Reklama

Służba na zawsze

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 22/2010

11 alumnów V roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Pawła Sochy. Uroczystość odbyła się 15 maja w zielonogórskiej konkatedrze pw. św. Jadwigi

Po 5 latach studiów i przygotowań w seminarium duchownym alumni zostali przedstawieni przez rektora seminarium ks. Jarosława Stosia jako godni przyjęcia święceń diakonatu - pierwszego stopnia sakramentu święceń. Uroczystość poprzedziły tygodniowe rekolekcje prowadzone przez ojca duchownego ks. Zygmunta Zapaśnika.
Bp Paweł Socha, zwracając się do kandydatów na diakonów, mówił, iż przyjmują święcenia w szczególnym roku - Roku Kapłańskim, poświęconym modlitwie w intencji kapłanów i powołań do służby Bogu i bliźniemu. Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę na szczególny charakter tych święceń. - Nie zapominajcie, że diakonem się jest również wtedy, kiedy się już jest kapłanem, biskupem czy nawet papieżem - mówił bp Paweł. - Służba, miłość do bliźnich obowiązuje zawsze. Diakonat to posługiwanie względem ludzi potrzebujących, biednych, chorych, cierpiących. Będzie to posługa najpierw duchowa przez niesienie im Najświętszego Sakramentu i dobrego słowa pociechy oraz umocnienia przez dar głoszenia Słowa Bożego, ale także posługa w dziedzinie materialnej.
Kandydaci do diakonatu złożyli przyrzeczenie zachowania celibatu oraz gotowości do pełnienia swej posługi zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń, poprzedzoną Litanią do Wszystkich Świętych, został udzielony dar Ducha Świętego do pełnienia posługi diakonów. Bezpośrednio po modlitwie święceń nowi diakoni z pomocą swych współbraci nałożyli dalmatyki oraz stuły - przewieszone przez lewe ramię - będące zewnętrznym znakiem posługi, którą będą pełnić w liturgii. Przyjęli również księgę Ewangelii - na znak podjęcia obowiązku głoszenia Dobrej Nowiny. Pieczęcią potwierdzającą przyjęcie diakonów do służby był pocałunek pokoju.
Wraz z przyjęciem święceń diakon podczas Mszy św. może czytać Ewangelię i głosić homilię, posługiwać przy ołtarzu oraz udzielać Komunii św., będąc jej zwyczajnym szafarzem. Może również przewodniczyć nabożeństwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związku małżeńskiego, przewodniczyć obrzędowi pogrzebu oraz zanosić Komunię św. chorym.

Reklama

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem