Reklama

Jak wakacje - to z KSM!

Nie masz pomysłu na wakacje, przeraża Cię myśl, że dwa miesiące wolnego spędzisz we Wrocławiu?! Jeśli jesteś gimnazjalistą lub licealistą - ta oferta jest właśnie dla Ciebie. W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży diecezji wrocławskiej znajdziesz osoby, z którymi porozmawiasz o sobie, ludziach, świecie i o Bogu, a poza tym z pewnością dobrze spędzisz czas!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla kogo jest KSM?

W naszej diecezji Stowarzyszenie ukierunkowane jest zwłaszcza na młodzież licealną, choć może do niego należeć każdy, począwszy od gimnazjum aż do 30. roku życia. Licealiści nie bez powodu są solą w oku duszpasterzy. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że to grupa najsłabiej otoczona opieką Kościoła, a bierzmowanie, które samo w sobie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, w praktyce staje się niejednokrotnie początkiem pożegnania młodego człowieka z Kościołem. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, po gimnazjum często powstaje niebezpieczna duchowa pustka, w której młody człowiek pozostaje bez wsparcia. Owszem, kolejne lata - studia na wyższych uczelniach - dają możliwość zaangażowania się w dość prężnie działające duszpasterstwa akademickie. Ale wcześniej trzeba przejść przez wzburzone morze młodzieńczych buntów i uniesień. A to nie jest łatwe bez pomocy. Propozycja KSM-u diecezji wrocławskiej ma być odpowiedzią na tę pustkę. Stąd do Stowarzyszenia należą przede wszystkim gimnazjaliści, którzy z reguły pozostają w nim aż do matury. Ale i to nie jest łatwe. Według ks. Arkadiusza Kriżoka - diecezjalnego asystenta KSM-u diecezji wrocławskiej - wśród młodych osób istnieje ogromna rotacja. Z jego obliczeń wynika, że na przestrzeni ostatniego roku tylko przez parafię katedralną przewinęło się ok. 250 osób, choć na cotygodniowe spotkania przychodziło ok. 30 osób. Kim są ci młodzi ludzie? - Do Stowarzyszenia trafiłem przez parafię św. Agnieszki na Maśnicach - mówi Michał Kot, szef biura KSM-u diecezji wrocławskiej. - Powodowała mną zwykła ciekawość i chęć zaangażowania się w działalność parafii. Obecność na niedzielnej Eucharystii mi nie wystarczała. Poszukiwałem czegoś dla młodych i taką ciekawą ofertę znalazłem w KSM-ie.
Obecnie w diecezji wrocławskiej bardziej lub mniej prężnie działa kilkadziesiąt oddziałów Stowarzyszenia. Zrzeszona w nich młodzież uczestniczy w rozbudowanym programie formacyjnym obejmującym 7-letni cykl. W jego trakcie młodzi kształtują się duchowo, ale tak, aby umieli przekładać swoją formację na działanie. Przykładem diecezjalnej praktyki są cieszące się dużą popularnością comiesięczne Dni Orłów, które integrują KSM-owiczów z całej diecezji.

Reklama

Majówka na dobry początek

Od kilku już lat sezon wakacyjny wrocławski KSM zaczyna majówką w jednej z pięknie położonych parafii naszej diecezji. W tym roku ok. 100-osobowa grupa pojechała do Wińska do ks. Czesława Krochmala. Wizyta rozpoczęła się Eucharystią, która stanowi zawsze centrum każdego spotkania, a po niej odbyły się rozgrywki sportowe. Siatkówka, kosz, piłka nożna - do wyboru było kilka dyscyplin i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pobyt w Wińsku zakończył się wspólnym ogniskiem i przejażdżką bryczką. W poprzednich latach młodzież bawiła się m.in. w Górze Śląskiej, Jugowicach i we wrocławskim ogrodzie Sióstr de Notre Dame.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobaczyć Europę

Tradycyjnie też na początek wakacji KSM naszej diecezji organizuje kilkudniowe wycieczki zagraniczne. Podróże po Europie cieszą się ogromnym wzięciem, a wolnych miejsc nie ma już na kilka miesięcy przed wyjazdem! W poprzednich latach ok. 50-osobowa grupa wraz z opiekunami zwiedziła m.in. Rzym, podróżowała także szlakiem cudów eucharystycznych po słonecznej Italii. W tym roku młodzi zawitali do Hiszpanii, zahaczając przy okazji o Ars we Francji, gdzie w związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego dziękowali za kapłanów zaangażowanych w pracę na rzecz KSM-u i prosili o liczne powołania kapłańskie. Później mieszkając niedaleko Barcelony zwiedzili miasto, byli też m.in. w sanktuarium maryjnym w Montserrat.

Henryków - formacja przez wolontariat

Po tak atrakcyjnym otwarciu wakacji trudno ich nie zakończyć w sposób równie ciekawy i pożyteczny. Pod koniec sierpnia tego roku w Henrykowie młodzi ludzie przez trzy dni będą uczestniczyć w dniach skupienia, które podsumują dwumiesięczny wypoczynek i pozwolą lepiej rozpocząć nowy rok szkolny. Pierwszy dzień zjazdu będzie typowym czasem skupienia i formacji duchowej, czyli spowiedzi, adoracji, modlitwy i konferencji, drugi tzw. dzień wolontariatu przeznaczony jest na tzw. formację ludzką, a trzeci to wspólne dziękczynienie. Każdy uczestnik zobowiązany jest wziąć ze sobą jedynie śpiwór i… dużo uśmiechu. Organizatorzy zadbali bowiem, by wyżywienie i nocleg były za darmo. Wszyscy otrzymają też gratis okolicznościową koszulkę, czapkę oraz smycz z identyfikatorem. I co ważne, w spotkaniu mogą brać udział nie tylko KSM-owicze (szczegóły - patrz program w ramce).
Dodatkowo 28 sierpnia, podczas drugiego dnia zjazdu odbędzie się I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej, w której KSM-owicze jako wolontariusze pomogą niepełnosprawnym pątnikom. - Chcemy w ten sposób symbolicznie oddać to, co zabieramy w ciągu roku - mówi Michał Kot. - Już teraz bardzo jestem ciekaw, czego się tam nauczę. Na pewno będzie to okazja, aby zaobserwować z bliska problemy osób niepełnosprawnych, pobyć i porozmawiać z nimi, a przede wszystkim im pomóc. - Ogromnie się cieszę, że nasza młodzież będzie miała okazję się sprawdzić - mówi ks. Arkadiusz. - Ale kontakt z niepełnosprawnymi nie jest dla niej nowością - dodaje. - Od kilku lat raz w miesiącu jeździmy z parafii katedralnej do Wierzbic, podobnie robią też inne oddziały KSM-u.
Wcześniej jednak, nim młodzież trafi do Henrykowa, będzie mogła uczestniczyć w „złazisku po górach”. Jak zapewniają moi rozmówcy, kilka dni w Tatrach na górskim i modlitewnym zarazem szlaku potrafi zmienić każdego! W ten sposób osoby z zarządu diecezjalnego, łącząc formację z wypoczynkiem, nabierają sił i przygotowują się do kolejnego roku.

Reklama

Szkoła językowa, rekolekcje w Śnieżnicy i miasteczko modlitewne w Zabawie

W każde wakacje KSM diecezji wrocławskiej obok własnych inicjatyw włącza się w prowadzone przez poszczególne diecezje akcje ogólnopolskie. Jedną z nich jest funkcjonująca od wielu już lat przez lipiec i sierpień szkoła języków obcych eMKa. To propozycja skierowana do dzieci i młodzieży mająca charakter kolonii i obozów językowych organizowanych w atrakcyjnych miejscowościach, m.in. w Białym Dunajcu, w Berezce koło Soliny czy w Krakowie. Dużą atrakcją szkoły, obok nauki języka, jest możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, np. tańca, dobrego wychowania i etykiety, nauki jazdy na koniach, pływania kajakiem, etc. I co ważne, na każdym z obozów obecny jest zawsze ksiądz, są Msze św., możliwość spowiedzi czy zwykłej rozmowy. Więcej informacji o konkretnych turnusach można znaleźć pod adresem: www.emka.ksm.org.pl
Chętni mogą też wziąć udział w ogólnopolskich dniach formacyjnych na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. W ośrodku prowadzonym przez KSM dla kleryków i młodzieży świeckiej przez kilka wakacyjnych tygodni organizowane są szczególne KSM-owe rekolekcje. To profesjonalne szkolenie z pełnym zapleczem merytorycznym i atrakcyjnym odpoczynkiem. - W tym roku z naszego koła KSM-u w Seminarium uczestniczyć w nich będzie pięciu kleryków - mówi ks. Arkadiusz. W Śnieżnicy można też wziąć udział w warsztatach dziennikarskich uczących konkretnych umiejętności związanych z tym zawodem. Zajęcia poprowadzi szefowa „Wzrastania” Jolanta Niewińska. W ośrodku w Beskidzie Wyspowym odbędą się również dla wszystkich członków KSM-u i jego sympatyków rekolekcje formacji apostolskiej, a w połowie sierpnia szkolenia liderskie, których celem będzie zapoznanie młodzieży z tematyką zarządzania, public relations i marketingiem. Więcej szczegółów na: www.ksm.org.pl
Z KSM-em wolny czas można spędzić nie tylko w górach. Od trzech lat w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie organizowane jest na wzór spotkań w Taizé miasteczko modlitewne. Od 25 lipca do 2 sierpnia, można przyjechać, rozbić swój namiot i wziąć udział w całodniowych i całonocnych czuwaniach, śpiewach, modlitwach i konferencjach. Finał imprezy 2 sierpnia w rocznicę urodzin Błogosławionej.
Zapraszamy!
Michał Kot: - Jeśli Bóg jest w Twoim sercu tematem, nieważne czy odległym czy bliskim, ale masz pragnienie głębszego poznania Jego osoby, to warto wejść w wakacyjne, i nie tylko, dzieła naszego KSM-u! Zapraszamy każdego z Was serdecznie!

Reklama

Program zjazdu formacyjnego młodzieży KSM
Henryków
27-29 sierpnia 2010 r.

„Przez modlitwę i pracę - służyć Bogu i drugiemu człowiekowi!”

Reklama

PIĄTEK 27 sierpnia - Dzień Skupienia - formacja duchowa - przez modlitwę
12.00 - 14.00 przyjazd, zakwaterowanie
15.00 Koronka ku czci Bożego Miłosierdzia
15.30 Spotkanie z Rektorem Seminarium
16.00 Zwiedzanie klasztoru
18.15 Nieszpory
18.30 Kolacja
19.30 Konferencja. Modlitwa i jej znaczenie w przyjaźni z Chrystusem.
20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu - okazja do spowiedzi i osobistej modlitwy
21.30 Kompleta i zakończenie adoracji
23.00 Cisza nocna

SOBOTA - 28 sierpnia - Dzień Wolontariatu - formacja ludzka - przez pracę
6.00 Jutrznia i Msza św.
7.00 Śniadanie
8.00 -18.00 Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych (program pielgrzymki na stronie KSM-u)
18.30 Nieszpory
19.30 Ognisko - kolacja
Kompleta
23.00 Cisza nocna

NIEDZIELA - 29 sierpnia - Dzień Pański - dziękczynienie
8.00 Jutrznia i Msza św.
9.00 Śniadanie
10.00 -11.00 Kawa czy herbata... w KSM-ie
11.15 Modlitwa Anioł Pański.
Błogosławieństwo
Rozesłanie
12.00 Zakończenie Zjazdu Formacyjnego

Zgłoszenia można kierować do szefa zjazdu MICHAŁA BRZEZICKIEGO - tel. 506 331 490, brzezicki89@gmail.com lub do BIURA KSM, tel. 71 722 02 93, ksm@archidiecezja.wroc.pl

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

[ TEMATY ]

post

bp Adam Bałabuch

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zdania duchownych na ten temat bywają podzielone. Niektórzy tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", tylko stan błogosławiony, dlatego należy pościć, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: tegoroczna Pasja poprawna politycznie

2024-03-29 16:09

[ TEMATY ]

Londyn

pasja

PAP/TOLGA AKMEN

Aktorzy odtwarzają ukrzyżowanie Jezusa przez Rzymian podczas pokazu "Pasja Jezusa" na londyńskim Trafalgar Square w Wielki Piątek w Londynie

Aktorzy odtwarzają ukrzyżowanie Jezusa przez Rzymian podczas pokazu

„Pasja Jezusa”, plenerowy spektakl realizowany na Trafalgar Square w Londynie, od 10 lat przyciąga setki widzów. W tym roku, z uwagi na konflikt w Strefie Gazy i wzrost nastrojów antysemickich w Wielkiej Brytanii, producenci Pasji musieli złagodzić te elementy spektaklu, które mogłyby negatywnie kojarzyć się z Izraelem.

Zespół składający się z ponad 100 aktorów i wolontariuszy co roku zbiera się w sercu Londynu, aby ożywić historię Jezusa Chrystusa. Spektakl przyciąga tysiące widzów, niezależnie od wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję