Reklama

Krok pielgrzyma odmierzany muszelkami

Od stuleci szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela kroczą ludzie obciążeni świadomością grzechu, pokuty, radością dziękczynienia, wychwalaniem dobroci Boga. Na tym pielgrzymim szlaku w modlitwie i medytacji, poznają głębiej samych siebie

Niedziela legnicka 30/2010

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku „Camino de Santiago”, to szlak pielgrzymkowy wiodący do hiszpańskiej katedry w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła Pańskiego. Do sanktuarium prowadzi wiele dróg, większość wytyczono jeszcze w średniowieczu. W 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych dróg pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Rekonstrukcja szlaku rozpoczęta w Europie od połowy lat 80. pod wspólną nazwą „Droga św. Jakuba”, trwa nadal w wielu krajach. Dziś, oprócz Hiszpanii, swoje szlaki ma Portugalia, Francja, Niemcy, Austria i Szwajcaria. Również i w Polsce powstają takie szlaki. Pierwszym odtworzonym odcinkiem polskiego szlaku św. Jakuba była otwarta 24 lipca 2005 r. Dolnośląska Droga św. Jakuba w Jakubowie. Droga prowadzi z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec i Lubań aż do Zgorzelca. W Zgorzelcu przez most Staromiejski łączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą prowadzącą aż do Santiago de Compostella. Szlak ma około 164 km długości.
Pielgrzymujący szlakiem Jakubowym idą samotnie lub w niewielkich grupach. Jak mówi ks. Stanisław Czerwieński, kustosz sanktuarium w Jakubowie: „Droga św. Jakuba jest wspaniałą trasą dla chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Chodzi o to, by przez ciszę i skupienie odnaleźć Boga w sobie i w innym człowieku”. Osoby pielgrzymujące szlakiem św. Jakuba otrzymują „Przewodnik Pielgrzyma” oraz „Paszport Pielgrzyma”, który upoważnia do nocowania w schroniskach na całej trasie i jest dokumentem potwierdzającym fakt przebycia długiej drogi. Osoby, które Drogą św. Jakuba przeszły 100 km, bądź przejechały rowerem 200 km, otrzymują w Santiago certyfikat tzw. „Compostelkę”. Charakterystycznym znakiem pielgrzymujących Jakubowym szlakiem jest laska, kapelusz, peleryna i zbiorniczek na wodę oraz muszla, przypinana najczęściej do plecaka lub kapelusza. Właśnie taka muszla oraz żółta strzałka stały się głównym oznaczeniem szlaku Jakubowego.

Sanktuarium św. Jakuba

Reklama

Na dolnośląskim Jakubowym szlaku jest mało znana miejscowość Jakubów. Tam właśnie znajduje się niewielki kościołek, który od 20 czerwca 2007 r. został wyniesiony do godności sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba Starszego Apostoła. Według kronikarza parafii ks. J. Górlicha pierwotna świątynia powstała w 991 r. Data ta nie jest jednak pewna, ponieważ opiera się na tradycji i dawnych przekazach. Istniejący do dzisiaj kościół w Jakubowie pochodzi z końca XIV wieku. Na początku XVI wieku został przebudowywany. Wtedy to umieszczono w nim ołtarz szafkowy z figurami Dwunastu Apostołów. W centrum znajdowały się figury Matki Bożej oraz św. Jakuba i św. Barbary. Dzisiejsze wyposażenie kościoła to przełom wieku XVII i XVIII, kiedy to świątynia została odzyskana przez katolików. Szczególnie zachwyca ołtarz oraz strop z malowidłami Johana Hofmanna, ucznia Michała Willmanna.
W ołtarzu głównym na obrazie widnieje postać św. Jakuba. Święty przedstawiony jest jako pielgrzym w tunice, płaszczu, charakterystycznym kapeluszu oraz kijem w dłoni. Natomiast na suficie widnieje św. Jakub na koniu walczący z Maurami. Aby dostać się do kościoła należy przejść przez dzwonnicę, w której znajduje się jeden z najstarszych polskich dzwonów (1506 r.), ozdobiony łacińska sentencją. W tłumaczeniu polskim brzmi ona następująco: „O Królu chwały przybądź z pokojem”. Na ścianach tej budowli można znaleźć m.in. medaliony oraz rzeźbę przedstawiającą św. Jakuba jako pielgrzyma. Po lewej jej stronie dzwonnicy znajduje się cmentarna kaplica św. Anny. Na ścianach, podobnie jak na ścianach świątyni i muru okalającego kościół, znajdują się nagrobki.
Za kościelnym murem obok figury św. Jakuba, pochodzącej z 1704 r., znajduje się tzw. źródło św. Jakuba, do którego od lat przybywają pielgrzymi. Wypływająca z niego woda posiada lecznicze właściwości, przyspiesza gojenie ran, poprawia wzrok i pomaga na bezpłodność.
Warto też wiedzieć, że sanktuarium znajdują się relikwie św. Jakuba, które delegacja członków Bractwa św. Jakuba przywiozła z Rzymu.

Uroczystości w Jakubowie

Uroczystości ku czci św. Jakuba poprzedzą tygodniowe rekolekcje odbywające się w Jakubowie. Bezpośrednie przygotowanie to ostatnie trzy dni, w których - w ramach duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych - będzie uczestniczyć cała parafia oraz Bractwo św. Jakuba.
W dzień odpustu, 25 lipca, w Jakubowym sanktuarium uroczystą Mszą św. o godz. 12 odprawi biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Homilię zaś wygłosi biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk. Po Mszy św. już na zewnątrz kościoła nastąpi podpisanie dokumentu zakończonych prac związanych z całkowitą wymianą pokrycia dachu oraz zabezpieczenia świątyni przed szkodami górniczymi. Po podpisaniu dokumentu nastąpi poświęcenie sygnaturki św. Jakuba Starszego Apostoła i umieszczenie jej na wieży oraz poświęcenie krzyża kamiennego na świątyni. Całość niedzielnych uroczystości dopełni biesiada Jakubowa w przyparafialnym ogrodzie, podczas której nie zabraknie m.in. występów zespołów folklorystycznych. Uroczystości będą również okazją do promocji wznowionej właśnie najstarszej kroniki Jakubowej. Całość uroczystości ku czci św. Jakuba zakończą Nieszpory w miejscowym kościele.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Włosi odkrywają przyszłego błogosławionego - giganta internetu

2020-09-22 15:11

[ TEMATY ]

Włochy

Carlo Acutis

vaticannews.va

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.

Pielgrzymka rozpoczęła się w klasztorze Krzyża Świętego, a zakończyła w bazylice św. Franciszka spotkaniem z miejscowym ordynariuszem abp. Domenico Sorrentino.

Przez cały dzień młodzi wędrowali szlakami otaczającymi Asyż poznając po drodze zapiski przyszłego błogosławionego, który, jak zapowiadają włoskie media, może zostać pierwszym oficjalnym patronem internetu. „Młodych pociąga to, że Carlo należy do ich pokolenia i że potrafił mówić o Bogu ich językiem. Porusza ich także to, że swą świętość wypracował w normalnym życiu nastolatka, a nawet w internecie” – podkreśla Selene Degli Espositi, która z ramienia duszpasterstwa młodzieży organizowała pielgrzymkę.

Jej uczestnicy włączyli się również w przygotowania do beatyfikacji. Poprzedzi ją nocne czuwanie w Asyżu, którego kulminacyjnym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. By wyjść naprzeciw normom sanitarnym związanym z pandemią, podobne czuwania odbywać się będą równolegle w dziesięciu kościołach Asyżu. Motto spotkania nawiąże do dewizy życiowej Carla Acutisa: „Eucharystia moją autostradą do nieba”.

Przyszły błogosławiony był komputerowym gigantem przekonanym o tym, że Bóg mocno działa także on-line. I właśnie internet wykorzystywał do głoszenia Ewangelii, a przede wszystkim opowiadania o mocy Eucharystii, którą uważał za swą siłę. Od chwili I Komunii św. codziennie uczestniczył w Mszy św. i nigdy nie zaniedbywał pierwszopiątkowej spowiedzi. Za przyczyną Carla jego rodzice wrócili do Kościoła. Chłopak, w którego żyłach płynie polska krew, zmarł na ostrą białaczkę w 2006 roku w opinii świętości.

Siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 roku papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do październikowej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Radio Profeto z rozszerzoną koncesją 100.3FM w Limanowej!

2020-09-25 13:51

[ TEMATY ]

radio

Od wczoraj Fundacja Profeto.pl cieszy się kolejną częstotliwością naziemną dla Radia Profeto. KRRiT na posiedzeniu w dniu 24 września 2020 r. podjęła decyzję o przyznaniu prawa do nadawania programu społeczno-religijnego dla Profeto w Limanowej na częstotliwości 100.3 Mhz.

Zasięg radia obejmie takie gminy jak: Iwkowa, Jodłownik, Laskowa, Limanowa, Lipnica Murowana, Łapanów, Łososina Dolna, Nowy Wiśnicz, Słopnice, Tymbark, Żegocina. Tym samym Radio Profeto będzie słyszalne naziemnie prawie w całej Małopolsce. Od marca 2017 r. radio nadaje na 92.1FM w Krakowie i okolicznych gminach, a w ostatnich dwóch latach testowo w systemie DAB+ z Tarnowa, Nowego Sącza, Bielska Białej, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta. 

Radio Profeto powstało w 2014 roku i nadawało pierwotnie jedynie w Internecie. Szybko jednak wypełniło niszę i znalazło pozytywny odbiór u słuchaczy szukających radia bez wiadomości, polityki, grającego tylko chrześcijańską muzykę, z audycjami autorskimi i transmisja live z wydarzeń ewangelizacyjnych. Radio Profeto posiada swoje studia w Stadnikach pod Krakowem oraz w Warszawie. Dysponuje też profesjonalnym wozem transmisyjnym z w pełni wyposażonym studiem oraz łączem satelitarnym. 

A tak rozszerzenie koncesji skomentował na swoim profilu Facebookowym ks. Michał Olszewski SCJ, twórca radia i prezes fundacji profeto.pl: Ogromnie się cieszymy! To dla nas kolejna szansa dotarcia z naszym programem ewangelizacyjnym do jeszcze większego grona słuchaczy. Dla mnie osobiście radość jest tym większa, że pochodzę z gminy Laskowa, która znalazła się w zasięgu nowej częstotliwości. Mam nadzieję, że profeto szybko zadomowi się na nowym terenie. Wszystkich naszych nowych słuchaczy chciałbym serdecznie przywitać i obiecać, że zrobimy wszystko, aby nasz program był na najwyższym poziomie.

Przedstawiciele fundacji zapewniają, że budowa infrastruktury nadawczej już ruszyła i pierwsze dźwięki na częstotliwości 100.3FM powinniśmy usłyszeć pod koniec października. Już teraz można radia słuchać na stronie https://profeto.pl/radio, w aplikacjach oraz tworzonych przez rozgłośnię podcastach na Spotify, Apple Podcast czy Google Podcast.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję