Reklama

Zaproszenia

Ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ w „Świętej Puszczy”

[ TEMATY ]

egzorcysta

wykład

Bożena Sztajner

Wiara i mistyka a demonologia i okultyzm

Sesje wykładowo-modlitewne
w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy

Przeżywany w Kościele katolickim Rok Wiary daje nam okazję nie tylko do tego, abyśmy mogli umocnić naszą wiarę poprzez jej publiczne wyznanie, ale także, a może przede wszystkim byśmy potrafili osadzić ją na mocnych fundamentach obiektywnej wiedzy i doświadczenia chrześcijańskiego. Temu celowi poświęcone będą tegoroczne sesje wykładowo-modlitewne, prowadzone przez ks. dr. hab. Aleksandra Posackiego w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy (ul. Świętej Puszczy 6).

Ksiądz Profesor zaprasza liderów grup modlitewnych, psychologów i lekarzy, nauczycieli i katechetów, osoby zakonne i kapłanów oraz wszystkich chętnych - osoby pragnące spotkać się, by rozważać problematykę zjawisk nadprzyrodzonych w życiu codziennym oraz celem uporządkowania tematu, doprecyzowania pojęć z tą problematyką związanych, abyśmy mogli cieszyć się naszą wiarą i jej rozumnym bogactwem, bronić jej pośród pomieszania pojęć, znaleźć argumenty dla siebie i innych. „Chodzi o to, byśmy mówili jednym językiem i rozumieli język innych - uzasadnia Ksiądz Aleksander zasadność tych spotkań - abyśmy mogli się poznać, współpracować, konsolidować siły ducha i umysłu, jednoczyć ludzi o podobnym sposobie myślenia, którzy często w swoich środowiskach czują się osamotnieni... Znajdziemy czas na modliwę, medytację, refleksję w ciszy, spacer po lesie, odpoczynek... Będzie także możliwość zadawania pytań i rozmów indywidualnych”.

Rozpoczynamy pierwsze Sesje już w miesiącu wrześniu (20-22.09 oraz 27-29.09) i będziemy kontynuować w kolejne weekendy następnych miesięcy obecnego roku. Jeśli nasza inicjatywa spotka się z uznaniem słuchaczy, będzie kontynuowana w następnym roku kalendarzowym. Osoby mieszkające w Częstochowie i w okolicy Olsztyna mogą uczestniczyć w spotkaniach w systemie dojazdowym. Pozostałym uczestnikom tych Sesji proponujemy nocleg w komfortowych pokojach naszego Ośrodka z możliwością skorzystania z całodziennego wyżywienia już sprawdzonej, bardzo dobrej zakonnej kuchni. Początek każdej Sesji w piątek o godz. 19.00 - kolacją w braterskiej gromadzie, zakończenie w niedzielę obiadową agapą. Zgłoszenia przyjmuje Sekretariat Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy na adres pocztowy: 42-256 Olsztyn, ul. Świętej Puszczy 6 lub telefonicznie na nr 34 328-50-98 i tel./fax 34-328-54-30 oraz drogą elektroniczną: puszcza@niedziela.pl. Z tej okazji można odwiedzić naszą stronę internetową www.swietapuszcza.pl celem zapoznania się z bardziej szczegółowym programem proponowanych sesji oraz z innymi propozycjami naszego Ośrodka. Oto propozycja programu sesji:

Reklama

Wrzesień 2013

20-22.09 - Współczesny człowiek wierzący będzie mistykiem lub straci wiarę (K. Rahner)?
Wiara a mistyka, mistyka prawdziwa i fałszywa, charyzmaty i mediumizm - kryteria rozróżnienia.

27-29.09 - Psychologia a demonologia - spór czy możliwe porozumienie?
Problemy pogranicza, pomiędzy antropologią a teologią, pomiędzy duchowością a psychologią, terapia a egzorcyzm, noc ciemna a depresja, itp.

Październik 2013

4-6.10 - Rozeznanie duchowe, walka duchowa, zagrożenia duchowe
W tradycji Kościoła i współcześnie, teoria i praktyka. Zagrożenia duchowe - definicje i klasyfikacje.

25-27.10 - Życie po śmierci - wizja chrześcijańska i jej współczesne negacje
Eschatologia chrześcijańska i jej współczesne, modne reinterpretacje (m.in., reinkarnacja, obciążenia pokoleniowe, wizja prawosławna, błędy Moodiego, Kubler Ross, Hellingera). Jak przygotować do śmierci siebie i bliskich, jak modlić się za zmarłych? Czyściec a Piekło.

Listopad 2013

8-10.11 - Jak być szczęśliwym, ale na drodze Zbawienia. Wiara i psychologiczne terapie.
Współczesne terapie alternatywne - Hellinger i inni - w ocenie naukowej i chrześcijańskiej. „Myślenie pozytywne” i jego formy chrześcijańskie oraz niechrześcijańskie.

Reklama

29.11-1.12 – Odrzucenie, zranienie, przebaczenie - uzdrowienie wewnętrzne Duchowe i psychologiczne drogi wyjścia w świetle współczesnej teologii Miłosierdzia (W. Kasper).

Grudzień 2013

20-22.12 - Antropologia Przebóstwienia - modlitwa serca i jej znaczenie
Duchowe praktyki chrześcijańskiego Wschodu, hesychazm, współczesne spory o znaczenie medytacji.

* * *

Ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ - filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu, wykładowca akademicki, publicysta. Autor wielu książek (m.in. „Okultyzm, magia, demonologia”, „Niebezpieczeństwa okultyzmu”, „Egzorcyzmy, opętanie, demony”, „Spiritismus - was unterscheidet ihn von Parapsychologie und Magie”), artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych (w tym ponad 100 haseł w Encyklopedii „Białych Plam”). Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą. Wykładowca na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów (Niemcy, Polska), organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriela Amortha.

2013-07-27 18:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Niektóre praktyki egzorcystów niepokoją

[ TEMATY ]

egzorcysta

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Przedmiotem dzisiejszych obrad Komisji Nauki Wiary KEP były sprawy związane z funkcjonowaniem egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział KAI bp Andrzej Czaja stojący na czele tejże Komisji, która spotkała się dziś w Warszawie. Postanowiono, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów, a rozpoczynaliby obrzęd egzorcyzmu dopiero po wcześniejszym wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u danej osoby.

Zdaniem bp. Czai jest to wciąż etap diagnozowania tych kwestii przez Komisję Nauki Wiary. Pojawiające się problemy dotyczą zarówno środowiska księży, którzy mają misję kanoniczną do egzorcyzmowania jak i w sytuacjach, że dany ksiądz nie ma misji, a podejmuje modlitwę o uwolnienie sam bądź z wiernymi świeckimi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

[ TEMATY ]

rodzina

Włochy

papież Franciszek

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Franciszek dziękował członkom forum za to, że pokazują siłę i radość, jaka tkwi w rodzinach. Nie oznacza to ich idealizowania i niedostrzegania trudności, które przeżywają, ale docenienie tkwiącego w nich potencjału. Papież wskazał, że rodziny potrzebują wsparcia i musi znaleźć to swe odbicie w bardziej prorodzinnej polityce Włoch, w budowanie której, jak podkreślił, aktywnie muszą angażować się także same rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję