Reklama

„Getsemani” - ogród dla studentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Świętego Krzyża w Rzeszowie przez starszych mieszkańców miasta bywa nazywany studenckim (młodsze pokolenie częściej używa tego określenia na kościół św. Jadwigi, naprzeciw Uniwersytetu Rzeszowskiego). Wiąże się to z trwającą od wieków symbiozą Kościoła i szkoły (obecnie I Liceum Ogólnokształcące), którą zapoczątkowali pijarzy w 1658 r.

Studenci na ulicy

Rozwój szkolnictwa wyższego w Rzeszowie w latach sześćdziesiątych XX wieku spowodował konieczność objęcia posługą duszpasterską młodzieży akademickiej. 17 września 1966 r. bp Ignacy Tokarczuk - ordynariusz diecezji przemyskiej - powierzył zadanie stworzenia odrębnego duszpasterstwa akademickiego ks. Walentemu Balowi. Na początku trzeba było przełamać wiele stereotypów związanych ze współpracą duchownych z osobami świeckimi, zwłaszcza z młodzieżą. Pierwszy w Rzeszowie duszpasterz akademicki zabrał się do pracy z wrodzoną energią, starając się przybyłą z różnych zakątków regionu młodzież integrować w trakcie wspólnej modlitwy, nauki i rozrywki. Spotkania odbywały się w każdy poniedziałek. Prowadzili je najczęściej profesorowie przemyskiego seminarium duchownego. Jak wspomina bp Kazimierz Ryczan, duszpasterz powstałego w 1970 r. DA „Wieczernik” w Rzeszowie: „Szeregi studentów oraz osób ciekawych spraw religijnych przekraczały pojemność niedużego kościoła i wylewały się na ulicę 3 Maja” (K. Ryczan, Nie zastałem księżycowego krajobrazu, [w:] Wieczernik to nasz dom, red. I. Folcik, J. Uliasz, T. Twardosz, B. Mikoś, Rzeszów 1996). W piątki ks. Bal prowadził konferencje, przybliżając studentom dokumenty Soboru Watykańskiego II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Ogrodzie Oliwnym

Od 1970 r. w działalność duszpasterstwa włączył się ks. Zbigniew Grabowski, wikariusz parafii Świętego Krzyża. Po nim, w 1976 r. opiekę nad „Getsemani” objął ks. Kazimierz Bełch, który zasłynął m.in. z zaangażowania uczniów Zespołu Szkół Muzycznych do oprawy muzycznej studenckich Mszy świętych o godz. 13.15. „Wykorzystanie różnych instrumentów w liturgii w latach siedemdziesiątych było nowością i jednocześnie atrakcją” - tak ks. Bełch tłumaczy fenomen tamtych Eucharystii, które cieszyły się wśród rzeszowskiej młodzieży ogromną popularnością.
Nowy impuls aktywności duszpasterstwa pojawił się w 1979 r. z przyjściem do parafii ks. Zbigniewa Mistaka. W parafii Świętego Krzyża znaczącym ograniczeniem był brak zaplecza duszpasterskiego. Ks. Mistak adaptował piwnicę w starej plebanii przy ul. J. Marchlewskiego (dzisiaj ul. L. Lisa Kuli) na użytek spotkań z młodzieżą. Tam właśnie w 1979 r. powstała nazwa duszpasterstwa. „Wróciłem wtedy z pielgrzymki do Ziemi Świętej - wspomina ks. Mistak. - Nasza nowa piwnica przypominała grotę w Ogrodzie Oliwnym, dlatego zaproponowałem nazwę Getsemani”. Od 1984 r. do 1988 r. duszpasterzem akademickim był ks. Zygmunt Jarzyna. W czasie jego działalności w duszpasterstwie powstała grupa modlitewna, która związała się z ruchem „Odnowa w Duchu Świętym”. Jak wyjaśnia Robert Bugaj, uczestnik tamtych spotkań, który do dzisiaj przewodniczy grupie „Odnowy”, wytworzył się taki niepisany podział, że w DA „Wieczernik” odbywała się głównie formacja intelektualna, natomiast w „Getsemani” duchowa. W latach 1988-92 funkcję duszpasterza pełnił ks. Marian Chłopiński.

Kanapka z książką

W 1992 r. nominację na duszpasterza akademickiego „Getsemani” otrzymał ks. Marek Cesarz, a następnie w 2002 r. ks. Janusz Miąso, który na nowo stworzył ramy działania duszpasterstwa, kierując nim przez siedem lat (w ostatnim roku współpracował z ks. Przemysławem Drągiem). Ks. Miąso - wykładowca na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego - włączył w działalność duszpasterstwa wielu pracowników nauki i studentów (na szczególną uwagę zasługuje współpraca z Instytutem Muzyki). Ważnym wydarzeniem w tym czasie była peregrynacja Ikony Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości - patronki studentów i ludzi nauki, która od 16 kwietnia 2005 r., począwszy od kościoła Świętego Krzyża, odwiedziła poszczególne ośrodki akademickie diecezji rzeszowskiej.
Od września 2009 r. funkcję duszpasterza „Getsemani” pełni autor artykułu. Spotkania odbywają się w każdy wtorek. O godz. 18.30 jest Eucharystia, a o 19.30 spotkanie w piwnicy oliwkowej na plebanii przy ul. 3-go Maja 20 realizowane w czterotygodniowym cyklu: „Trzy kwadranse z Jezusem”, „Przed ekranem”, „Spotkanie biblijne”, „Kanapka z książką” (przy własnoręcznie zrobionych kanapkach czytamy wartościową literaturę). W niedzielę o godz. 18.30 odbywa się studencka Msza św. Więcej informacji o duszpasterstwie można znaleźć na stronie internetowej www.getsemani.pl.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Polaków: bądźcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II

2024-04-24 09:58

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

św. Jan Paweł II

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Pozostańcie wierni dziedzictwu św. Jana Pawła II. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci” - powiedział Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję