Reklama

Budować fundamenty pod ich przyszłe życie

Cieszę się, że mogę z wami inaugurować ten nowy trok szkolny. To jest wasza praca, która musi przynieść rezultaty na całe życie - dlatego tak jak każde nowe dzieło oddajemy to Panu Bogu, aby On był źródłem waszego zapału i błogosławieństwem waszych prac” - słowami powitania na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczął z pysznicką młodzieżą, nauczycielami i rodzicami nowy rok szkolny. Razem z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. celebrowali kapłani z okolicznych parafii: ks. kan. Andrzej Bobola z Krzaków, ks. Adam Węglarz z Jastkowic, ks. dr Krzysztof Kida - wicekanclerz, ks. Krzysztof Guźla z Pilchowa - dziekan dekanatu pysznickiego, ks. Stanisław Gurba - były wikariusz z Pysznicy, a obecnie student KUL. Nowe miesiące, nowe zadania, obowiązki, prace, sukcesy, które wpiszą się w szkolną historię. Od tego roku szkolnego też i w nowym budynku, na otwarcie którego czekano prawie dziewięć lat. Stąd też pewnie wyjątkowo uroczyste było rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Do użytku oddany został nowoczesny budynek miejscowego Zespołu Szkół i odsłonięte popiersie Jana Pawła II. Koszty związane z wykonaniem stojącego przed szkołą popiersia Jana Pawła II, który jest od 1999 r. patronem szkoły podstawowej, a teraz także i gimnazjum, pokryte zostały z pieniędzy uzyskanych z rozprowadzenia cegiełek oraz budżetu Rady Rodziców. Papieska szkoła wzbogaciła się także o nowy sztandar poświęcony podczas Mszy św. przez Biskupa Ordynariusza.
Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że jest jedna prawda, której źródłem jest Bóg. Zawarta jest ona w przykazaniach, odkrywa się ją w ludzkim sumieniu, a w szkolnym procesie uczenia się dochodzi się do prawdy poprzez zgłębianie wiedzy o świecie, o człowieku. Problemem naszych czasów staje się swoisty politeizm, osłabiający wiarę, powodujący umieranie religijności. „Bogiem dla nas stał się dzisiaj telewizor, usprawiedliwiający naszą nieobecność na niedzielnej Mszy św., brak modlitwy. Współczesnym bogiem jest także Internet, który może być pożyteczny, ale uzależnienie od niego sprawia, że człowiek zaczyna służyć tylko jemu. Czasami i bogiem może stać się inna osoba, która przysłoni nam cały świat, sprawi, że zapomnimy o Panu Bogu” - zaznaczał bp Nitkiewicz. Zwracając się do nauczycieli, przypomniał, że ich praca i szkoła nie mogą przypominać supermarketu, w którym oni stają się sprzedawcami towaru, bo są także wychowawcami, odpowiadającymi za wychowanie uczniów. Podobnie jak greccy pedagodzy, jak sam Jezus, który zawsze był ze swoimi uczniami, tak i oni muszą towarzyszyć swoim wychowankom, a nade wszystko świadectwem życia zachwycać ich do właściwych postaw.
Dziękując za obecność i dar modlitwy Księdzu Biskupowi, proboszcz ks. kan. Jan Kłak przypomniał zaangażowaną postawę Pasterza w obronie krzyża na stalowowolskim Młodyniu i nawiązując do słów Jana Pawła II: „Brońcie krzyża” zaznaczył, że w papieskiej szkole nowy rok szkolny musi się splatać z wartościami reprezentowanymi przez święty znak naszej wiary. Rodzice i dzieci przygotowali krzyże, które poświęcone w szkole przez Księdza Biskupa zostały zawieszone w nowych salach lekcyjnych i na korytarzach.
Podczas inauguracji roku szkolnego w Pysznicy nie zabrakło specjalnych gości, z marszałkiem Podkarpacia Zygmuntem Cholewińskim i posłem Antonim Błądkiem. Ceremonii poświęcenia budynku, jaka miała miejsce po zakończonej modlitwie eucharystycznej, oraz odlanego z brązu popiersia Jana Pawła II, zaprojektowanego przez Szczepana Siudaka, dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz.
- Mamy powód do dumy, nasza nowa szkoła to obiekt na miarę XXI wieku - cieszył się Tadeusz Bąk, wójt gminy Pysznica. - Możemy się nim pochwalić nie tylko w najbliższej okolicy, ale i całym województwie. Podczas inauguracji roku szkolnego nie zabrakło części artystycznej, po niej odczytana została przez przewodniczącego Rady Gminy Pysznica, Józefa Gorczycę uchwała o nadaniu gimnazjum imienia Jana Pawła II. Akt nadania przekazał dyrektorowi szkoły Władysławowi Szpunarowi wójt Tadeusz Bąk. Po ślubowaniu uczniów podczas inauguracji roku szkolnego nastąpiło symboliczne wbijanie gwoździ w drzewce sztandaru przez zaproszonych gości. Uczestnicy uroczystości otrzymali album „Gmina Pysznica” oraz książkę „Budować fundamenty pod ich przyszłe życie”, która jest zarysem ponad dwustuletniej historii szkolnictwa w Pysznicy. Jej autorami jest zasłużona dyrektor szkoły, Ludwika Błażejowicz i obecna wicedyrektor Teresa Mierzwa. W szkole naukę w nowym roku szkolnym rozpoczęło 300 uczniów, w tym sześciolatkowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

2022-06-29 06:16

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika?

Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Odkrycia w Osieku

2022-07-06 21:03

[ TEMATY ]

konserwacja kościoła

konserwacja ołtarza

Ks. dr Szymon Tracz

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Wyjątkowy obraz w Osieku.

Podczas konserwacji ołtarza głównego w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Osieku odkryto nową warstwę obrazu ze sceną Zwiastowania NMP.

Do Osieka powróciła po konserwacji ambona, którą już w czerwcu można było podziwiać na ścianie zabytkowego kościoła. Udało się również dokończyć konserwację ołtarza głównego, która przyniosła różne niespodziewane odkrycia. Podczas prac na strukturze ołtarza, konserwatorzy odsłonili pierwotną dekorację malarską naśladującą cesarki porfir.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję