Na Jasnej Górze trwają duchowe przygotowania do czwartkowej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To największy odpust w Sanktuarium, na który co roku przybywają tysiące uczestników pieszych pielgrzymek. Dotarło już kilkadziesiąt grup, a wciąż wchodzą kolejne. Obchody uroczystości rozpoczną się już 14 sierpnia wieczorem.
W środę, w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po całodziennym wejściu pieszych pielgrzymek o godz. 20.00 na szczycie jasnogórskim odprawiona zostanie Msza św. z homilią o. Alberta Oksiędzkiego, kierownika 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Po Eucharystii odbywać się będzie modlitwa uwielbienia, którą prowadzi zespól „Mocni w Duchu”. Na 21.30 zaplanowano Drogę Krzyżową Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej poprowadzi Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o 8.00 odprawiona zostanie Msza św. dla pątników 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Eucharystii tradycyjnie przewodniczyć ma metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry.
O 10.00 rozpocznie się modlitwa pielgrzymów: „W Jasnogórskiej Szkole Maryi modlimy się o wiarę dla Narodu Polskiego”.
Reklama
Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce a kazanie wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Dzień zakończy Apel Jasnogórski z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Wniebowzięcie jest świętem o wielorakim znaczeniu. Przypomina najpierw o końcu ziemskiego życia Niepokalanej Dziewicy. Ale też o fakcie, że właśnie ze względu na Jej Niepokalane Poczęcie kres życia Matki Bożej nie był naznaczony śmiercią. Nie było w Niej najmniejszej zmazy grzechowej, Bóg w swoim miłosierdziu zachował Ją od grzechu pierworodnego, ale i od jego konsekwencji, jaką jest śmierć. Nie zachował Jej od cierpienia, bo wraz z Synem swoim cierpiała na pewno, stojąc pod Jego krzyżem. Zachował Ją jednak od śmierci, tej najbardziej bolesnej konsekwencji grzechu pierworodnego. Co więcej, skoro Maryja była bez grzechu poczęta, to nie musiała po śmierci przechodzić przez stan ostatecznego oczyszczenia czy pokuty w czyśćcu. Nic więc nie stało na przeszkodzie, aby Jej Syn, Jezus Chrystus wziął Ją z ciałem i duszą od razu do chwały nieba. Święto Wniebowzięcia Matki Bożej przypomina również o tym, że i nasze życie nie kończy się w chwili śmierci, ale nasza przyszłość to chwała nieba, pełne (z ciałem i duszą) uczestnictwo w Królestwie Niebieskim.
W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.
Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 roku przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 roku Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.