Reklama

Pląsy na cześć Pana i Jego sługi

Świątynia to miejsce modlitwy, skupienia, ale - jak się okazuje - także i tańca. Jeżeli tylko słoneczne rytmy rodem z Jamajki złączą się z ewangelizacyjnym przesłaniem, to okazja ku temu jest wyjątkowa. Kto chciał, przekonał się o tym podczas koncertu „Młodzież pamięta”, który odbył się 2 października w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej. W prowadzonej przez pallotynów parafii, reggae porwało do tańca i wielbienia Boga rzesze młodych ludzi.
W sobotni wieczór w świątyni św. Andrzeja Boboli królował soul, funk („Kadosz”), reggae („Anti Babylon System”) i praise&worship (wokalista „PIN”, Andrzej Lampert). Każda z zagranych tam nut wybrzmiewała po to, by przypomnieć o Ojcu Świętym Janie Pawle II oraz o rocznicy objęcia przez niego sterów Kościoła katolickiego (16 października 1978 r.). Muzyka, która była głównym bodźcem przyciągającym młodzież do świątyni, wsparta została multimedialnymi cytatami z przemówień Papieża Polaka oraz anegdotami zaczerpniętymi z książki „Kwiatki Jana Pawła II”. Całość dopełniły świadectwa artystów mówiących o życiu w zgodzie z Chrystusem oraz o prowadzącej do Niego drodze. O zwykłej codzienności, której rytm wyznacza dbałość o rodzinę i religijne zawierzenie - mówiła Iwona Ziemniewicz („Kadosz”), o młodzieńczej kontestacji wiary wpojonej przez matkę mówiła Katarzyna Lampert („Anti Babylon System”), a o wychodzeniu z uzależnienia narkotykowego i o oddaniu swego życia Jezusowi mówił Paweł Kurz („Anti Babylon System”). Ich słowa, gdy następowała zmiana występujących formacji, były przeplatane filmowymi przerywnikami z widniejącym na nich Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Młodzi ludzie, którzy przybyli na koncert mieli więc okazję zetknąć się z wielką różnorodnością propozycji, począwszy od wizualnych etiud i odtwarzanych przemówień Papieża Polaka, a skończywszy na zachęcającej do tańca muzyce.
- Taniec w kościele może być formą uwielbienia Pana. W naszej parafii istnieje diakonia tańca, więc dla nas nie jest to nic nadzwyczajnego. Starsi parafianie są przyzwyczajeni do tego typu nowinek i na widok osób tańczących w świątyni ani nie protestują, ani też się nie gorszą - mówi ks. Tomasz Idczak, proboszcz pallotyńskiej wspólnoty.
Dzięki inicjatywie wcielonej w czyn w kościele św. Andrzeja Boboli, można sparafrazować słowa znane z telewizyjnej reklamy i rzec, „zatańczyć w kościele i oddać przez to cześć Stwórcy - bezcenne”. Kto chce się o tym przekonać, musi tu zajrzeć za rok o tej samej porze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

2021-07-26 14:02

[ TEMATY ]

duchowość

depresja

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Jest takie złośliwe powiedzenie, że ludzie dzisiejsi to się dzielą na tych, co siedzą w zakładach zamkniętych i na nieprzebadanych. To bardzo złośliwe i pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość. Tym niemniej faktem jest, że takich ludzi w 100% normalnych psychicznie to za dużo nie ma.

Bardzo wielu ludzi się skarży, że nie potrafią sobie ze sobą poradzić, że stresy, jakie są, problemy, kłopoty są czynnikiem, który potrafi zachwiać ich równowagę psychiczną i w takich skrajnych przypadkach mówi się, że popadają w depresję.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję