Reklama

Jak wakacje - to z KSM!

Nie masz pomysłu na wakacje, przeraża Cię myśl, że dwa miesiące wolnego spędzisz we Wrocławiu?! Jeśli jesteś gimnazjalistą lub licealistą - ta oferta jest właśnie dla Ciebie. W Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży diecezji wrocławskiej znajdziesz osoby, z którymi porozmawiasz o sobie, ludziach, świecie i o Bogu, a poza tym z pewnością dobrze spędzisz czas!

Dla kogo jest KSM?

W naszej diecezji Stowarzyszenie ukierunkowane jest zwłaszcza na młodzież licealną, choć może do niego należeć każdy, począwszy od gimnazjum aż do 30. roku życia. Licealiści nie bez powodu są solą w oku duszpasterzy. Z ich doświadczenia wynika bowiem, że to grupa najsłabiej otoczona opieką Kościoła, a bierzmowanie, które samo w sobie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, w praktyce staje się niejednokrotnie początkiem pożegnania młodego człowieka z Kościołem. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, po gimnazjum często powstaje niebezpieczna duchowa pustka, w której młody człowiek pozostaje bez wsparcia. Owszem, kolejne lata - studia na wyższych uczelniach - dają możliwość zaangażowania się w dość prężnie działające duszpasterstwa akademickie. Ale wcześniej trzeba przejść przez wzburzone morze młodzieńczych buntów i uniesień. A to nie jest łatwe bez pomocy. Propozycja KSM-u diecezji wrocławskiej ma być odpowiedzią na tę pustkę. Stąd do Stowarzyszenia należą przede wszystkim gimnazjaliści, którzy z reguły pozostają w nim aż do matury. Ale i to nie jest łatwe. Według ks. Arkadiusza Kriżoka - diecezjalnego asystenta KSM-u diecezji wrocławskiej - wśród młodych osób istnieje ogromna rotacja. Z jego obliczeń wynika, że na przestrzeni ostatniego roku tylko przez parafię katedralną przewinęło się ok. 250 osób, choć na cotygodniowe spotkania przychodziło ok. 30 osób. Kim są ci młodzi ludzie? - Do Stowarzyszenia trafiłem przez parafię św. Agnieszki na Maśnicach - mówi Michał Kot, szef biura KSM-u diecezji wrocławskiej. - Powodowała mną zwykła ciekawość i chęć zaangażowania się w działalność parafii. Obecność na niedzielnej Eucharystii mi nie wystarczała. Poszukiwałem czegoś dla młodych i taką ciekawą ofertę znalazłem w KSM-ie.
Obecnie w diecezji wrocławskiej bardziej lub mniej prężnie działa kilkadziesiąt oddziałów Stowarzyszenia. Zrzeszona w nich młodzież uczestniczy w rozbudowanym programie formacyjnym obejmującym 7-letni cykl. W jego trakcie młodzi kształtują się duchowo, ale tak, aby umieli przekładać swoją formację na działanie. Przykładem diecezjalnej praktyki są cieszące się dużą popularnością comiesięczne Dni Orłów, które integrują KSM-owiczów z całej diecezji.

Majówka na dobry początek

Od kilku już lat sezon wakacyjny wrocławski KSM zaczyna majówką w jednej z pięknie położonych parafii naszej diecezji. W tym roku ok. 100-osobowa grupa pojechała do Wińska do ks. Czesława Krochmala. Wizyta rozpoczęła się Eucharystią, która stanowi zawsze centrum każdego spotkania, a po niej odbyły się rozgrywki sportowe. Siatkówka, kosz, piłka nożna - do wyboru było kilka dyscyplin i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pobyt w Wińsku zakończył się wspólnym ogniskiem i przejażdżką bryczką. W poprzednich latach młodzież bawiła się m.in. w Górze Śląskiej, Jugowicach i we wrocławskim ogrodzie Sióstr de Notre Dame.

Zobaczyć Europę

Reklama

Tradycyjnie też na początek wakacji KSM naszej diecezji organizuje kilkudniowe wycieczki zagraniczne. Podróże po Europie cieszą się ogromnym wzięciem, a wolnych miejsc nie ma już na kilka miesięcy przed wyjazdem! W poprzednich latach ok. 50-osobowa grupa wraz z opiekunami zwiedziła m.in. Rzym, podróżowała także szlakiem cudów eucharystycznych po słonecznej Italii. W tym roku młodzi zawitali do Hiszpanii, zahaczając przy okazji o Ars we Francji, gdzie w związku z zakończeniem Roku Kapłańskiego dziękowali za kapłanów zaangażowanych w pracę na rzecz KSM-u i prosili o liczne powołania kapłańskie. Później mieszkając niedaleko Barcelony zwiedzili miasto, byli też m.in. w sanktuarium maryjnym w Montserrat.

Henryków - formacja przez wolontariat

Po tak atrakcyjnym otwarciu wakacji trudno ich nie zakończyć w sposób równie ciekawy i pożyteczny. Pod koniec sierpnia tego roku w Henrykowie młodzi ludzie przez trzy dni będą uczestniczyć w dniach skupienia, które podsumują dwumiesięczny wypoczynek i pozwolą lepiej rozpocząć nowy rok szkolny. Pierwszy dzień zjazdu będzie typowym czasem skupienia i formacji duchowej, czyli spowiedzi, adoracji, modlitwy i konferencji, drugi tzw. dzień wolontariatu przeznaczony jest na tzw. formację ludzką, a trzeci to wspólne dziękczynienie. Każdy uczestnik zobowiązany jest wziąć ze sobą jedynie śpiwór i… dużo uśmiechu. Organizatorzy zadbali bowiem, by wyżywienie i nocleg były za darmo. Wszyscy otrzymają też gratis okolicznościową koszulkę, czapkę oraz smycz z identyfikatorem. I co ważne, w spotkaniu mogą brać udział nie tylko KSM-owicze (szczegóły - patrz program w ramce).
Dodatkowo 28 sierpnia, podczas drugiego dnia zjazdu odbędzie się I Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Wrocławskiej, w której KSM-owicze jako wolontariusze pomogą niepełnosprawnym pątnikom. - Chcemy w ten sposób symbolicznie oddać to, co zabieramy w ciągu roku - mówi Michał Kot. - Już teraz bardzo jestem ciekaw, czego się tam nauczę. Na pewno będzie to okazja, aby zaobserwować z bliska problemy osób niepełnosprawnych, pobyć i porozmawiać z nimi, a przede wszystkim im pomóc. - Ogromnie się cieszę, że nasza młodzież będzie miała okazję się sprawdzić - mówi ks. Arkadiusz. - Ale kontakt z niepełnosprawnymi nie jest dla niej nowością - dodaje. - Od kilku lat raz w miesiącu jeździmy z parafii katedralnej do Wierzbic, podobnie robią też inne oddziały KSM-u.
Wcześniej jednak, nim młodzież trafi do Henrykowa, będzie mogła uczestniczyć w „złazisku po górach”. Jak zapewniają moi rozmówcy, kilka dni w Tatrach na górskim i modlitewnym zarazem szlaku potrafi zmienić każdego! W ten sposób osoby z zarządu diecezjalnego, łącząc formację z wypoczynkiem, nabierają sił i przygotowują się do kolejnego roku.

Szkoła językowa, rekolekcje w Śnieżnicy i miasteczko modlitewne w Zabawie

W każde wakacje KSM diecezji wrocławskiej obok własnych inicjatyw włącza się w prowadzone przez poszczególne diecezje akcje ogólnopolskie. Jedną z nich jest funkcjonująca od wielu już lat przez lipiec i sierpień szkoła języków obcych eMKa. To propozycja skierowana do dzieci i młodzieży mająca charakter kolonii i obozów językowych organizowanych w atrakcyjnych miejscowościach, m.in. w Białym Dunajcu, w Berezce koło Soliny czy w Krakowie. Dużą atrakcją szkoły, obok nauki języka, jest możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, np. tańca, dobrego wychowania i etykiety, nauki jazdy na koniach, pływania kajakiem, etc. I co ważne, na każdym z obozów obecny jest zawsze ksiądz, są Msze św., możliwość spowiedzi czy zwykłej rozmowy. Więcej informacji o konkretnych turnusach można znaleźć pod adresem: www.emka.ksm.org.pl
Chętni mogą też wziąć udział w ogólnopolskich dniach formacyjnych na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. W ośrodku prowadzonym przez KSM dla kleryków i młodzieży świeckiej przez kilka wakacyjnych tygodni organizowane są szczególne KSM-owe rekolekcje. To profesjonalne szkolenie z pełnym zapleczem merytorycznym i atrakcyjnym odpoczynkiem. - W tym roku z naszego koła KSM-u w Seminarium uczestniczyć w nich będzie pięciu kleryków - mówi ks. Arkadiusz. W Śnieżnicy można też wziąć udział w warsztatach dziennikarskich uczących konkretnych umiejętności związanych z tym zawodem. Zajęcia poprowadzi szefowa „Wzrastania” Jolanta Niewińska. W ośrodku w Beskidzie Wyspowym odbędą się również dla wszystkich członków KSM-u i jego sympatyków rekolekcje formacji apostolskiej, a w połowie sierpnia szkolenia liderskie, których celem będzie zapoznanie młodzieży z tematyką zarządzania, public relations i marketingiem. Więcej szczegółów na: www.ksm.org.pl
Z KSM-em wolny czas można spędzić nie tylko w górach. Od trzech lat w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie organizowane jest na wzór spotkań w Taizé miasteczko modlitewne. Od 25 lipca do 2 sierpnia, można przyjechać, rozbić swój namiot i wziąć udział w całodniowych i całonocnych czuwaniach, śpiewach, modlitwach i konferencjach. Finał imprezy 2 sierpnia w rocznicę urodzin Błogosławionej.
Zapraszamy!
Michał Kot: - Jeśli Bóg jest w Twoim sercu tematem, nieważne czy odległym czy bliskim, ale masz pragnienie głębszego poznania Jego osoby, to warto wejść w wakacyjne, i nie tylko, dzieła naszego KSM-u! Zapraszamy każdego z Was serdecznie!

Program zjazdu formacyjnego młodzieży KSM
Henryków
27-29 sierpnia 2010 r.

Reklama

„Przez modlitwę i pracę - służyć Bogu i drugiemu człowiekowi!”

PIĄTEK 27 sierpnia - Dzień Skupienia - formacja duchowa - przez modlitwę
12.00 - 14.00 przyjazd, zakwaterowanie
15.00 Koronka ku czci Bożego Miłosierdzia
15.30 Spotkanie z Rektorem Seminarium
16.00 Zwiedzanie klasztoru
18.15 Nieszpory
18.30 Kolacja
19.30 Konferencja. Modlitwa i jej znaczenie w przyjaźni z Chrystusem.
20.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu - okazja do spowiedzi i osobistej modlitwy
21.30 Kompleta i zakończenie adoracji
23.00 Cisza nocna

SOBOTA - 28 sierpnia - Dzień Wolontariatu - formacja ludzka - przez pracę
6.00 Jutrznia i Msza św.
7.00 Śniadanie
8.00 -18.00 Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych (program pielgrzymki na stronie KSM-u)
18.30 Nieszpory
19.30 Ognisko - kolacja
Kompleta
23.00 Cisza nocna

NIEDZIELA - 29 sierpnia - Dzień Pański - dziękczynienie
8.00 Jutrznia i Msza św.
9.00 Śniadanie
10.00 -11.00 Kawa czy herbata... w KSM-ie
11.15 Modlitwa Anioł Pański.
Błogosławieństwo
Rozesłanie
12.00 Zakończenie Zjazdu Formacyjnego

Zgłoszenia można kierować do szefa zjazdu MICHAŁA BRZEZICKIEGO - tel. 506 331 490, brzezicki89@gmail.com lub do BIURA KSM, tel. 71 722 02 93, ksm@archidiecezja.wroc.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję