Reklama

Ścieżki do Boga

Magdalena Kamińska
Edycja łódzka 22/2010

Łódź

Kilkudziesięciu niepełnosprawnych młodych artystów m.in. z Łowicza, Zduńskiej Woli, Pabianic, Łodzi wzięło udział w VI Przeglądzie Piosenki Religijnej „Aniołkowe Nutki”. Konkurs był dla nich dużym wyzwaniem, ponieważ musieli zmierzyć się z własną chorobą, przełamać bariery ograniczeń fizycznych i realizować się twórczo.
Przegląd pod hasłem „Tobie gramy i śpiewamy” poświęcony był pamięci Jana Pawła II. Honorowy patronat sprawowali: abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, Jolanta Chełmińska - wojewoda łódzki i Konrad Czyżyński - wicekurator oświaty.
Festiwal odbył się w sali teatralnej przy kościele Ojców Jezuitów. Występy solistów i zespołów były przyjmowane entuzjastycznie przez publiczność, która klaskała, tańczyła, a znane piosenki śpiewała razem z wykonawcami.
Artystów oceniało jury w składzie: Elżbieta Kwiecień z Akademii Muzycznej, Beata Kurman z Zespołu Szkół Muzycznych, Anna Gulić - nauczyciel muzyki i ks. Grzegorz Kopytowski z Wyższego Seminarium Duchownego.
W VI Przeglądzie Piosenki Religijnej „Aniołkowe Nutki” wyróżniono: zespół „Rozśpiewane Aniołki” z Łowicza, zespoły ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych „Reymontówka” i „Jordanówka”, zespół „Zefirki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6, „Sikorki” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 oraz „Aniołkowe Nutki” z ZSS nr 6 w Łodzi.
Organizatorem przeglądu był Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Łodzi. Dzięki zaangażowaniu dyr. Grażyny Zarębskiej i całej Rady Pedagogicznej wszyscy artyści otoczeni byli serdeczną opieką. Nagrody dla osób wyróżnionych to w dużej mierze zasługa Rady Osiedla Katedralna, a poczęstunek to dar łódzkich cukierników.
Młodzi artyści udowodnili, że osoby niepełnosprawne potrafią być otwarte na nowe doświadczenia artystyczne. To był niezwykły festiwal z niezapomnianą atmosferą. „Tego rodzaju inicjatywa jest na wagę złota. Śpiew i muzyka to ścieżki, które prowadzą dzieci do Boga” - powiedział ks. inf. Józef Fijałkowski.

Wyróżnienie dla abp. Pennacchio

2019-10-19 12:12

at

Jest niezmiernie ważne, aby treści społecznej nauki Kościoła docierały do jak najszerszego kręgu osób – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce odbierając Złotą Honorową Odznakę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość odbyła się 18 października podczas II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie.

Archiwum organizatorów/Aneta Żylińska

Abp Salvatore Pennacchio został wyróżniony m.in. za „pełen miłości kapłańskiej trud promowania nauczania Jana Pawła II”. - Ks. Nuncjusz jest przyjacielem naszego festiwalu. Od pierwszej jego edycji błogosławi nam oraz wspiera nas w propagowaniu Katolickiej Nauki Społecznej – powiedział „Niedzieli” Kamil Suleja, członek zarządu Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Poza wyróżnieniem dla abp. Pennachio stowarzyszenie przyznało jeszcze dwa wyróżnienia „Bonum et Lucrum” (Dobro i zysk). Otrzymali je przedsiębiorcy Robert Tarantowicz i Tomasz Desko, którzy „aktywnie wspierają działania na rzecz relacji społecznych opartych na wartościach moralnych i szacunku do drugiego człowieka”.

- Przyznając nagrody „Bonum et Lucrum” chcemy docenić oraz promować osoby, które w sposób praktyczny kierują się zasadami Katolickiej Nauki Społecznej – mówił K. Suleja.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest ogólnopolską organizacją formacyjno – edukacyjną przygotowującą katolików świeckich do realizowania misji Kościoła w łączności z Jego Pasterzami. Organizowany przez stowarzyszenie festiwal ma na celu propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym, gospodarczym i naukowym. Festiwal jest również okazją do integracji środowisk realizujących zasady KNS.

Patronem honorowy III Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej w Warszawie jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Milsko: Dzień skupienia dla oaz dorosłych

2019-10-20 07:43

Katarzyna Krawcewicz

19 października w Milsku (parafia Zabór) odbył się dzień skupienia dla wspólnot oaz dorosłych z naszej diecezji.

Katarzyna Krawcewicz

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele oaz z Rzepina, Lubska, Gorzowa, Jordanowa, Świebodzina i Zielonej Góry. Była to m.in. okazja do rozmowy z nowym moderatorem diecezjalnym wspólnot dorosłych, ks. Tomaszem Sałatką.

Główny temat rozważań brzmiał „Dorosły – wolny?” i odnosił się do aktualnego hasła roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie „Wolni i wyzwalający”. Temat wolności i zniewoleń przewijał się przez konferencje, Namiot Spotkania (rozważanie Pisma św.) oraz homilię podczas Mszy świętej. Gośćmi spotkania byli Mariola i Mariusz Graczykowie, małżeństwo z Domowego Kościoła odpowiedzialne za diecezjalną diakonię wyzwolenia. Mówili o idei Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dzieląc się jednocześnie świadectwem swojego życia.

Więcej w papierowym wydaniu.

Zobacz zdjęcia: Milsko: dzień skupienia dla oaz dorosłych (19 października 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem