Reklama

Legnicki Marsz dla Życia

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 13/2010

To już XXV Światowe Spotkanie Młodych. Po raz pierwszy spotkał się z młodymi Jan Paweł II w 1985 r. Od tamtego czasu w każdą Niedzielę Palmową młodzież na całym świecie spotyka się ze swoim biskupem, by zamanifestować swoją młodość i wiarę w Jezusa Chrystusa

Jednym z elementów Niedzieli Palmowej przeżywanej przez młodych diecezji legnickiej jest Marsz dla Życia. Podobnie jak rok temu z legnickiej katedry aż do parafii Matki Bożej Królowej Polski ulicami miasta, pod opieką służb porządkowych i Policji przejdzie Marsz, zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Duszpasterstwo Młodzieży. Młodzi ludzie, choć nie tylko, bo także i Ci, którzy pragną bronić prawa do życia bezbronnych, nienarodzonych dzieci, przejdą ulicami Legnicy, manifestując swoją postawą solidarność z „najmłodszymi”.
Jak mówią organizatorzy - podstawowym założeniem Marszu jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zeszłoroczny Marsz, który przebiegał pod hasłem: „Wybieramy życie”, zakładał promocję tego dzieła, poprzez zbiórkę zniszczonych różańców, które po naprawie i zmontowaniu w „dziesiątki”, były rozdawane przystępującym do modlitwy za nienarodzone dzieci. Ponad 100 osób przystąpiło wówczas do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym roku zorganizowano zbiórkę połamanych, bądź nieużywanych resztek świec. Podczas kilkutygodniowej zbiórki zgromadzono ponad 2 tony starych świec, które przetopione na paschały zostaną przekazane przedstawicielom parafii, które włączyły się w zbiórkę. Będzie to miało miejsce po Eucharystii odprawionej w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Tych parafii jest ponad 40. Jak mówi ks. Janusz Wilk, jeden z organizatorów Marszu, przygotowania do spotkania trwały kilka miesięcy. Młodzież, która przyjedzie do Legnicy z terenu całej diecezji, przywiezie ze sobą specjalnie zrobione na Marsz flagi i banery. Każdy z nich porusza temat poszanowania życia. Są to modlitwy, sentencje, wiersze i grafiki.
Marsz dla Życia to jeden z punktów programu obchodów XXV Światowego Dnia Młodzieży w Legnicy.
Spotkanie młodych ma jeszcze dwa ważne punkty - Eucharystię w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy i oratorium „Misterium przebaczenia”. Podobnie jak w roku ubiegłym wykonawcami oratorium będzie młodzież z terenu całej diecezji, która brała udział w warsztatach muzycznych przygotowujących do liturgii Wielkiego Tygodnia. Takie warsztaty odbyły się w Legnicy i w Polkowicach. Prowadzone były przez renomowanych muzyków krakowskich - Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka. Jako soliści do oratorium przyjęli zaproszenie: Katarzyna Rzadkosz oraz Andrzej Lampert - lider zespołu PIN. Obok nich usłyszymy również znakomitego wrocławskiego saksofonistę jazzowego Piotra Barona.

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem