Reklama

Kongres w Krzeszowie

Dyskusje, wykłady, nabożeństwa i wspólna modlitwa towarzyszyły III Kongresowi Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Legnickiej, jaki odbył się w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Niedziela legnicka 26/2011

Blisko 200 osób z ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie diecezji legnickiej spotkało się na III Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, jaki odbył się 11 czerwca br. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Kongresowemu spotkaniu towarzyszyło hasło: „Słowo Pana trwa na wieki. Ruchy i Stowarzyszenia domem i szkołą komunii”. Kongres rozpoczął się od części wykładowej. Można było wysłuchać trzech prelekcji. Wykład pt. „Słowo Boże i zaangażowanie w świecie” przedstawił bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski, wrocławski biskup pomocniczy; „Verbum Domini czytane przez katolika świeckiego” wygłosił Marek Bernard Adamowicz z Legnicy. Trzeci, ostatni wykład przedstawił ks. dr hab. Bogusław Drożdż pt. „Ewangelizacja kultury czy inkulturacja Ewangelii? Nowa ewangelizacja dzisiaj”. Wszystkie wykłady pozwoliły zebranym zgłębić prawdę o tym, że na wiele sposobów przemawia Pan Bóg do człowieka. Następnie o godz. 12.00 w bazylice odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W homilii bp Andrzej, zwracając się do uczestników Kongresu, mówił: „Ruchy i stowarzyszenia to przecież Ci, którzy są ludźmi dobrej woli, są tymi, którzy rozglądają się. Bowiem w Kościele, złożonym z ludzkich serc, są miejsca, w które trzeba wejść na rusztowanie, są i takie miejsca, których być może jeszcze nikt nie dostrzegł. Miejsca, które potrzebują modlitwy, pracy i misji. Ruchy katolickie i stowarzyszenia są złożone z ludzi, którzy szczególnie chcą znaleźć swoje miejsce w życiu Kościoła. Czują, że Pan Bóg posyła ich w miejsca trudniejsze. Te, które wymagają odnowy i pracy. Stąd często nazywają się ruchami odnowy Kościoła”.
Do uczestników Kongresu list skierował także biskup Stefan Cichy, który odczytał bp Marek Mendyk. Pasterz Kościoła legnickiego napisał m.in.: „Dziękując za inicjatywę zwołania Kongresu, pragnę zachęcić wszystkich członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także osoby zaangażowane w inne formy duszpasterstwa specjalistycznego naszej diecezji do szczególnej aktywności w życiu Kościoła diecezjalnego. Kościół potrzebuje udziału i odpowiedzialności świeckich zdolnych pokierować życiem parafialnych wspólnot i całych społeczności”.
O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór z Kowar, który swoim śpiewem ubogacił Eucharystię. Mszę św. zakończył akt zawierzenia Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Legnickiej Matce Bożej Łaskawej. Kolejnym punktem sobotniego spotkania była dyskusja panelowa. Jej wiodącym tematem była „Symfonia jedynego Słowa - pieśń na wiele głosów (Verbum Domini 7). Udział świeckich w prorockiej misji Kościoła”. Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się nad dalszą pracą na rzecz ludzi i Kościoła.
Jak mówi bp Marek Mendyk, współorganizator Kongresu: „To spotkanie pokazuje, że bardzo potrzebne są takie właśnie wzajemne kontakty między ruchami i stowarzyszeniami działającymi w Kościele lokalnym. Na pewno część wykładowa, jak i modlitewna służą wzajemnemu ubogaceniu. Dziękuję Panu Bogu i przede wszystkim Duchowi Świętemu, że natchnął nas, żeby taki kongres mógł mieć miejsce”.
III Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Legnickiej zakończyło nabożeństwo oczekiwania na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, które przygotowała Odnowa w Duchu Świętym. Całość Kongresu zwieńczyła o północy uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Kamil de Lellis

Niedziela sosnowiecka 34/2003

[ TEMATY ]

święty

martyrologium.blogspot.com/

Św. Kamil de Lellis, założyciel Zakonu Ojców Kamilianów. Urodził się 25 maja 1550 r. Rodzice przyjęli narodziny syna z radością, ale i z niepokojem, którego powodem był sen matki. Ujrzała chłopca stojącego na czele grupy rówieśników. Każdy z chłopców nosił na piersi czerwony krzyż. Takim krzyżem znaczono przestępców skazanych na karę śmierci. W wieku 17 lat Kamil poszedł wraz z ojcem na wojnę z Turkami. Nie trwało to długo, obydwu złamała choroba. Po śmierci rodziców jeszcze kilkakrotnie zaciągnął się do wojska, jednak wszystkie zarobione pieniądze tracił, uprawiając hazard. Taki styl życia doprowadził go do skrajnego ubóstwa. Pracując przy budowie klasztoru w Manfredonii, spotkał się po raz pierwszy z życiem zakonnym. Wtedy nastąpiło jego nawrócenie i radykalna odmiana życia. Wkrótce Kamil otrzymał upragniony habit franciszkański. Jednak zaniedbana rana na nodze otworzyła się na nowo i Kamil zmuszony był poddać się leczeniu. W szpitalu św. Jakuba w Rzymie spotkał się z ludzką niemocą i cierpieniem. Doświadczenie to spowodowało, że w 1586 r. założył Stowarzyszenie Sług Chorych, a papież Sykstus V nadał towarzystwu przywilej noszenia na zakonnym habicie czerwonego krzyża. 21 września 1591 r. papież Grzegorz XIV podniósł Towarzystwo do rangi Zakonu i nadał mu nazwę: Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym.

CZYTAJ DALEJ

Reformy w Sudanie zmierzają w stronę wolności religijnej

2020-07-14 16:57

Vatican News

Sudan pozwoli niemuzułmanom spożywać alkohol i wzmocni prawa kobiet –poinformował minister sprawiedliwości tego kraju Nasredin Abdulbari. Zapowiedział on także pracę nad przepisami wprowadzającymi wolność religijną. Jednak chrześcijaństwo, póki co, nie znajdzie się wśród przedmiotów szkolnych na równi z islamem.

Sprawa nie jest jednak zamknięta. Raja Nicola Eissa Abdel-Masih, jedyna chrześcijanka powołana do rady nadzorującej przejście do cywilnych rządów w Sudanie, powiedziała, że rząd pracuje nad rozwiązaniem tej kwestii.

Szereg poprawek do konstytucji przyjętych przez rząd tymczasowy pomija wzmiankę o islamie jako religii państwowej. Usuwa także karę śmierci za apostazję. Zakazana została publiczna chłosta, a niemuzułmanie będą mogli spożywać alkohol pod warunkiem, że nie będą pić w miejscach publicznych i zakłócać spokoju. Zakazano także okaleczania żeńskich narządów płciowych, a kobiety nie będą już musiały mieć pozwolenia mężczyzn na podróżowanie z dziećmi.

Abdulbari zapowiedział, że reforma prawna będzie kontynuowana do czasu zniesienia wszystkich ustaw naruszających prawa człowieka w Sudanie. Szeroko zakrojone reformy nastąpiły rok po obaleniu islamskiego dyktatora Omara al-Baszira w wyniku masowych protestów przeciwko jego trzydziestoletnim rządom.

Po secesji Sudanu Południowego w 2011 r. Baszir zapowiedział przyjęcie bardziej rygorystycznej wersji szariatu (prawo islamskie). Pod jego rządami władze burzyły lub konfiskowały kościoły oraz zakazywały publikowania literatury chrześcijańskiej pod pretekstem, że większość chrześcijan opuściła kraj po uzyskaniu niepodległości przez Sudan Południowy.

Oficjalne dane mówią, że chrześcijanie stanowią jedynie trzy procent z 40 milionów mieszkańców Sudanu, choć przywódcy religijni zapewniają, że rzeczywista ich liczba jest znacznie wyższa. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych około 3 proc. ludności Sudanu to niemuzułmanie.

Sudańscy chrześcijanie żyją głównie w Chartumie i Górach Nubijskich w pobliżu granicy z Sudanem Południowym. Niektórzy Sudańczycy wyznają również tradycyjne wierzenia afrykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję