Reklama

Bezpiecznie, tanio i atrakcyjnie

Kolonie - na nie dzieci czekają przez cały rok. Nie wszystkim jednak udaje się wyjechać. Na całe szczęście Caritas diecezji sosnowieckiej przygotowuje ofertę wakacyjnego wypoczynku na każdą kieszeń. Na koloniach organizowanych przez naszą Caritas wypoczywają nie tylko dzieci z Polski, ale także z Rumunii i Ukrainy.
„Już od kilku lat przygotowując kolonie pragniemy przyjść z pomocą nie tylko dzieciom z naszej diecezji, lecz także z zaprzyjaźnionych miast i parafii ze Sławuty, Kamieńca Podolskiego na Ukrainie czy Kaczyki w Rumunii” - powiedział ks. prał. Stefan Wyporski, szef diecezjalnej Caritas.
Rzeczywiście Caritas ma już 18-letnie doświadczenie w przygotowywaniu tego typu akcji. Przez okres wakacji organizowanych jest kilkanaście turnusów. Rokrocznie z wypoczynku korzysta ponad tysiąc dzieci.
Pierwsze turnusy już się zakończyły, ale rozpoczęły się kolejne. „Na przełomie czerwca i lipca gościliśmy pierwszą grupę młodzieży z Ukrainy, bo tam rok szkolny kończy się wcześniej. Oprócz pobytu w górach zapewniliśmy im wycieczki do stolicy naszej diecezji, do Krakowa, Dąbrowy Górniczej, Ogrodzieńca. Bardzo miło zostaliśmy przyjęci przez uczniów LO im. Staszica w Sosnowcu, którzy zaprosili nas do swojej szkoły, przygotowali nawet specjalny apel. Młodzi ludzie z Ukrainy mogli zobaczyć klasy, w których uczą się ich rówieśnicy z Polski. Były zajęcia w małych grupach, a nawet mecz piłkarski. Na koniec goście z Kamieńca otrzymali książki zebrane wśród społeczności szkolnej LO im. Staszica” - opowiada ks. Wyporski.
Kolejne turnusy już czekają. W tym roku Caritas przygotowała 3 ośrodki: w Zakopanem, Szczawie k. Krościenka i w Zalesiu. Przygotowany jest także ośrodek w Wolbromiu, w którym tradycyjnie będą wypoczywać dzieci z Rumunii. Oprócz gier i zajęć sportowo-ruchowych oraz zwiedzania okolicy, dla gości z zagranicy przewidziana jest szkółka języka polskiego, bowiem większość z gości ma polskie korzenie. „Młodzieżą z Rumunii zajmuje się Henryk Pasich, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Wolbromiu i nauczyciele ze szkoły, za co składam im serdeczne podziękowania” - podkreśla szef sosnowieckiej Caritas.
Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia, jakim są kolonie - kosztuje. Caritas pozyskuje środki z różnych źródeł. Gros funduszy pochodzi ze zbiórki Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. „W tym roku borykamy się z dodatkowymi trudnościami, bo większość instytucji czy firm jest zaangażowana w sprawy powodziowe. Wnioski o dofinansowanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, skąd zawsze otrzymywaliśmy pieniądze, zostały negatywnie zaopiniowane. Całą kwotę dotacji otrzyma Caritas sandomierska. Nie dziwimy się, że tak jest i rozumiemy sytuację, te pieniądze rzeczywiście tam są bardziej potrzebne. Na przyjazd dzieci z Ukrainy i Rumunii otrzymaliśmy pieniądze z Senatu RP, pomagają prywatni darczyńcy, dostajemy dofinansowanie z MOPS, kiedy bierzemy dzieci z rodzin, w których dochód jest mniejszy niż średnia krajowa” - wyjaśnia ks. Wyporski.
Nie jest jeszcze za późno, by zapisać się na kolonie organizowane przez Caritas. „Chcielibyśmy, aby na kolonie wyjechało każde dziecko, ale nie każdego na to stać. Kolonie Caritas są alternatywą dla kosztownych, komercyjnych wyjazdów organizowanych przez najprzeróżniejsze biura. Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę na wyjazd, za niekoniecznie całą kwotę, może się z nami skontaktować pod nr. tel. 32-2935034 i liczyć na zrozumienie” - zachęca ks. Stefan Wyporski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję