Reklama

Z każdą sekundą - bliżej celu

Czas jest za wolny dla tych, którzy czekają;
za szybki dla tych, którzy się boją;
za długi dla tych, którzy się smucą;
za krótki dla tych, którzy się radują,
a dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością
Henry van Dyke

Czas ucieka wieczność czeka” - ten napis na słonecznym zegarze umieszczonym na południowej ścianie wadowickiego kościoła, Karol Wojtyła oglądał codziennie z okien swojego mieszkania. Częste chwile zadumy i refleksji związane z tym napisem wspominał później wielokrotnie, już jako Jan Paweł II. Słowa przywołane przez niego podczas niezapomnianego spotkania z mieszkańcami rodzinnych Wadowic chyba wszystkim zapadły głęboko w pamięć.
Na wieżach współczesnych kościołów nie umieszcza się już tarcz zegarowych, zwyczaj ten zaniknął także w naszej diecezji. Wszyscy mamy swoje czasomierze, jeśli nie na ręku, to w samochodzie, w mieszkaniu, czy choćby w telefonie komórkowym. Zegary umieszczane na wieżach kościołów pełniły niegdyś funkcję społeczną. Mierzyły i wskazywały aktualny czas oraz udostępniały tę informację osobom, które zechciały spojrzeć na jego tarcze. Zwykle umieszczano je tak wysoko, jak wysoka była wieża, aby były widoczne ze sporej odległości. Kościelne wieże z zegarami zawierają obecnie pewną symbolikę - przypominają, że mija czas... i jednocześnie się wypełnia. Zmierza do wieczności, jak rzeka do morza. Z każdą sekundą jesteśmy bliżej celu.
W naszej diecezji nie brakuje jednak świątyń, na wieżach których przed laty umieszczone zostały zegary. Ich tarcze ożywiały bryłę budowli i wraz z wieżą stanowiły jej ozdobnik. Niektóre z zegarów dziś już nie działają, ich mechanizm naruszył mocno ząb czasu i należałoby zdecydować się na ich odnowę i renowację, założenie nowego mechanizmu. Nie znaczy to jednak, że tak jest wszędzie, bo na wielu wieżach świątyń naszej diecezji zegary prawidłowo wskazują czas, jak choćby w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Na wieży kościoła św. Franciszka z Asyżu w Niegowonicach znajdują się cztery tarcze zegarowe. Zegar działa na prąd, jedynym niebezpieczeństwem są burze, które czasem powodują przepalanie się przewodów. Zegar na wieży kościoła św. Macieja Ap. w Siewierzu ma ponad 400 lat. Kilka lat temu założony został nowy mechanizm elektroniczny, ponieważ poprzedni był już mocno zniszczony. Teraz właściwie wskazuje godziny. Z kolei 3-tarczowy zegar na wieży kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej ma już prawie 65 lat, ale dopiero kilka lat temu został w nim zamontowany nowy elektroniczny mechanizm. Przez pół wieku zegar był nieczynny.
Tarcze zegarowe znajdują się także na wieży kościołów św. Stanisława BM w Czeladzi, kościoła Świętej Trójcy w Będzinie oraz w Błędowie. W nowych kościołach natomiast zegary umieszczane są najczęściej w ich wnętrzu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję