Reklama

Muzyka w świątyniach

Podczas wakacji świątynie archidiecezji łódzkiej zapraszają w swoje mury wszystkich, którzy pragną posłuchać dobrej muzyki. Już po raz dwudziesty trzeci w zabytkowym kościele św. Antoniego Padewskiego w Łagiewnikach gości cykl letnich koncertów pod nazwą „Muzyka w starym klasztorze”. Festiwal organizowany jest przez Filharmonię Łódzką i Łódzkie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. Tegoroczna „Muzyka w starym klasztorze” odznacza się większym udziałem młodych wykonawców. Dotyczy to przede wszystkim śpiewaczek: Joanny Węgrzynowicz i Joanny Freszel oraz skrzypaczek: Anny Orlik i Anny Kaczmarek. Występy organistów, skrzypków, wokalistek, zespołów chóralnych i kameralnych gromadzą licznych słuchaczy, wśród których wielu należy do stałych bywalców łagiewnickich spotkań z muzyką.
W Łagiewnikach koncertują artyści o znanych nazwiskach oraz ci, którzy wstępują dopiero na artystyczną drogę. Po raz pierwszy w zaśpiewała tu: młoda, utalentowana łódzka śpiewaczka Anna Werecka, zagrał związany z Łodzią organista Krzysztof Urbaniak i pochodzący z Rzeszowa organista Grzegorz Łobaza, a także wiolonczelistka Renata Marzec oraz gitarzysta Piotr Przedbora. Wśród organistów o ustalonej renomie wystąpią m.in.: Ilona Kubiaczyk, Jan Bokszczanin, Radosław Marzec i Jakub Garbacz. Kierownictwo artystyczne sprawuje prof. Mirosław Pietkiewicz.
Słuchanie muzyki w zabytkowej franciszkańskiej świątyni staje się przeżyciem pozwalającym oderwać się od codziennych trosk i problemów. Warto zatem w piątkowe wieczory lipca i sierpnia wybrać się do Łagiewnik, aby obcować z dobrą muzyką. Dziękując organizatorom imprezy, osobne słowa wdzięczności należy skierować pod adresem Ojców Franciszkanów za ich gościnność i otwartość na sztukę dźwięków.
W Grotnikach trwa XVII Festiwal „Lato z muzyką”. Koncerty odbywają się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz w specjalnej grocie na powietrzu. Mieszkańcy miejscowości oraz wczasowicze mają możliwość posłuchać utalentowanych wykonawców z Polski oraz z zagranicy. Niekonwencjonalne zestawienia instrumentów oraz ciekawie ułożone programy to atuty grotnickich koncertów. Rozpoczynają się one o godz. 18.30. Wstęp wolny.
Muzyczne atrakcje czekają również na melomanów, którzy wybiorą się 8 i 22 sierpnia oraz 5 i 19 września do Wolborza. W kolegiacie wolborskiej mają miejsce koncerty muzyki dawnej (początek - godz. 17). Patronat honorowy: abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Organizator: parafia św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu. Dyrektor festiwalu: Robert Grudzień.
Do niedzieli 15 sierpnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej XXII „Muzyczne lato” w kościele Matki Bożej Królowej w Sokolnikach. Występują cenieni artyści polscy i zagraniczni. Patronat honorowy nad festiwalem objęła wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska. Dyrektor artystyczny - Ryszard Jan Osmoliński. Zapraszamy do obcowania z muzyką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: przyjdzie dzień, gdy zasiądziemy przy wspólnym stole

2020-09-25 14:59

[ TEMATY ]

Abp Paglia

TV Trwam

Abp Vincenzo Paglia uczestniczył webinarze poświęconym udziałowi sztucznej inteligencji w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Spotkanie on-line przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) we współpracy z Microsoftem i IBM.

Wystąpienie prezesa Papieskiej Akademii Życia było skoncentrowane na etycznym wymiarze rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego w kontekście pandemii COVID-19, która ma poważny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w wielu rejonach świata. Spotkanie miało na celu także wskazanie drogi, którą powinniśmy podążać budując bezpieczeństwo żywnościowe w czasach popandemicznych.

Abp Vincenzo Paglia zaapelował do firm i przedsiębiorców o przyjęcie kodeksu etycznego dla sztucznej inteligencji, który został opracowany w Watykanie podczas konferencji Papieskiej Akademii Życia na początku bieżącego roku. „Sztuczna inteligencja musi mieć podstawy etyczne i nie może zapominać o godności człowieka” – mówił prezes Papieskiej Akademii Życia.

„Mamy nadzieję, że wkrótce nadejdzie dzień, gdy wszyscy, nie wykluczając nikogo, usiądziemy przy jednym stole, ciesząc się dobrym jedzeniem i pysznym winem. Nikt nie powinien być głodny i spragniony. Niestety pandemia oddala tę perspektywę. Po raz pierwszy od 30 lat wskaźnik ubóstwa na świecie wzrósł o 8 proc. 100 milionom osób grozi życie w skrajnej nędzy, czyli w stanie, w którym człowiek nie ma zapewnionych podstawowych dóbr potrzebnych do życia, takich jak jedzenie czy woda – powiedział abp Paglia. – Nasze spotkanie ma na celu refleksję, jak sztuczna inteligencja może pomóc w zmianie tej smutnej rzeczywistości. Ona musi być zawsze w służbie człowiekowi. Musimy pamiętać, że życie jest czymś więcej niż tylko informacją zawartą w kodzie DNA i nie da się go zawrzeć na nawet najbardziej pojemnym nośniku danych czy zredukować do algorytmu. Zapominając o tym ryzykujemy, że stracimy z oczu godność ludzkiego życia. Pandemia sprawiła, że teraz wyraźniej dostrzegamy kwestie kluczowe dla naszej epoki, zwłaszcza los planety i zamieszkującej ją ludzkości”.

Prezes Papieskiej Akademii Życia przypomniał, że systemy oparte na sztucznej inteligencji znacząco przyczyniły się w ostatnich latach do poprawy procesów produkcji i dystrybucji żywności. Służą one m.in. do optymalizacji zasobów, wymiany myśli technicznej i naukowej, pomagają zarządzać magazynami i redukcją odpadów, ułatwiają dostęp do rynków i usług finansowych.

Hierarcha zaznaczył, że powinniśmy pracować nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji szczególnie na tych obszarach, które są najbardziej narażone na zagrożenia klimatyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne. Nie wolno też zapominać o bardzo zaawansowanych badaniach, które mają umożliwić produkcję żywności dla terenów gdzie panuje głód.

Zdaniem prezesa Papieskiej Akademii Życia świadomość wielkiego potencjału jaki oferują nowe technologie wymaga jeszcze większej odpowiedzialności. „W czasach kryzysu sztuczna inteligencja powinna zostać wykorzystana do poprawy życia ludzi – zapewnienia im bezpieczeństwa żywnościowego. Musimy dostrzegać nie tyle populację, lecz każdego człowieka i jego niepowtarzalną godność, która jest Bożym darem. Tymczasem bywa, że współczesne społeczeństwo technologiczne marginalizuje słabsze podmioty. Musimy pracować usilnie nad tym, by cyfrowe korporacje nie zabierały nikomu wolności, ale działały zawsze w demokratycznym nurcie” – powiedział abp Paglia.

Wśród prelegentów, oprócz prezesa Papieskiej Akademii Życia, znaleźli się: dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, prezes Microsoftu Brad Smith i wiceprezes IBM John Kelly III.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję