Reklama

Dobrze, że są!

Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 19/2011

„Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka/ gdyby wszyscy byli silni jak konie/ (...) gdyby każdy miał to samo/ nikt nikomu nie byłby potrzebny”. Tak pisał ks. Jan Twardowski w wierszu „Sprawiedliwość”. Każdy człowiek pragnie być potrzebny. To nadaje jego życiu sens

Kiedy 10 lat temu Ewa Stankiewicz (znana bardziej jako autorka filmów „Solidarni 2010” i „Krzyż”) odwiedzała w jednym w wrocławskich szpitali swojego chorego na nowotwór ojca, dostrzegła samotność osób chorujących na raka. Pacjentów, którzy pochodzili z daleka, na co dzień nie mogli odwiedzać ich bliscy. Nie mieli oni w szpitalu bratniej duszy, z którą mogliby porozmawiać. Nie było osób, które pomogłyby im w najprostszych czynnościach, choćby w drobnych zakupach. Z tej refleksji narodził się pomysł powołania organizacji, która zrzeszałaby pomagających chorym na oddziałach onkologicznych i hematologicznych. Tak narodziła się Fundacja Dobrze, że Jesteś. Początkowo, działała we Wrocławiu, potem doszły inne miasta: Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk i Kraków.
W Krakowie Fundacja działa od 2006 r. w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 17 oraz w Oddziale Hematologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera.

Wolontariusze

- Idea pomocy na tych oddziałach bardzo się przyjęła - mówi Agnieszka Topolska, krakowska koordynator Fundacji. - Wypracowano system pracy i stałych dwuzmianowych dyżurów wolontariuszy - 7 dni w tygodniu, od godz. 8 do 13 oraz od 13 do 18. Wolontariuszami są osoby, które mają potrzebę zaangażowania się w coś poza codziennymi studiami czy pracą. To studenci najróżniejszych kierunków, nie tylko związanych z medycyną, a także licealiści i osoby starsze, pracujące w innych zawodach.
Trzy razy do roku Fundacja organizuje nabór wolontariuszy. - Przygotowujemy plakaty i ogłoszenia, informacje wciąż aktualizowane są na stronach internetowych - mówi Agnieszka. - Pacjenci w szpitalach są zawsze i tu istnieje potrzeba nieustannej obecności. Docelowo na jednym dyżurze powinny być ok. 2-3 osoby. Na oddziale na Kopernika przebywa stale ok. 25 pacjentów, w szpitalu Rydygiera - 55.

Pokora

Agnieszka, zapytana o to, czy nie obawia się, że wolontariusze przychodzą do pacjentów, chcąc spełnić własne ambicje, odpowiada szczerze: - Właściwe jest zdawanie sobie sprawy, że nasza pomoc wzmacnia również nas samych. Dobry wolontariusz to taki, który jest świadomy, że wolontariat jest także dla niego pewnym dobrem, że bardzo wiele dają nam pacjenci. Uczciwe jest wiedzieć i przyznać się do tego, że zaczynając wolontariat chce się też czegoś dla siebie. Jednak ta praca wymaga również dużo pokory. W przypadku chorób onkologicznych i hematologicznych każdy wolontariusz powinien wiedzieć z jakiego typu chorobami będzie miał do czynienia, jakie komplikacje powoduje choroba. A to wymaga odpowiedzialności.

Reklama

Pragmatyzm

Pomoc wolontariuszy zaczyna się od bardzo pragmatycznych spraw. Ponieważ chemioterapia, która jest często wykorzystywana przy białaczce, czy nowotworach bardzo osłabia organizm i naraża go na niebezpieczeństwo złapania wszelkich infekcji, nieraz wielką pomocą będzie kupienie komuś wody mineralnej w sklepie na dole budynku (Oddział Hematologiczny w Spitalu Rydygiera mieści się na 12 piętrze). Pacjenci raczej nie opuszczają oddziału w trakcie terapii.

Najtrudniejsze

Katarzyna Kierońska studiuje psychologię. Już w liceum pomagała dzieciom w lekcjach w ramach świetlicy parafialnej w Tarnowie. - Gdy przyjechałam na studia - wyjaśnia Katarzyna - również chciałam podjąć jakiś wolontariat. Kasia poszła na jedno ze spotkań informacyjnych organizowanych przez Fundację i postanowiła się zaangażować.
Choroby onkologiczne często są nieuleczalne. Dotykają zarówno osób starszych, jak i bardzo młodych. - Najtrudniejsze, gdy pacjenci odchodzą, szczególnie ci, z którymi się zaprzyjaźniamy - mówi Kasia. - Praca wolontariusza to kontakt z całym człowiekiem, jego życiem prywatnym, problemami i zainteresowaniami. Kiedy przychodzi śmierć, wówczas trzeba sobie wszystko poukładać. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że teraz już tej osobie nie możemy pomóc, ale są nowi pacjenci, którzy potrzebują nas tu i teraz. To często osoby w naszym wieku. W codziennym życiu spotykamy sie ze śmiercią, ale nie tak często i nie zawsze tak blisko..

Tu nie tylko się umiera!

- Bardzo wiele otrzymujemy od pacjentów - podkreśla Kasia. - Spotkania z nimi sprawiają, że pewne rzeczy się przewartościowuje. Na oddziale bywa nieraz bardzo wesoło, tu nie tylko się umiera! Pacjenci także potrzebują się pośmiać, pożartować, potrzebują normalności. Bardzo chcą się nieraz oderwać od choroby. Nie potrzebują litości, tylko partnerskiego traktowania, jak równy z równym.

Szok

- Najtrudniejszy jest zawsze początek pracy z pacjentem. - mówi Agnieszka Topolska. - Diagnoza: białaczka - to szok dla osób w każdym wieku. Wiele zależy od tego, jak szybko pacjent wyjdzie z tego szoku i zacznie walczyć z chorobą. Bardzo ważne jest nastawienie. Kiedyś pewnego chłopaka lekarka potraktowała źle i tak sie zawziął, że wyszedł z choroby. Niestety, nieraz sama motywacja nie wystarcza... Na oddziale hematologii stosowane są chemie, cytostatyki. Pacjent, który jest poddawany terapii zmnienia się fizycznie. Dopadają go grzybice skórne, łuszczyca. Pojawiają sie problemy z jedzeniem, trzeba stosować bardzo restrykcyjne diety. Jeśli nie są przestrzegane, przynosi to bardzo negatywne skutki. Każdy nowy wolontariusz jest informowany o tym, że będzie miał do czynienia ze śmiercią.

Gotowi, by być

Kasia Kierońska wspomina sytuację sprzed kilku lat: - Na oddziale leżał chłopak w moim wieku. Wszystko zmierzało ku temu, że leczenie się powiedzie. Myślał o przyszłości. Nagle jego stan bardzo się pogorszył i ów chłopak zmarł, pomimo dobrych rokowań. To było dla mnie drastyczne zderzenie z tym, że nic nie jest trwałe i wieczne - mówi z zadumą Kasia. - Doświadczyłam wówczas bardzo mocno, że każdy człowiek, z którym się spotykamy, może zostawić w naszym życiu ślad, nawet, jeśli nie jest nam osobą bardzo bliską.
- Obecność przy chorych jest bardzo ważna. Wolontariusze towarzyszą także rodzinom pacjentów - dopowiada Agnieszka. - Kiedyś jeden z wolontonariuszy po prostu siedział obok kobiety, której syn umierał. Nie rozmawiali. Ona potrzebowała obecnosci drugiej osoby w tak trudnym dla niej momencie. Warto przezwyciężyć w sobie strach przed spotkaniem z osobą chorą lub cierpiącą, z kimś kogo spotkała tragedia. Warto być gotowym dla tych osób - mówi z namysłem Agnieszka. - Jeśli przy umierającym jest rodzina, wówczas właśnie nią opiekuje się wolontariusz.

Każdy może pomóc

Wśród wolontariuszy są osoby młode (od 16. roku życia), a także i emeryci, którzy chcą zrobić coś dla innych. Na Kopernika koordynatorem „wędrującej biblioteki”, jest pan Marek, emeryt, z wykształcenia bibliotekarz. Odwiedza pacjentów, opowiada o książkach, poleca ciekawe tytuły. Pani Krysia także jest na emeryturze. Opiekuje się wnukami, ale chce też zrobić coś dla innych. - Powinien przestać funkcjonować mit, że wolontariat jest dla ludzi młodych - mówi Agnieszka. - Nieraz starszym pacjentom łatwiej nawiązać kontakt z osobami w swoim wieku, choć oczywiście nie jest to zasadą. Praca wolontariuszy trwa 3-4 godziny w tygodniu. Każdy, kto byłby zainteresowany taką formą pomocy może zadzwonić lub zajrzeć na stronę internetową Fundacji: dobrzezejestes.pl. Tam znajduje się formularz zgłoszeniowy. Ponieważ jest to wolontariat szpitalny, gdzie pacjenci otoczeni są szczególną opieką, wolontariusze muszą być zaszczepieni przeciw WZW typu B oraz mieć aktualne badania krwi (OB i morfologia). W trakcie rekrutacji potrzebne będzie także zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o braku przeciwskazań do pełnienia wolontariatu.

Tworzą zespół

Wolontariusze starają się spotykać także poza szpitalem. Tworzyć zespół, który będzie się dzielił między sobą doświadczeniami i refleksją. Fundacja organizuje dla nich kursy, doszkalanie z zakresu psychologii i pielęgnacji chorych. Wolontariusze przygotowują także akcje pozaszpitalne, promujące krwiodawstwo i oddawanie szpiku kostnego. Starają się też organizować spotkania świąteczne czy okazjonalne dla pacjentów. Agnieszka i Kasia podkreślają bardzo pozytywne relacje z pielęgniarkami i lekarzami, którzy doceniają ich pomoc. Na oddziałach tworzą wspólny zespół pracujący na różnych płaszczyznach.

Czas i obecność

- Dzięki wolontariatowi na oddziale bardzo realne stało się dla mnie to, że osoby, które mam wokół siebie, nie będą ze mną na zawsze, że ich też może nagle zabraknąć - mówi z zadumą Kasia. - Zaczęłam bardziej doceniać chwile, które możemy spędzać ze sobą. Ta współczesna bieganina zabiera czas na zatrzymanie i docenienie tych, których się ma wokół. Praca na oddziale uświadamia, że tak naprawdę najcenniejszy staje się czas i obecność, którą możemy dać drugiemu człowiekowi.
W tych miejscach, gdzie cierpienie i choroba spotykają się z wrażliwością i szacunkiem dla drugiego człowieka, jakże wymowną staje się nazwa Fundacji: Dobrze, że jesteś!

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

2019-10-14 13:01

W dniu 11 października 2019 roku o godzinie 12.00 na Placu im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie odbyła się uroczystość ŚLUBOWANIA słuchaczy XXIII turnusu Dziennego Studium Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i obchodów XXV-lecia istnienia Centralnej Szkoły PSP, która to 21 października 1994 roku została powołana do życia Zarządzeniem nr 59/94 przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych.

Materiały prasowe

Uroczystości były poprzedzone Mszą Świętą na Jasnej Górze w intencji kadetów i ich rodzin, w której udział wzięła kadra Szkoły, ślubujący, zaproszeni goście oraz rodziny i znajomi słuchaczy. Mszy św. w Bazylice na Jasnej Górze przewodniczył w asyście kapelanów PSP biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Ks. Andrzej Przybylski. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pododdziałów z Jasnej Góry na centralny plac Częstochowy, gdzie odbyła się uroczystość.

Zobacz zdjęcia: Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Na wstępie dowódca uroczystości bryg. Marek Grabałowski złożył meldunek Panu nadbryg. Markowi Jasińskiemu Zastępcy Komendanta Głównego PSP.

Do uroczystej przysięgi przystąpiło 94 słuchaczy w tym dwie kobiety. Po złożeniu Ślubowania wszyscy zostali przyjęci w poczet kadetów Centralnej Szkoły PSP, a tym samym zwiększyli szeregi funkcjonariuszy służby kandydackiej Państwowej Straży Pożarnej.

Komendant Centralnej Szkoły mł. bryg. Piotr Placek przemawiając do Ślubujących strażaków mówił m.in.: … "Służba w szeregach Państwowej Straży Pożarnej jest trudna i odpowiedzialna. Wymaga hartu ducha, odwagi i poświęcenia w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi zgodnie z mottem "Bogu na chwałę ludziom na pożytek". Ślubowanie na sztandar Szkoły ma szczególne znaczenie dla Was i waszych rodzin, które swoją obecnością nadają jej szczególną rangę. Pragnę, aby słowa składanego dzisiaj Ślubowania zapadły Wam głęboko w pamięć i w serca. Musicie mieć świadomość, że bycie strażakiem to honor i zaszczyt, a mundur zobowiązuje do godnego zachowania i odpowiedniej postawy".

Zadania, które na co dzień stoją przed formacją Państwowej Straży Pożarnej, wymagają osób dobrze wyszkolonych i przygotowanych do wykonywania zadań w najtrudniejszych warunkach akcji ratowniczych. W trudnych i odpowiedzialnych akcjach mogą brać udział jedynie strażacy o odpowiednim poziomie wiedzy i sprawności fizycznej. Dlatego od kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej wymaga się spełnienia szeregu kryteriów, między innymi: dobrego przygotowania z przedmiotów ścisłych, znakomitej sprawności fizycznej oraz odpowiednich predyspozycji.

Składający Ślubowanie spełnili te wymagania. Przeszli niespełna dwumiesięczne przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w trudnych polowych warunkach, z dyscypliną służby wewnętrznej.

Okres przygotowawczy to doskonały sprawdzian dla siły charakteru, wytrwałości, współpracy ramię w ramię przyszłych strażaków. Egzamin ten zdali celująco.

Złożenie przysięgi jest momentem szczególnym, składa się ślubowanie pewnym wartościom – przed Komendantem, na sztandar Szkoły, w obecności władz i najbliższych. Od tego dnia, nowo zaprzysiężeni strażacy będą zobowiązani do postępowania w swoim życiu zgodnie ze słowami wypowiedzianej roty.

Niewiele jest zawodów, gdzie składana jest przysięga.

Wypowiada się między innymi słowa „...... być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia .....” - to słowa, które zobowiązują.

Podczas uroczystości niżej wymienieni strażacy zostali wyróżnieni:

Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- st. bryg. Tomasz Siemiętowski

- st. bryg. Tomasz Zasępa

Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- mł. bryg. Konrad Jóźwiak

- mł. bryg. Artur Szerszeń

- asp. sztab. Rafał Zięba

Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej":

- st. kpt. Piotr Ujma

- asp. Michał Bogusz

- asp. Sławomir Kasprzyk

Za szczególne osiągnięcia dla oświaty i wychowania Minister Edukacji Narodowej wyróżnił medalem Komisji Edukacji Narodowej niżej wymienionych:

- bryg. Żuczek Robert

- mł. bryg. Artur Ankowski

Podczas uroczystości Ślubowania Zastępca Komendanta Głównego PSP Pan nadbryg. Marek Jasiński symbolicznie przekazał kluczyki od nowego samochodu ratowniczego, który będzie kolejnym pojazdem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym przez adeptów pożarnictwa.

W trakcie uroczystości zaproszeni goście w swoich przemówieniach gratulowali ślubującym oraz ich rodzinom. Zostały odczytane również listy gratulacyjne m. in.: Pana Jarosław Zielińskiego Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana generała brygadiera Leszka Suskiego Komendanta Głównego PSP oraz Pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Po uroczystym Ślubowaniu błogosławieństwa kadetom udzielił ks. st. bryg. dr Jan Krynicki. Na zakończenie uroczystości ulicami Częstochowy odbyła się defilada pododdziałów szkolnych, pojazdów i samochodów ratowniczych. Całą uroczystość i defiladę uświetniła gra Orkiestry Dętej Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach na czele z kapelmistrzem asp. sztab. Waldemarem Skotarskim.

Po Ślubowaniu miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie odsłonięcie tablicy pamiątkowej 7 Pułku Artylerii Lekkiej Wojska Polskiego, która w latach 1919 – 1939 stacjonowała w koszarach na Stradomiu, tu gdzie obecnie znajduje się Centralna Szkoła PSP. Pan Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, wygłosił prelekcję dotyczącą 7 Dywizji Piechoty w bitwach kampanii obronnej po 1 września 1939 r. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: Zastępca Komendanta Głównego PSP, Z-ca Komendanta WKU w Częstochowie oraz Komendant Centralnej Szkoły.

Ślubowanie zaszczycili swoją obecnością:

• Zastępca Komendanta Głównego PSP Pan nadbryg. Marek Jasiński

• Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Pani Lidia Burzyńska

• Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mariusz Trepka

• Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Ryszard Majer

• Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Artur Warzocha

• II Wice Wojewoda Śląski Pan Robert Magdziarz

• W imieniu Śląskiego Kuratora Oświaty - Dyrektor delegatury w Częstochowie Pani Alicja Janowska

• Krajowy Kapelan Strażaków Ks. st. bryg. dr Jan Krynicki

• Kapelan Ewangelicko Augsburski Strażaków Ks. mł. bryg. Adam Glajcar

• Kapelan Archidiecezji Przemyskiej Ks. Henryk Psonka

• Proboszcz Parafii pw Najświętszego Serca Jezusowego Ks. Grzegorz Sochacki

• Śląski Kapelan Strażaków Ks. Michał Palowski

• Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie Ks. Grzegorz Szumera

• Administrator Klasztoru Jasnej Góry Ojciec Czesław Brud

• Śląski Komendant Wojewódzki PSP Pan nadbryg. Jacek Kleszczewski

• Opolski Komendant Wojewódzki PSP Pan st. bryg. Krzysztof Kędryk

• Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie Pan st. kpt. Marek Chwała

• Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu Pan st. bryg. Jan Kołdej

• Komendant Szkoły Podoficerskiej w Bydgoszczy Pan st. bryg. Jacek Antos

• Komendant Miejski PSP w Częstochowie Pan st. bryg. Jarosław Piotrowski

• Komendant Powiatowy PSP w Myszkowie Pan bryg. Sergiusz Wiśniewski

• Komendant Miejski PSP w Gliwicach Pan st. bryg. Roman Klecha

• Komendant Powiatowy PSP w Kłobucku Pan bryg. Robert Ladra

• Komendant Powiatowy PSP w Zawierciu Pan bryg. Artur Łągiewka

• Komendant Powiatowy PSP w Tarnowskich Górach Pan bryg. Piotr Krężel

• Komendant Powiatowy PSP w Będzinie Pan st. kpt. Arkadiusz Spera

• Komendant Miejski PSP w Sosnowcu Pan bryg. Radosław Lendor

• Komendant Miejski PSP w Jastrzębiu Zdroju Pan bryg. Wojciech Piechaczek

• Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Dąbrowie Górniczej Pan bryg. Andrzej Płóciniczak

• Komendant Miejski Policji w Częstochowie Pan insp. Dariusz Atłasik

• Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie Pan ml. insp. Michał Strzelecki

• W imieniu Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - Naczelnik Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu Pan bryg. Jerzy Ciężki

• W imieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Naczelnik Wydziału Kwatermistrzowskiego Pan bryg. Piotr Stępień

• Dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie Pan mł. insp. Dariusz Kondas

• Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie Pan mjr Paweł Kowalczyk

• W imieniu Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Pan mjr SG Zygmunt Lubik

• Kierownik Sekcji Ochrony Informacji Niejawnych i Kontroli Szkoły Policji w Katowicach Pan nadkom. Mariusz Milowski

• Szef Sztabu 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Pan ppłk Sławomir Machniewicz

• Komendant wojskowej straży Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu Pan chorąży Dawid Burzyk

• Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach Pan prof. dr hab. inż. Bohdan Mochnacki

• Prorektor Akademii Polonijnej w Częstochowie Pani prof. dr Paulina Winiarska

• Prorektor ds. nauczania Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie Pan prof. dr hab. Inż. Tomasz Popławski

• Prodziekan ds. programowo - organizacyjnych Politechniki Częstochowskiej Pan dr inż. Marcin Zawada

• W imieniu Prezydent miasta Częstochowy - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Pan Rafał Kusal

• W imieniu Starosty Powiatu Częstochowskiego - Główny specjalista Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Pani Anetta Ujma

• Burmistrz Miasta i Gminy Koziegłowy Pan Jacek Ślęczka

• Przewodniczący Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność Pan Damian Kochoń

• Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność Pani Dorota Kaczmarek

• Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Pan Adam Kurus

• W imieniu Kierownika Wydziału Egzaminów Zawodowych OKE Jaworzno Pani Katarzyna Wyrwas

• Redaktor Naczelna Gazety Częstochowskiej Pani Urszula Giżyńska

Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie Pan mł. bryg. mgr Piotr Placek w raz z zastępcą Panem st. bryg. mgr inż. Pawłem Borówką składają serdeczne podziękowania wszystkim obecnym na uroczystości Gościom oraz rodzicom i przyjaciołom ślubujących. Podziękowania kierowane są również do wszystkich pracowników i funkcjonariuszy Szkoły za przygotowanie i organizację całej uroczystości Ślubowania i obchodów 25-lecia Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem