w październiku i ściśle wiąże się z propagowaniem nauczania Jana Pawła II.

- Ale formacja młodzieży trwa przecież przez cały rok

- Tak. Składają się na nią różne wydarzenia adresowane do młodzieży typu: spotkanie Wiślicy, koncert z udziałem dzieci i młodzieży ze szkół „papieskich” w dniu urodzin Karola Wojtyły 18 maja, rekolekcje dla maturzystów w Skorzeszycach oraz ich pielgrzymka do Częstochowy i Łagiewnik. Młodzi znajdują miejsce w Duszpasterstwie Akademickim w różnych wspólnotach: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka czy Rycerstwo Niepokalanej. Formacji podlega także służba liturgiczna i grupy ministrantów. Trzeba wspomnieć o pracy wśród młodzieży kieleckiej Caritas, która proponuje jej udział w wolontariacie w Szkolnych Kołach Caritas, w zajęciach w świetlicach środowiskowych i ogniskach wychowawczych. Widoczna jest także troska o młodzież niepełnosprawną. Młodzi znajdują także opiekę w Klubach Młodzieżowych „Wolna Strefa” świeckiego Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, starającego się nawiązywać współpracę z parafiami.

- Praca duszpasterstwa młodzieży koncentruje się aktualnie na przygotowaniach do XXVI Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie 11-22 sierpnia 2011 r. Bieżący rok upływa pod hasłem zaczerpniętym ze słów Ewangelii „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10, 17). Każdy młody człowiek poszukuje własnej drogi do Pana Boga. Czy potrafi odnajdywać ją w Kościele?

- Nad promocją Światowych Dni Młodzieży czuwa Diecezjalne Biuro ŚDM, które powołał Biskup Ordynariusz. Warto podkreślić, że do przygotowań jest zaproszona nie tylko ta młodzież, która do Madrytu zamierza pojechać, ale wszyscy młodzi naszej diecezji. Treści, jakie proponowane są do rozważenia, przemodlenia i wprowadzenia w życie, są skierowane do wszystkich młodych ludzi. Tegoroczne hasło skłania do refleksji nad prawdą o życiu wiecznym człowieka, nad prawdą trochę zapomnianą przez wierzących w Chrystusa. Jej rozważanie pomoże w pełnym spojrzeniu młodego człowieka na swe życie, na najdalszą przyszłość.
Każdy człowiek ma własną drogę do Boga, ale trzeba od razu dodać, że dla każdego człowieka drogą do Boga jest Chrystus. On sam, w Ewangelii Janowej, o tym nam powiedział. O tej prawdzie należy pamiętać, gdy szukamy własnej drogi do Boga. Czy młody człowiek potrafi ją odnaleźć w Kościele? Tak, bo Chrystus jest obecny we wspólnocie Kościoła, w Słowie i w sakramentach. Wspólnota Kościoła, wspólnota parafii gromadzi się wokół Chrystusa i wskazuje na Chrystusa wszystkim, którzy ją tworzą. Jeśli ktoś do wspólnoty Kościoła nie należy lub od niej z różnych przyczyn się oddalił, to i on może odnaleźć drogę do Boga w Chrystusie. Chrystus zawsze zaprowadzi go do założonej przez siebie wspólnoty Kościoła, aby w niej mógł się na swej drodze umocnić. Światowe Dni Młodzieży mają pomóc młodym doświadczyć jak ważna jest wspólnota wiary, czyli wspólnota Kościoła.

- Ostatnio Kościół zwraca uwagę na problem duszpasterstwa młodzieży postakademickiej i pracującej. Brakuje wspólnot, inicjatyw adresowanych do tej grupy. Młodzież, która po zakończeniu edukacji rozpoczęła nowy etap w życiu, boryka się z innymi problemami, nie odnajduje się już w DA, nie może często znaleźć sobie miejsca w swojej parafii. Jednocześnie ma już konkretne doświadczenie, wiedzę umiejętności i dojrzałość. Szkoda byłoby zmarnować taki potencjał. Jak Ksiądz Biskup widziałby jej zaangażowanie w życie Kościoła?

- Nie do końca mogę się zgodzić ze stwierdzeniem braku oferty dla młodzieży, która ukończyła studia. Taka propozycja istnieje; stanowią ją KSM, Akcja Katolicka i Akademickie Duszpasterstwo Absolwentów, Diecezjalne Centrum Wolontariatu. One oczekują na zaangażowanie się młodzieży. W ich ramach mogłaby, w miarę swych możliwości, realizować konkretne zadania, jakie Kościół ma do spełnienia we współczesnym społeczeństwie. Młodzież, która założyła rodziny, zaproszona jest do Kościoła Domowego czy też do Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Od pięciu lat w każdym dekanacie są dekanalne duszpasterstwa młodzieży. Swą troską pragną objąć młodzież, również tę, która ukończyła studia i chce znaleźć swoje miejsce we wspólnocie. Formy i tematyka spotkań, jak i sposoby zaangażowania się w życie Kościoła zależą od decyzji uczestników. To przede wszystkim dla tej młodzieży adresowane jest zaproszenie na Diecezjalne Dni Młodzieży. A jeżeli te propozycje są niewystarczające, Kościół ciągle gotów jest wysłuchać inicjatyw, które od młodych ludzi pochodzą.
Wszyscy duszpasterze są przekonani o prawdzie słów sługi Bożego Jana Pawła II, że młodzież jest przyszłością Kościoła. Wszystkim, księżom biskupom, księżom proboszczom i księżom prefektom zależy na przekazie wiary młodemu pokoleniu Polaków. Poszukujemy różnych form działania, o czym świadczą wspomniane inicjatywy dla młodych. Ciągle aktualne jest zaproszenie skierowane do młodzieży i z nadzieją oczekiwana jest jej pozytywna odpowiedź.

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem