Reklama

Św. Krzysztofie, pomagaj!

W liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa święcimy pojazdy w naszych kościołach, modlimy się w intencji użytkowników dróg i za ofiary wypadków drogowych. Statystyki wciąż są niepokojące, ale największe zastrzeżenia budzi bezmyślność, brawura pod wpływem alkoholu, która wciąż zbiera tragiczne żniwo. 1749 wypadków drogowych, w których zginęło 176 osób, a ponad 2200 odniosło obrażenia - to dane z województwa świętokrzyskiego w 2009 r.

Kim był św. Krzysztof? Jego życie nie jest dobrze udokumentowane. Ze źródeł pisanych wiadomo, że pochodził z Azji Mniejszej i że umarł śmiercią męczeńską około 250 r. podczas prześladowań w czasach cesarza Decjusza.
Kult trwa już od V wieku. Według podań ludowych, a także według Złotej Legendy Jakuba de Voragine - Krzysztof był olbrzymem, który próbując odpokutować swoje grzeszne życie, zaczął przenosić na swoich ramionach ludzi przez rzekę Jordan. Pewnej nocy usłyszał głos dziecka proszący o przeniesienie na drugą stronę. Kiedy wziął dziecko na ręce, poczuł ogromny ciężar; gdy zapytał się, kim jest dziecko, okazało się, że - Chrystusem, całym światem, który właśnie dźwiga. Podczas przenoszenia Chrystus wyjawił Krzysztofowi jego przyszłe losy i rychłą śmierć męczeńską.
Św. Krzysztof patronuje pielgrzymom, flisakom, żeglarzom, kierowcom, jest także patronem lekkiej śmierci. Spojrzenie na wizerunek św. Krzysztofa z rana przynosi ochronę przed złymi wydarzeniami na cały dzień. Wspomnienie św. Krzysztofa obchodzone jest 25 lipca.
Jakie są „wypadkowe” statystyki na drogach? W porównaniu do 2008 r. liczba wypadków drogowych na trasach wojewódzkich spadła o 154, mniej było ofiar śmiertelnych (o 67) oraz osób rannych (o 83). Takie dane znalazły się w informacji „Stan bezpieczeństwa i porządku na drogach województwa świętokrzyskiego”, przygotowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Najbardziej zagrożonymi wypadkami drogowymi okazały się miesiące: październik - 184 wypadki, sierpień - 178 i lipiec - 175 wypadków. W przypadku tych ostatnich miesięcy z pewnością wynika to z nasilonego ruchu drogowego w okresie wakacyjnym. Najtragiczniejszy bilans miały jednak wypadki, do których doszło: w listopadzie - 23 ofiary śmiertelne i w grudniu - 20 zabitych.
Z danych ŚZDW wynika, że najwięcej niebezpiecznych zdarzeń drogowych zaistniało w regionie na drogach powiatowych, gdzie w 574 wypadkach zginęły 64 osoby, a 704 zostały ranne. Na tych trasach doszło także do 3638 kolizji drogowych. Największe zagrożenie występuje na trasach określanych przez drogowców „droga jednojezdniowa, dwukierunkowa”.
Wśród głównych przyczyn wypadków drogowcy z ŚZDW wymieniają: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (477 wypadków, 44 zabitych, 734 osoby ranne), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (302 wypadki, 19 osób zabitych, 433 ranne), nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.
Módlmy się więc do św. Krzysztofa, aby „dał pewną rękę i oko”, aby nie przybywało przydrożnych krzyży, które znaczą trasę bólu ofiar i rodzin ofiar wypadków drogowych. Tego bólu tak często mogłoby po prostu nie być.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młode Homilie #12

2020-09-20 09:01

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #12

W XXV niedzielę zwykłą ks. Łukasz Sławiński komentuje przypowieść o robotnikach w winnicy. Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby gospodarz posłuchał niezadowolonych i wypłacił każdemu dokładnie według przepracowanych godzin? Czy naprawdę chcemy, żeby Pan Bóg postępował z nami tak, jak podpowiada nasze poczucie sprawiedliwości? Cały komentarz znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję