Reklama

Dar dla Boga

Na uroczystość w niedzielę, 4 lipca, duszpasterze i wierni z parafii pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie długo czekali, codzienną modlitwą i pracą budując kościół, który został poświęcony „na większą chwałę Boga i ku pożytkowi ludziom”. Uroczystej Mszy św. z poświęceniem kościoła i udzieleniem sakramentu bierzmowania przewodniczył abp Józef Życiński.

Niedziela lubelska 31/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażając przekonanie, że długo oczekiwana uroczystość przyczyni się do wzrostu wiary, na początku Eucharystii przedstawiciele parafii wraz z proboszczem ks. kan. Krzysztofem Marzyckim prosili Metropolitę o poświęcenie kościoła „wzniesionego wysiłkiem wiernych współpracujących z kapłanami”. Jak przypomniał ks. Proboszcz, kościół w Rogóźnie, dedykowany św. Wawrzyńcowi, został wybudowany w latach 1986-90 staraniem śp. ks. Jana Chudzika i parafian, wspieranych przez ks. prał. Władysława Zakrzewskiego. W kolejnych latach wykonano ołtarz i prezbiterium, a do kościoła wstawiono dębowe ławki. Z czasem przeprowadzono remont dachu i wymieniono stolarkę okienną; na ścianach kościoła umieszczono stacje drogi krzyżowej, a na chórze - organy piszczałkowe. W troskę o piękno świątyni parafialnej wpisała się także budowa groty maryjnej, oddanie do użytku biblioteki parafialnej oraz zagospodarowanie terenu. „Dziękuję Panu Bogu za tę świątynię, za to miejsce święte i za ludzi, którzy ją wznosili. Dziękuję za lata modlitwy i ofiarnej pracy parafianom stałym i letnim” - mówił ks. K. Marzycki. Wyjątkowy charakter swojej parafii, położonej w sercu Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, podkreślali także wierni. „Poświęcenie kościoła to wielkie wydarzenie dla nas, ale także dla wypoczywających wśród nas gości. Uroczystość ta zamyka ważny etap w tworzeniu naszej wspólnoty” - mówili przedstawiciele parafii. W wyjątkowy dla parafii dzień, wierni dziękowali obecnemu proboszczowi, który „przez swoją kilkunastoletnią obecność dał świadectwo umiłowania ludu Bożego, jak i troski o świątynię”. „Dziękujemy za jego serce i ogromną pracę” - mówili.
Przewodnicząc Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez ks. prał. W. Zakrzewskiego, ks. kan. K. Marzyckiego i ks. Wojciecha Pęcherzewskiego, Metropolita modlił się o „nowe serce dla bierzmowanych” oraz o „piękno ducha i poczucie wspólnoty Kościoła” dla wszystkich, którzy uczestniczą w uroczystości dedykacji świątyni. „Tę świątynię przekazujecie Bogu jako dar waszych serc, dar waszej współpracy ze śp. ks. Janem i ks. Krzysztofem - mówił abp J. Życiński. - Doświadczajcie więc piękna Kościoła i dzielcie się wiarą, przekazywaną przez pokolenia”. Jako świadków wiary, od których można uczyć się codziennej troski o Kościół jako dom Boży i wspólnotę wiernych, Metropolita przywołał m.in. sługę Bożego Jana Pawła II, bł. bp. Władysława Gorala, Męczenników z Pratulina i śp. ks. Józefa Tischnera. „Po to budujemy kościoły, po to modlimy się, po to w niedzielę idziemy na Mszę św., byśmy nie byli sami, ale by przez codzienne trudności prowadziła nas łaska Ducha Świętego” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz przekonywał, że „w kościele wzniesionym dla Jezusa Chrystusa zawsze odnajdziemy nową siłę, nowy zapał i nową radość, bo kiedy oddajemy Chrystusowi nasze życie, On sprawia, że ono nabiera sensu”. Wspólnocie, która przeżywała uroczystą chwilę dedykacji świątyni, Metropolita życzył, by „zawsze gromadziła się wokół Chrystusa, który jest fundamentem oraz by na modlitwie odnajdywała siłę do dźwigania życiowych krzyży”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współczesne sekty. Dawnego guru zastąpili pseudoterapeuci i influencerzy

Współczesne sekty posługują się mechanizmami manipulacyjnymi polegającymi m.in. na obietnicy wyjątkowości i budowaniu zależności – wyjaśniła socjolog dr Agnieszka Bukowska. Dodała, że zmieniła się jedynie forma ich funkcjonowania, a dawnego guru zastąpili m.in. pseudoterapeuci i influencerzy.

Socjolog dr Agnieszka Bukowska z Uniwersytetu Civitas zwraca uwagę w rozmowie z PAP, że ludzie coraz rzadziej używają określenia „sekta”, co jednak nie oznacza zaniku tego zjawiska. Podkreśliła, że formy dla niego typowe funkcjonują dziś pod hasłami rozwoju duchowego, samopoznania, przebudzenia energetycznego, terapii alternatywnych czy osiągania tzw. wysokich wibracji i często ukrywają się one pod pozorem działalności terapeutycznej lub edukacyjnej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: dwie Msze żałobne w trzecią rocznicę śmierci Benedykta  XVI

W trzecią rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI/Josepha Ratzingera będą sprawowanie w Watykanie dwie Msze św. żałobne. We wtorek 29 grudnia Mszę św. w języku angielskim odprawi w Bazylice Świętego Piotra kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Następnego dnia, 30 grudnia, kardynał Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan odprawi Mszę żałobną w języku niemieckim w Grotach Watykańskich, w pobliżu grobu Benedykta XVI.

Benedykt XVI był 265 głową Kościoła od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku. Po rezygnacji zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie zmarł 31 grudnia 2022 roku w wieku 95 lat.
CZYTAJ DALEJ

Francja: Pasterki na autostradzie dla protestujących rolników

2025-12-27 20:09

[ TEMATY ]

pasterka

autostrada

protestujący rolnicy

Adobe Stock

Protest rolników we Francji

Protest rolników we Francji

Na francuskiej autostradzie A64 zostały odprawione 24 grudnia wieczorem Pasterki dla rolników blokujących ją w proteście przeciwko wprowadzonemu przez władze systematycznemu ubój całych stad, w których znajdują się zwierzęta zarażone chorobą guzowatej skóry bydła. Rolnicy zyskali wsparcie ze strony biskupa diecezji Bajonna.

Przy blokadzie w Carbonne, na południe od Tuluzy, członkowie grupy Ultrasi z A64 zorganizowali wigilię wprost na jezdni autostrady. Dzielili się dostarczonymi przez okolicznych mieszkańców bożonarodzeniowymi potrawami: ostrygami, kapłonami, pasztetami z gęsiej wątróbki, szampanem i ciastem. To, co pozostało z posiłku przekazali stowarzyszeniom charytatywnym, aby uniknąć marnotrawstwa żywności. Wieczorem w wielkim namiocie uczestniczyli w Mszy św. Podobnie było na blokadzie w Briscous, gdzie Pasterkę odprawił ks. Vincent Morandi z Biarritz. W obu miejscach śpiewano kolędy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję