Reklama

Apostołka trudnych czasów

Niedziela łódzka 22/2011

Błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty duszpasterskiej w Łodzi 13 czerwca 1987 r. fragment homilii na Lublinku poświęcił słudze Bożej Wandzie Malczewskiej. Przypomniał, że przez całe życie odznaczała się głęboką czcią do Najświętszego Sakramentu, a w duchu ewangelicznej miłości podejmowała działalność społeczno-charytatywną, szerząc oświatę wśród chłopów oraz spiesząc z pomocą biednym dzieciom wiejskim, ludziom potrzebującym opieki i chorym.
Pamiętając o tym, pielgrzymi z całej archidiecezji wdzięczni Bogu za dar wybitnej chrześcijanki, jaką była Wanda Malczewska, jak co roku w drugą niedzielę maja zgromadzili się przy jej grobie, aby Miłosiernego Boga prosić o łaskę wyniesienia jej na ołtarze. Przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych przybywają tam z modlitwą i za jej wstawiennictwem przedstawiają Panu Bogu potrzeby swoich środowisk, ufając, że Wanda Malczewska, która za życia niosła duchową pomoc wszystkim potrzebującym, nie odmówi im wsparcia zza grobu.
Abp Władysław Ziółek zaprosił jak co roku wiernych archidiecezji specjalnym komunikatem na spotkanie w Parznie. Metropolita Łódzki w sposób szczególny zaprosił do Parzna na wspólną modlitwę członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Kościoła Domowego Ruchu Światło-Życie oraz wszystkich, którym na sercu leży szczęśliwa przyszłość polskiej rodziny.
Pielgrzymka do Parzna odbyła się w niedzielę 8 maja i rozpoczęła się uroczystą Eucharystią. Wspólnej modlitwie przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski. Ksiądz Biskup w słowie do pielgrzymów wskazując postacie sługi Bożej Wandy Malczewskiej oraz bł. Jana Pawła II, zwrócił szczególną uwagę, że ich powołanie do świętości wyrosło na gruncie rodziny i zrealizowało się dzięki rodzinie. Dlatego chrześcijanin, dążący do świętości, drogę swego życia i powołania winien budować na fundamencie rodziny - i tej ludzkiej, i tej Bożej - jaką jest Kościół w różnych jego wymiarach.
Zgodnie z tradycją, po Mszy św., w krypcie Sługi Bożej odmówione zostały modlitwy w intencji jej beatyfikacji. Na zakończenie pielgrzymi zostali poczęstowani ciastem i herbatą. Mogli też zwiedzić jedyne w Europie Muzeum Modlitewnika, znajdujące się w starej plebanii.
Zainteresowani postacią Wandy Malczewskiej mogą sięgnąć do książek wydanych przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie: ks. Kazimierz Dąbrowski „Wanda Malczewska. Życie, działalność, cześć pośmiertna” oraz ks. Leszek Druch „Dzieje parafii i kościoła w Parznie. Pielgrzymka do grobu sługi Bożej Wandy Malczewskiej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Radomsko dziękuje za beatyfikację

W najbliższą niedzielę 26 września o godz. 18 w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Eucharystii odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję