Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czas zmian i pożegnań

Decyzją ks. biskupa Mariana Rojka, z Ziemią Biłgorajską pożegnali się trzej proboszczowie: ks. Józef Bednarski, ks. Marek Kuśmierczyk i ks. Stanisław Budzyński.

Joanna Ferens

Podziękowanie ks. Kuśmierczykowi od wdzięcznych parafian

Podziękowanie ks. Kuśmierczykowi od wdzięcznych parafian

Ks. Józef Bednarski, dotychczasowy proboszcz w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy został mianowany proboszczem w parafii w Lipsku, ks. Marek Kuśmierczyk, dotychczasowy proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie został mianowany proboszczem parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, zaś ks. Stanisław Budzyński przeszedł w stan emerytalny. Kapłanów żegnali wdzięczni parafianie.

Ks. Marek był częścią naszej rodziny, jaką jest wspólnota parafialna – mówiła przewodnicząca rady parafialnej w Gromadzie, Agnieszka Dąbek: – Kiedy spojrzymy na nasz kościół, na budynki parafialne, kiedy wspomnimy wszystkie sakramenty święte udzielone przez ks. Proboszcza i wiele innych wydarzeń, jakie tu miały miejsce to przychodzi nam refleksja, jak wiele razem przeżyliśmy przez te niespełna piętnaście lat. Wiadomość o zmianie proboszcza została przez nas przyjęta z niedowierzaniem i żalem, a my parafianie czujemy dziś, jakbyśmy tracili ważnego członka naszej rodziny. Jednakże, pomimo smutku staramy się myśleć pozytywnie wspominając i dziękując księdzu za to wszystko, co razem w Gromadzie przeżyliśmy – podkreślała.

Reklama

Słowa podziękowania i uznania skierował wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński: – Pragniemy księdzu podziękować za wspólne lata i inicjatywy, za zbudowanie jedności parafialnej wśród mieszkańców Gromady i Majdanu Gromadzkiego. Niech serca nowych parafian się dla księdza otworzą, aby tam również budował ksiądz kolejne dzieła na Bożą chwałę – zaznaczał.

Ks. Marek Kuśmierczyk dziękował parafianom w Gromadzie za wszelkie okazane dobro i wspólne lata pracy: – Dziękuję wam za każdy dobry, miły i życzliwy gest, za każde słowo i uczynek, za wszystko to, co udało nam się razem zrobić. Będziecie w moim sercu na zawsze, niech Pan Bóg wam za wszelkie dobro wynagrodzi – dziękował kapłan.

Na zakończenie została wyświetlona prezentacja fotografii ze wszystkich lat posługi i inicjatyw zorganizowanych przez ks. Marka na Ziemi Biłgorajskiej, gdzie posługiwał 28 lat. Warto również podkreślić, że w 2014 roku ks. Marek Kuśmierczyk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Biłgoraja.

Reklama

Ks. Stanisław Budzyński pełnił posługę proboszcza w biłgorajskim „Kościółku” przez jedenaście lat. Z Biłgorajem i „Kościółkiem” związany był jednak dużo wcześniej. W Biłgoraju ukończył Liceum Ogólnokształcące i korzystał z posługi kościoła św. Jerzego. –Dziś chciałbym podziękować za te jedenaście lat wzajemnego wzrastania w Bożej łasce. Dziękuję za wszystko dobro, jakie udało nam się wspólnie dokonać. Niech za to wszystko w naszych modlitwach Bóg będzie uwielbiony. Życzę wam wielu łask, niech Wam i nowemu proboszczowi towarzyszy błogosławieństwo Najwyższego - mówił podczas wstępu do Mszy świętej ks. Budzyński.

Z kolei podczas kazania, były wikariusz parafii św. Jerzego w Biłgoraju ks. Leszek Boryło dziękował ks. Budzyńskiemu za wzór jego życia kapłańskiego: – Bardzo dziękuję ci, księże Stanisławie za przykład kapłaństwa. Nie muszę sięgać do mądrych książek, aby tam szukać tych wzorów, gdyż wystarczy, że przypomnę sobie twój sposób życia kapłańskiego, jak ty kochasz Pana Boga i drugiego człowieka. Dziękuję ci za wszelkie dobro w imieniu swoim i wszystkich parafian – mówił.

Po mszy św. ks. Stanisław Budzyński modlił się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu wyrażając Bogu dziękczynienie za lata przeżyte w ‘Kościółku’.

2020-08-30 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję