Reklama

Wielka Nowenna Fatimska


Edycja zamojsko-lubaczowska 19/2011

Jak wyglądałaby nasza codzienność, gdybyśmy tylko na serio uwierzyli w „życie po życiu”, gdyby prawda o niebie, piekle i czyśćcu stała się dla nas tak oczywista, jak to, że świeci słońce? Czy nasz świat, świat ludzi wierzących w Boga, a przynajmniej za takich się podających, nie wyglądałby wtedy inaczej? A nasze życie, czy nie byłoby wówczas inne, lepsze, piękniejsze, bardziej skoncentrowane na dążeniu do doskonałości - bo kto przy zdrowych zmysłach, świadomie i dobrowolnie robiłby sobie krzywdę i „zarabiał” na piekło albo czyściec? To pytanie, pytanie o prawdziwość naszej wiary, o naszą wiarę w życie przyszłe, którą przecież wyznajemy, wypowiadając podczas każdej niedzielnej Mszy św. słowa Credo, przynosi nam tegoroczny maj i początek Nabożeństw Fatimskich, które tym razem koncentrują się wokół rzeczy ostatecznych.
Fatimska Pani przypomina nam, że jest coś więcej niż życie doczesne, że poza jego progiem czekają trzy rzeczywistości. Najlepsza z matek przychodzi do nas już po raz kolejny ze swoim wezwaniem do nawrócenia, bo chce jak najwięcej ludzi uratować przed piekłem i wprowadzić do Królestwa swojego Syna. Czy posłuchamy Jej głosu? Czy chwycimy Ją za rękę i pozwolimy się poprowadzić pewną drogą w kierunku nieba? Czy po raz kolejny „włożymy między bajki” słowa fatimskiego orędzia, zachowując obojętność wobec przestróg, będących przecież wyrazem nieskończonej miłości Boga do człowieka?
Są ludzie, których irytuje przypominanie im o śmierci, oburzają się na kapłanów, „straszących” piekłem, sprawiedliwością Boga. Są też tacy, dla których jest to „dyżurny” temat do kpin i niewybrednych żartów. A przecież Pismo Święte wyraźnie mówi: „Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie” (Ga 6, 7-8). Wsłuchajmy się zatem w wołanie Fatimskiej Pani i niech Jej Orędzie zaowocuje w nas gorącą modlitwą o nawrócenie dla świata i nas samych. Żyjmy dla nieba.

Anna Litwin

W roku 2009 w Kościele powszechnym została zainaugurowana Wielka Nowenna poprzedzająca obchody setnej rocznicy objawień w Fatimie. Rok ten przebiegał pod hasłem „Pewni zwycięstwa” i nawiązywał do słów Maryi przekazanych s. Łucji o ostatecznym triumfie Jej Niepokalanego Serca.
Przed rokiem koncentrowaliśmy się na treści hasła „Bezpieczni na krawędzi czasu”. Dla nas, Polaków, był to rok katastrofy smoleńskiej, kataklizmów i powodzi, wydarzeń, które uświadamiały nam niewątpliwą prawdę o kruchości i znikomości ludzkiego życia w obliczu śmierci. Dla każdego przyjdzie jego „krawędź czasu”, którą trzeba będzie przekroczyć. Ważne dla naszego zbawienia jest, abyśmy byli na ten moment przygotowani.
Obecny rok nawiązuje do trzeciego objawienia, 13 lipca 1917 r., podczas którego Maryja ukazała małym wizjonerom piekło. Stąd hasło tego roku - „Więcej niż doczesność. Jest niebo, jest piekło, jest czyściec”. Dla współczesnego zlaicyzowanego świata przypomnienie tych rzeczywistości ma ogromne znaczenia. Człowiek pogrążony w konsumpcjonizmie musi uświadomić sobie przemijalność tego świata i prawdę, że stanie kiedyś przed Bogiem, pozostawiając cały dorobek życia.
W parafii Komarów Nabożeństwa Fatimskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem czcicieli Maryi. W 2009 r. zainaugurował je ks. dr Franciszek Nieckarz - rektor naszego seminarium duchownego, a zakończył 13 października bp Mieczysław Cisło z Lublina. W roku ubiegłym rozpoczął bp Wacław Depo - Pasterz naszej diecezji, a zakończył abp Bolesław Pylak z Lublina. Ogromie się cieszymy, iż w tym roku uroczystościom będzie przewodniczył i poprowadzi procesję ze świecami wokół Rynku abp Stanisław Wielgus z Lublina.
Serdecznie zapraszamy czcicieli Matki Bożej w wizerunku Fatimskim do Komarowa 13 maja 2011 r. na godz. 19.00, aby przeżyć wspólnie podniosłe chwile chwały Maryi.

Ks. Tomasz Bomba

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: świeccy zapraszają na modlitwę za zranionych przez księży

2019-06-25 19:25

dg / Kraków (KAI)

W niedzielę 30 czerwca o godz. 19:00 w kościele św. Idziego w Krakowie odbędzie się modlitwa za „zranionych w Kościele” – za osoby dotknięte przemocą seksualną w Kościele katolickim. W trakcie spotkania zebrani wysłuchają świadectw ludzi, którzy doświadczyli molestowania seksualnego ze strony księży.

Alex Motrenko/fotolia.com

Po nabożeństwie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami inicjatywy „Zranieni w Kościele” (telefonu zaufania i środowiska wsparcia dla osób poszkodowanych) oraz Centrum Ochrony Dziecka (jednostki zajmującej się edukacją i prewencją w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich). Będzie istniała możliwość finansowego wsparcia „Zranionych w Kościele”.

Nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o godz. 18:00. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby poruszone sytuacją bliźnich, którzy doznali krzywdy ze strony Kościoła.

- Często otrzymujemy pytanie, czy organizujemy wydarzenie, które powinien zorganizować "Kościół", czyli biskupi i księża. My, świeccy, też jesteśmy Kościołem i śmiało można mówić, że "Kościół" to wydarzenie organizuje. Po prostu pragniemy zrobić coś na rzecz osób zranionych - mówi Karol Wilczyński, jeden z organizatorów spotkania.

Maria Pajor ze Wspólnoty Helena (zajmującej się osobami w kryzysie bezdomności) wskazuje na chęć wsparcia zranionych: "Zależy mi na tym, aby te osoby wiedziały, że nie są same. Jako członek Kościoła katolickiego czuję się za nich odpowiedzialna i wierzę w to, że modlitwa pomoże uleczyć ich z ran, które zostały im zadane, oraz przyniesie nadzieję niosącą życie. O to będę się modlić podczas niedzielnej modlitwy za zranionych w Kościele katolickim".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem