Reklama

Duchowość

Ruszyła akcja „Podaruj książkę klerykowi”

[ TEMATY ]

duchowość

książka

klerycy

KS. SŁAWOMIR MAREK

„Chcemy zadbać o dobre przygotowanie kleryków do sakramentu kapłaństwa” – przekonują organizatorzy akcji „Podaruj książkę klerykowi”. Po egzemplarzu „Rozmyślań o życiu kapłańskim” św. Józefa Sebastiana Pelczara klerykom metropolii warszawskiej chce ofiarować Fundacja Dobrych Mediów.

Akcja „Podaruj książkę klerykowi” jest częścią inicjatywy „Różaniec za kleryka”. Fundacja Dobrych Mediów od października ubiegłego roku zachęca do codziennego odmawiania jednej dziesiątki różańca w intencji przyszłych księży. „Staramy się również wspierać ich rozwój duchowy w innych formach. W maju odbyła się zbiórka na bursy kapłańskie dla chorych dla sześciu nowowyświęconych prezbiterów diecezji warszawsko-praskiej” – informuje KAI Michał Osiej z Fundacji Dobrych Mediów.

Reklama

Książka zrobiła ogromne wrażenie na fundatorze Fundacji Dobrych Mediów – Macieju Gnyszce. „Jego ciągłe zachwyty nad tym dziełem wzięły górę i postanowiliśmy, że będzie to najlepszy upominek dla kleryków. Na dodatek jej tytuł świetnie odnosi się do ich obecnej sytuacji. To była jedna z ulubionych lektur bł. Jana Pawła II, którą polecał do czytania. 'Rozmyślania' to klasyka duchowości, do niedawna była pozycją obowiązkową dla kleryków” – mówi Michał Osiej.

Akcja ma objąć kleryków diecezji tworzących metropolię warszawską: archidiecezji warszawskiej, diecezji płockiej i warszawsko-praskiej. Organizatorzy szacują, że na książki dla ok. 360 alumnów potrzebują blisko 11 tys. złotych.

„Nasza pierwsza inicjatywa – zbiórka na bursy kapłańskie dla chorych objęła tylko diecezję warszawsko-praską. Chcieliśmy sprawdzić czy uda nam się zakończyć ją z powodzeniem na małą skalę. Dzięki Bogu i hojności naszych Darczyńców udało się! Dlatego kolejny pomysł chcieliśmy rozszerzyć o kolejne seminaria. Zobaczymy czy uda nam się również tym razem. Jeśli ponownie nie zawiodą nas nasi Różańcowi Przyjaciele nie wykluczone, że rozszerzymy kolejną inicjatywę już na całą Polskę. Naszym docelowym zamierzeniem jest wspieranie wszystkich kleryków – w całej Polsce” – zapewnia Osiej.

Reklama

Misją Fundacji Dobrych Mediów jest zbudowanie w Polsce znaczącej sieci, niezależnych i opiniotwórczych mediów katolickich. W ramach swojej działalności Fundacja pomaga znaleźć oraz zorganizować źródła środków, które umożliwią trwałą działalność oraz rozwój konkretnego medium.

Fundacja działa także w interesie samych darczyńców, pomagając spełnić postulowane przez nich cele. Aktualnie prowadzi pięć projektów: www.rozanieczakleryka.pl, Bank Słuchaczy Radia Warszawa, Klub Dobrze Nastawionych dla RDN Tarnów i Nowy Sącz, SklepPatrioty.pl oraz www.ratujmyroja.pl

2013-08-07 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Utopia Europejska

[ TEMATY ]

książka

Unia Europejska

Grzegorz Gałązka

Książka pana ministra Szczerskiego poświęcona UE jest zatytułowana: „Utopia Europejska” i chciałbym zacząć od wyjaśnienia dlaczego Autor wybrał taki właśnie znaczący tytuł. Jest rzeczą oczywistą, że proces integracji europejskiej znalazł się w punkcie krytycznym, nikt tego nie neguje. Według Autora „Kryzys, w jakim znalazła się Unia Europejska, to przykład na to, że systemy polityczne, które nie są oparte na realnych podstawach społecznych, muszą – w pewnym momencie – popaść w głęboki stan nieprzystosowania do pełnienia swoich funkcji”.

Autor podkreśla fakt, że UE, która powstawała w latach 70-tych była zupełnie inna niż ta, która się marzyła jej twórcom, gdyż do głosu doszły siły polityczne, których ideologią był konstrukcjonizm i lewicowy liberalizm. Szczególnie niebezpieczny jest „konstrukcjonizm, który uznaje, że społeczeństwo nie jest zakorzenione w historii ciągiem pokoleń, które przechowuje w swym kodzie genetycznym tradycje, obyczaje i wartości przekazywane w procesie socjalizacji”, ale zakłada, że społeczeństwo jest zbiorem jednostek politycznie stworzonym, który można zorganizować wedle założonego planu politycznego. Autor ubolewa, że „Europa po upadku żelaznej kurtyny była już zupełnie inna, niż to się marzyło jej twórcom. Nie była oazą dla wolnych państw i narodów oraz wartości chrześcijańskich, jako postawy stabilności kontynentu”. Polska i inne kraje dawnego bloku sowieckiego wstąpiły do UE w momencie, kiedy „zaprogramowano zrywanie więzi człowieka z jego miejscem urodzenia, z poprzednimi pokoleniami, poprzez wyśmiewanie tradycji, kpienie z dawnych obyczajów i zastępowanie ich przykładami ‘nowoczesnego człowieka’”. Elity europejskie oderwały się od rzeczywistości, a dzisiaj kierują się polityczną utopią, utopią zrodzoną z arogancji, z przekonania, że obywatele - a raczej „poddani” - nie dojrzeli do ducha i celów epoki, w której żyjemy. Wszystkich tych, którzy są krytycznie nastawieni do obecnego stanu uważa się za „antyeuropejskich”. Co gorsza, aby zwalczać krytyków i alternatywne programy, UE ucieka się do niedemokratycznych działań pod szyldem „obrony demokracji”. Tak to było, dla przykładu, po ostatnich wyborach w Polsce. W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem, według Autora, jest „rekonstrukcja UE, która może przybrać kształt reintegracji Europy już na nowych zasadach”.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla 100-letniego ks. Franciszka Hanka

2021-08-01 15:34

[ TEMATY ]

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Od lewej: ks. Paweł, ks. Franciszek Hanek, ks. Łukasz

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został w niedzielę odznaczony ks. kanonik Franciszek Hanek. Uroczystość odbyła się w Mielcu (Podkarpackie) podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 100. urodzin duchownego i 70 lat jego kapłaństwa.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko Krzyż został przyznany przez Kapitułę Orła Białego na wniosek marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, który jest również sekretarzem kapituły Polonia Restituta. On także odznaczył jubilata.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję