Reklama

Dojrzała pielgrzymka

Niedziela legnicka 30/2010

Piesza pielgrzymka diecezji legnickiej świętuje w tym roku osiemnastkę i całkiem poważnie ocenia swój wiek i świadomość „dorosłości”. Siedemnaście razy szła już w kierunku Jasnej Góry, ku Czarnej Madonnie. Można zsumować pielgrzymów, kilometry, można pododawać ilość wygłoszonych w tym czasie konferencji czy choćby wyśpiewanych pieśni i piosenek, zawartych znajomości, zrodzonych przyjaźni. Można, bo wiele się wydarzyło przez te 17 razy. Jaki będzie ten osiemnasty?

Osiemnasta trasa.

Pielgrzymka wyrusza z Legnicy 31 lipca, by 9 sierpnia dotrzeć przed tron Jasnogórskiej Pani. Tam o godz. 13 sprawowana będzie Msza św., której przewodniczyć będzie bp Stefan Cichy. Jednak niektóre grupy pielgrzymkę zaczynają kilka dni wcześniej. Pierwsi pielgrzymi z diecezji legnickiej wyruszą w drogę na Jasną Górę już 27 lipca ze Zgorzelca, pielgrzymi z Jeleniej Góry 28 lipca, pielgrzymi z Bolesławca 29 lipca, a z Lubina i Jawora 30 lipca. W Legnicy wszystkie grupy spotkają się 31 lipca, skąd już jako jedna, wielka grupa pielgrzymkowa wyruszą do Częstochowy.
Przemierzą w ciągu 10 dni przeszło 350 km. Najdłuższy odcinek to - 33, 6 km, a najkrótszy 12 km. Pielgrzymka diecezji legnickiej liczy podobnie jak w latach ubiegłych 7 grup:
Grupa I - Lubin, Polkowice, Ścinawa; Grupa II - Jelenia Góra, Kamienna Góra, Mysłakowice, Szklarska Poręba, Świerzawa, Złotoryja; Grupa III - Bolesławiec, Chojnów, Nowogrodziec; Grupa IV - Jawor, Legnica, Prochowice; Grupa V - Zgorzelec, Bogatynia, Gryfów Śl., Leśna, Lubań, Węgliniec, Lwówek Śląski; Grupa VI - Salezjańska (Chocianów, Lubin); Grupa VII - Pokutna.
Tak, jak co roku pielgrzymom towarzyszyć będzie grupa duchowego uczestnictwa. Należą do niej osoby chore oraz te, które z różnych przyczyn nie mogą udać się w drogę. Oni również otrzymują znaczek i książeczkę pielgrzyma, w której są rozważania na każdy dzień pielgrzymowania. Ta grupa uczestników pielgrzymki gromadzi się z reguły wieczorami w swoich parafiach i duchowo łączy się z pielgrzymami.

Pielgrzym świadkiem Miłości

Reklama

W tym roku pielgrzymów prowadzić będą słowa „Oto ja, poślij mnie”. Hasło to ma uświadomić każdemu, kto wyruszył na pielgrzymkowy szlak, iż chrześcijanin powołany jest do bycia świadkiem Chrystusa w dzisiejszym świecie. Pielgrzym przeżywając pielgrzymkę, wpatrując się w swoich świętych patronów winien odkryć i umocnić w sobie wezwanie do świadectwa - mówi ks. Mariusz Majewski - przewodnik legnickiej pielgrzymki.
Ponieważ rok 2010 jest ogłoszony w Kościele powszechnym rokiem św. Jakuba, dlatego też grupy będą wpatrywać się m.in. w postać św. Jakuba Apostoła, by zobaczyć, jak ten patron pielgrzymów naśladował Chrystusa. Dlatego też każdy z pątników otrzyma muszlę św. Jakuba. Jak mówią organizatorzy, będzie to znak, że jesteśmy pielgrzymami na wzór św. Jakuba.
Warto wspomnieć, że szczególnym dniem całego pielgrzymowania będzie dzień 8 sierpnia, a dokładnie Apel Jasnogórski w kościele Przemienienia Pańskiego w Gnaszynie (dzielnica Częstochowy). Tam wraz z Biskupem Legnickim podsumujemy nasze poznawanie świętych - patronów każdej z grup. Całość tego spotkania zakończy misterium w wykonaniu grupy wokalnej „Spirituals Singers Bend”.

A dlaczego warto pójść na pielgrzymkę?

Jak mówi ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik: „Pielgrzymka piesza różni się z pewnością od turystyki pieszej. Tutaj przyświeca człowiekowi intencja. I my jako księża zachęcamy do tego, aby wyruszyć na pielgrzymkowy szlak z konkretną intencją. Jeśli człowiek ma intencję, to ona go niesie przez wszystkie dni pielgrzymowania. Warto doświadczyć przynajmniej raz w życiu tego, co to znaczy być pielgrzymem na tej ziemi. To wielokrotnie powtarzam i to przekładam na każdy krok swojego życia i pielgrzymowania. Pielgrzymka to jest czas, którego się nie zapomina do końca życia. Dlatego zachęcam do tej wędrówki, bo takie doświadczenie bliskości Boga i człowieka pozostaje w sercu na zawsze.

Bezpośrednie relacje
z każdego dnia pielgrzymki będzie można śledzić na stronie internetowej pielgrzymki oraz w specjalnej audycji Radia Plus Legnica o godz. 20. W programie znajdą się relacje o poszczególnych grupach oraz „wejście na żywo” - połączenie z przewodnikiem danej grupy.

Reklama

Prezentacja grup
będzie przebiegać według następującego porządku:
31 lipca: relacja wstępna
1 sierpnia - grupa V
2 sierpnia - grupa VI
3 sierpnia - grupa II
4 sierpnia - grupa III
5 sierpnia - grupa I
6 sierpnia - grupa IV
7 sierpnia - służby pielgrzymkowe
8 sierpnia - grupa VII
9 sierpnia - podsumowanie
Podczas trwania studia radiowego będzie możliwość zgłaszania intencji do wspólnej modlitwy i przekazywania pozdrowień: tel. 76-852-53-54. Będzie możliwe również zgłaszanie intencji w ciągu dnia, pozostawiając nagranie - tel. 76-856-08-88 lub drogą elektroniczną: intencje@legnica.fm.

Szczegółowe informacje
dotyczące pielgrzymki można znaleźć na stronie www.pielgrzymkalegnica.pl.
Zachęcamy do zapisów na pielgrzymkę u księży przewodników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust na Partynicach [ZAPOWIEDŹ]

2020-09-22 13:30

Fot. Anna Majowicz

Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

Bp Jacek Kiciński udziela sakramentu bierzmowania w tej parafii w 2018 r.

23 września we wspomnienie liturgiczne św. Ojca Pio, parafia przy ul. Ołtaszyńskiej we Wrocławiu obchodzi swój odpust. Uroczystej Mszy św. o g. 18:30, połączonej z sakramentem bierzmowania przewodniczyć będzie bp. Jacek Kiciński.

Ta dosyć nowa parafia przygotowuje się duchowo już od kilku dni. Od niedzieli trwają rekolekcje przed odpustem, które prowadzi ks. Bartosz Świątkowski, student historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W wigilię Odpustu we wtorek 22 września przed Mszą św. o godz. 18.00 wspólnota wiernych modlić się będzie Koronką do Bożego Miłosierdzia podczas nabożeństwa wypominkowego za zmarłych.

W kościele znajdują się relikwie wielu świętych. - Patrona św. Ojca Pio czcimy każdego 23 dnia miesiąca, a na odpust zapraszamy właśnie we wrześniu. Szczególnie dwie święte prosimy o wstawiennictwo: każdego 11 dnia miesiąca św. Gemmę Galgani oraz św. Ritę - każdego 22 dnia miesiąca. Są z nami też św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Aniela Salawa i bł. Czesław. W pierwsze soboty miesiąca oraz 20 lutego modlimy się za pośrednictwem św. Hiacynty i Franciszka, a 7 czerwca i 9 lipca - Błogosławionych Męczenników - Zbigniewa i Michała. 26 sierpień poświęcony jest karmelitance św. Miriam - Małej Arabce, a 16 październik - św. Jadwidze – wylicza proboszcz parafii ks. dr Piotr Janusz.

Kościół dalej jest w budowie, ale święci pomagają. - Święci z nieba nam patronują, opiekują się, pomagając w trudnych sytuacjach. Kiedy jest ciężko w cudowny sposób rozwiązują problemy. Pamiętam sytuację, kiedy pilnie trzeba było zapłacić robotnikom za wykonane prace w kościele. Brakowało jeszcze nie małą sumę do pełnej kwoty. Zacząłem się modlić przy relikwiach św. Ojca Pio, żeby pomógł zdobyć na ten cel odpowiednią ilość pieniędzy. Nie musiałem długo czekać. W tym samym dniu przed Mszą św. pewna osoba przyniosła dokładnie taką sumę, o którą prosiłem. Nie wydaje mi się, żeby to był przypadek.

Jakie inwestycje stoją przed parafią? Na pewno dokończenie tynków wewnątrz kościoła, położenie posadzki granitowej w nawie głównej, dokończenie wieży kościelnej, elewacja zewnętrzna i wybudowanie plebanii. To są plany na kilka następnych lat, a cała inwestycja opiera się na datkach wiernych.

Proboszcz parafii ks. Piotr Janusz potwierdza, że parafianie starają się wspierać budowę w miarę swoich możliwości. Jednak potrzeby są tak duże, że każde wsparcie finansowe jest ogromną pomocą w realizacji tych trudnych zadań.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: przyszłością Kościoła jest parafia wychodząca

2020-09-23 08:39

[ TEMATY ]

parafia

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

- Przyszłością Kościoła jest parafia wychodząca. Parafia jest najważniejszym narzędziem misji Kościoła jaką jest ewangelizacja - mówił abp Grzegorz Ryś, który wygłosił konferencję podczas spotkania ewangelizacyjnego w kościele pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu. Administrator apostolski diecezji kaliskiej pobłogosławił ewangelizatorów, którzy będą prowadzić akcję „Ewangelizacja od drzwi do drzwi”.

Swoją konferencję abp Grzegorz Ryś rozpoczął od modlitwy w intencji kapłanów. Poprosił zgromadzonych wiernych, aby pomodlili się za proboszczów i wikariuszy ze swoich parafii.

Administrator apostolski diecezji kaliskiej omówił szczegółowo dokument

„Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” posługując się wieloma konkretnymi przykładami.

Cytując papieża Franciszka stwierdził, że każdy katolik jest odpowiedzialny za przyciągniecie bliźniego do Chrystusa. – Powinniśmy się wstydzić, że tylu naszych braci nie doświadczyło przyjaźni z Jezusem Chrystusem. Nie doświadczyło wspólnoty, która nie cieszy się tylko sobą, ale jest gotowa ich przygarnąć. Nasi bracia przez to, że nie doświadczyli przyjaźni z Chrystusem nie mają poczucia sensu i celu. To jest misja, która ciągle każe nam patrzeć poza siebie – powiedział metropolita łódzki.

Akcentował, że najważniejszym narzędziem misji jest parafia. – Podczas spotkania papieża Franciszka z biskupami polskimi w Krakowie padło pytanie: czy przyszłość Kościoła jest w parafii czy poza nią? Papież zdecydowanie odpowiedział, że przyszłością Kościoła jest parafia, która nie jest biurem, ale jest wspólnotą – zaznaczył duchowny, który stwierdził, że parafia jest pierwszym miejscem, w którym człowiek spotyka się z Bogiem i nie można jej zredukować do biura, ale musi to być parafia wychodząca.

Przekonywał, że w parafii liczy się wspólnota poczynając od wspólnoty księży.

Kładł mocny akcent na posługę stałych diakonów. – Stały diakon jest rodzajem mostu między prezbiterium a ludźmi świeckimi, bo on najczęściej żyje w małżeństwie, rodzinie, wychowuje dzieci, a jednocześnie przyjął sakrament święceń. Jest łącznikiem, który buduje wspólnotę – podkreślał administrator apostolski diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że w parafii swoje miejsce muszą mieć osoby prowadzące życie konsekrowane, czyli siostry i bracia zakonni, ludzie, którzy wybrali dziewictwo konsekrowane, czy życie pustelnicze konsekrowane.

Dodał, że w parafii potrzebne są wspólnoty, które wyrastają z jakiegoś charyzmatu, a także rady: duszpasterska, ekonomiczna. - To wszystko jest potrzebne, żeby stworzyć wspólnotę, która jest ciałem a nie parlamentem – stwierdził metropolita łódzki.

Zaznaczył, że parafia jest narzędziem misji Kościoła jaką jest ewangelizacja i powinna być przestrzenią kultury spotkania. - Jak czytamy Pismo Święte widzimy, że Bóg przez całą historię zbawienia nie robi nic innego tylko zbiera ludzi, a szatan nie robi nic innego tylko ich rozprasza, a Bóg robi wszystko, żeby ich zgromadzić. Narzędziem tej misji jest wspólnota, która potrafi gromadzić pod warunkiem, że nie jest celem dla siebie, ale ma misję zgromadzania wszystkich, którzy jeszcze do niej nie należą – przekonywał abp Ryś.

Po błogosławieństwie ewangelizatorów dla misji ewangelizacyjnej w Ostrowie Wielkopolskim abp Grzegorz Ryś udzielił wszystkim błogosławieństwa pasterskiego.

Spotkanie ewangelizacyjne zakończyła modlitwa o nawrócenie serca, a także za kapłanów, którzy w Kaliszu przeżywają swoje rekolekcje.

Organizatorem spotkania ewangelizacyjnego była Szkoła Nowej Ewangelizacji Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim. Jak wyjaśnia ks. kan. Dominik Wodniczak od kilku lat w Kaliszu organizowane są Fora Nowej Ewangelizacji. Dodaje, że spotkania ewangelizacyjne i kursy odbywają się w parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

Duchowny zaznacza, że w związku ze zbliżającą się 125. rocznicą powstania parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim w sobotę, 26 września, w parafii rozpoczną się ośmiodniowe misje ewangelizacyjne, które poprowadzi ks. Robert Grzybowski z Drohiczyna z dwoma małżeństwami.

– Będziemy prowadzić akcję „Ewangelizacja od drzwi do drzwi”. Kilkudziesięciu ewangelizatorów będzie głosić Dobrą Nowinę odwiedzając domy. Są to osoby ze Szkoły Nowej Ewangelizacji i kilku wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z naszej diecezji. Ta akcja ewangelizacyjna odbywa się za wiedzą administratora apostolskiego diecezji kaliskiej ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia – mówi w rozmowie z KAI ks. Dominik Wodniczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję