Reklama

Modlitewny start katechezy

Kochajcie młodych tak, jak kocha ich Chrystus. Starajcie się ich poznać i postępujcie tak, aby i oni was poznali. Idźcie do nich, gdyż często oni sami do was nie przyjdą. Stańcie się przede wszystkim odważnym narzędziem wyzwania jakie Pan kieruje do młodych - takie między innymi słowa skierował bielsko-żywiecki Ordynariusz do katechetów na rozpoczęcie kolejnego roku katechetycznego. W sobotni poranek, 4 września, w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa bp Tadeusz Rakoczy sprawował uroczystą Mszę św. inaugurującą kolejny rok nauki religii w szkołach i przedszkolach. W modlitwie wzięli udział kapłani, siostry zakonne oraz katecheci i katechetki świeckie.
W homilii Biskup Tadeusz zachęcał wszystkich do ofiarnej i pełnej miłości posługi względem młodego pokolenia. - Największą ambicją wychowawcy powinno być tworzenie programów wychowawczych zdolnych ukazać młodemu człowiekowi serce Boga, aby wypełniając Jego wolę mógł dostrzec, jak wielką wartością jest dar życia. Szkoła wraz z katechetami i wychowawcami powinna stworzyć taki właśnie klimat, sprzyjający pełnemu chrześcijańskiemu wychowaniu, a przez to pozwolić wychowankom podejmować właściwe wybory na dalsze życie zgodne z Bożymi planami - podkreślił kaznodzieja. Biskup Rakoczy odniósł się także do krytycznych uwag podważających skuteczność katechezy prowadzonej w szkołach. - Pojawiają się nawet głosy, obwiniające powrót katechezy do szkół za kryzys wiary, który przejawia się zanikiem obecności ludzi młodych w kościołach. Gdyby katecheza była dziś w parafiach, tak jak było to za komunizmu, frekwencja dzieci i młodzieży w kościołach wcale pewnie nie byłaby większa, a nie wiem, czy w niektórych okręgach Polski nawet mniejsza - zauważył Ordynariusz.
Dopełnieniem katechetycznego spotkania był wykład ks. dr. Sławomira Stasiaka z diecezji legnickiej. Biblista, pełniący funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego w swojej diecezji, poruszył temat konieczności dowartościowania Biblii w katechezie.
W roku katechetycznym 2009/10 na terenie naszej diecezji w lekcjach religii uczestniczyło 126 581 uczniów. Nad rozwojem ich religijnej wiedzy i formacji pracowało 790 katechetów, zarówno kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich. Ich pracę koordynowali pracownicy wydziału katechetycznego oraz dziewięciu doradców metodycznych religii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Bogiem: Wypoczynek z Panem Bogiem

Wreszcie są, doczekaliśmy się: wakacje – czas odpoczynku i letnich wypraw. Myślę, że większość z was ma już jakieś plany. Jasne, wszystko zależy od zasobności naszych portfeli. Z drugiej strony, nawet z najbardziej wypasionego urlopu możemy wrócić niezadowoleni i jeszcze bardziej zmęczeni.

Zastanówmy się więc, co trzeba zrobić, aby niezależnie od okoliczności, po powrocie móc spojrzeć za siebie i stwierdzić, że mimo iż niektóre sprawy nie poszły zgodnie z planami, to jednak nie był to czas stracony.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew na drodze krzyżowej

2022-07-06 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Jezus zostaje skazany na śmierć, chociaż podczas całego procesu, na każdym jego etapie, została wykazywana Jego niewinność. Teraz On, sprawiedliwy potraktowany niesprawiedliwie, jest w drodze na Kalwarię, niosąc krzyż.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję