Reklama

Chorzy w sercu Kościoła

Caritas Diecezji Rzeszowskiej w imieniu Księdza Biskupa koordynuje od 19 lat obchody Światowego Dnia Chorego. Zamierzeniem twórcy tego dnia sługi Bożego Jana Pawła II było, aby w każdej diecezji centralna uroczystość odbywała się w sanktuarium Maryjnym. Po raz 19. miejscem tym w Rzeszowie była bazylika mniejsza Ojców Bernardynów, gdzie czczona jest Maryja w cudownej figurze. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił pasterz Kościoła rzeszowskiego bp Kazimierz Górny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrze udział wzięli kapelani szpitali oraz księża dyrektorzy Caritas. W homilii Ksiądz Biskup podziękował służbie zdrowia. Nawiązał także do Lourdes. Kaznodzieja powiedział m.in., że cierpienie ludzkie zostało odkupione na Krzyżu i zrozumiane być może tylko w łączności z Jezusowym bólem. Dodał także, że chorzy są w sercu Kościoła. Po Mszy św. Ksiądz Biskup zawierzył chorych, cierpiących i niepełnosprawnych opiece Pani Rzeszowa, a następnie udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki. Po tej Liturgii Ojcowie Bernardyni udzielili chorym sakramentu namaszczenia. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego rozdali okolicznościowe obrazki z wizerunkiem św. Maksymiliana w roku 70-lecia jego bohaterskiej ofiary dla ojca rodziny.
Ten sam wizerunek otrzymali chorzy w szpitalach i placówkach medycznych na terenie całej diecezji rzeszowskiej, a także przez posługę Parafialnych Zespołów Caritas chorzy otrzymali je w parafiach.

Pasterze Kościoła rzeszowskiego wśród chorych

W związku z Dniem Chorego 10 lutego br. bp Kazimierz Górny poświęcił kaplicę i spotkał się z chorymi na oddziale nefrologii i dializoterapii w Kolbuszowej.
Tego samego dnia biskup pomocniczy Edward Białogłowski celebrował Eucharystię w DPS w Rzeszowie przy ul. Załęskiej oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. W skierowanym słowie Ksiądz Biskup nawiązał do bieżącego Orędzia na Dzień Chorego, w którym Benedykt XVI przypominając Całun Turyński cytuje słowa z Pierwszego Listu św. Piotra: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2,24).
11 lutego br. w godzinach popołudniowych biskup rzeszowski Kazimierz Górny spotkał się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Babicy, a także dokonał poświęcenia nowych pomieszczeń.
Bp Edward Białogłowski 12 lutego celebrował Mszę św. i spotkał się z chorymi i personelem Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Towarzyszył mu ks. Władysław Jagustyn, zastępca dyrektora Caritas. W kazaniu nawiązał do apelu Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w którym zwrócił się do chorych. Mówca zauważył, że taki był pontyfikat Jana Pawła II, który wiele uwagi poświęcił chorym, sam doświadczając cierpienia.
W niedziele 13 lutego bp Kazimierz Górny w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przewodniczył Eucharystii w miejscowej kaplicy, w czasie której dokonał poświęcenia wizerunków świętych, które w formie witraży umieszczono w oknach. Podziękował Służbie Zdrowia za pełnioną posługę, a zwracając się do chorych prosił ich o przyjęcie cierpienia i ofiarowania go za sprawy Kościoła i Ojczyzny. Nawiązując do poświęconych wizerunków wskazał na postawę i przykład świętych, m.in. św. Jadwigi, św. Brata Alberta, św. Maksymiliana i sługę Bożego Jana Pawła II, a przede wszystkim na Maryję stojącą pod Krzyżem. Po Mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził oddział dziecięcy oraz kardiologii inwazyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

S. Joanna Smagacz

10-lecie jasielskiego hospicjum

12 lutego br. została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna z okazji 10-lecia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Jaśle. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Górny.
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy zwany jasielskim hospicjum jest niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, który rozpoczął swoją działalność 17 stycznia 2001 r.
Placówka zapewnia całodobową kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską osobom przewlekle chorym, niepełnosprawnym, unieruchomionym fizycznie, u których proces intensywnego leczenia został już zakończony, a kluczowym zadaniem pozostaje pielęgnacja i rehabilitacja oraz organizacja czasu wolnego, czyli tzw. terapia zajęciowa. Podczas zabiegów i ćwiczeń używany jest nowoczesny sprzęt. W ośrodku leczone są przede wszystkim osoby starsze, które ze względu na swą niesprawność wymagają opieki. Są to ludzie ze schorzeniami neurologicznymi, po udarach mózgu, z niedowładami, porażeniami, z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym, schorzeniami genetycznymi, ortopedycznymi. Przedział wiekowy pacjentów wynosi od 35 do ponad 90 lat.
Na przestrzeni tych 10 lat w jasielskim hospicjum przebywało 313 osób. Początkowo w Zakładzie było 25 łóżek, ale 29 maja 2006 r. oddano do użytku nowe skrzydło. Obecnie przebywa tam 44 pacjentów pochodzących z powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i gorlickiego.
Od samego początku placówką kieruje ks. dr Marian Putyra - dyrektor jasielskiego oddziału Caritas i proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Jaśle-Sobniowie. - Na początku nie było łatwo, gdyż wielu ludzi zastanawiało się nad tym, czy nasze społeczeństwo dojrzało do tego, by taki ośrodek tu powstał. Powiedzenie komuś, że pójdzie do domu starców uważano za dyshonor. Nie rozumiano, że chodzi tu o sprawowanie odpowiedniej opieki. Po 10 latach widać, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu świadczenia - mówi ks. Marian Putyra.

Uczynić dar z cierpienia

Ksiądz Biskup Ordynariusz w homilii nawiązał do obchodzonego 11 lutego Dnia Chorego. Powołując się na orędzie papieża Benedykta XVI Pasterz naszej diecezji przypomniał, że kryterium szlachetności człowieka to nie wiedza, stanowiska czy urzędy, ale dobroć, wrażliwość i miłość do cierpiących, gdyż z tego będziemy sądzeni. - Dziękuję wszystkim za to, że powstał tu dom, w którym panuje atmosfera miłości i dobroci wobec cierpiących. Najbardziej jednak dziękuję osobom cierpiącym za to, że umieją i pragną nie zmarnować swego cierpienia i potrafią uczynić z niego dar - mówił bp Kazimierz Górny.
Słowami szczególnej wdzięczności objął śp. Stanisława Zająca, byłego wicemarszałka Sejmu RP i senatora, który w znaczny sposób przyczynił się do powstania tej placówki.
W uroczystości tej wzięli udział: senator Alicja Zając, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, starosta jasielski Adam Kmiecik, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, radny sejmiku wojewódzkiego Bogdan Rzońca, a także kapłani, na czele z ks. Stanisławem Słowikiem - dyrektorem rzeszowskiej Caritas, pracownicy Zakładu i inni wspierający od samego początku ten szczytny cel.

Ks. Paweł Liszka

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję