Reklama

Imieniny naszych pasterzy!


Edycja łódzka 26/2011

CZCIGODNEMU BISKUPOWI
IRENEUSZOWI PĘKALSKIEMU
z okazji imienin
życzymy wielu łask Bożych
w pasterskiej misji
pośród ludu archidiecezji łódzkiej.
W tej zaszczytnej posłudze
niech towarzyszy Księdzu Biskupowi
nasza wdzięczność i życzliwość.
Redaktorzy i Współpracownicy
„Niedzieli Łódzkiej”

CZCIGODNEMU ARCYBISKUPOWI
WŁADYSŁAWOWI ZIÓŁKOWI
METROPOLICIE ŁÓDZKIEMU
z okazji imienin
składamy najserdeczniejsze życzenia
obfitych łask Bożych
w Jego pasterskiej posłudze
Kościołowi łódzkiemu.
Życzymy zdrowia, radości i Bożej opieki.
Redaktorzy i Współpracownicy
„Niedzieli Łódzkiej”

Imieniny są zawsze okazją do wyrażenia naszych uczuć życzliwości, przyjaźni, oddania. Także podziwu i szacunku. Ale imieniny Pasterza Kościoła niosą jednocześnie możliwość wyrażenia wdzięczności za lata poświęcenia, ofiarnej służby, dobroci i życzliwości. Wiele już napisano o posłudze Księdza Arcybiskupa Metropolity. Wymieniano pola i dziedziny pracy, odpowiedzialności, posługi. Przepowiadanie, głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie liturgii, umacnianie Ludu Bożego słowem wiary. Ponoszenie trudu kierowania archidiecezją, tysiące spraw personalnych, administracyjnych, prawnych, gospodarczych związanych z funkcjonowaniem poszczególnych parafii, uczelni teologicznych, szkół katolickich, katechezy, pomocy dla rodzin i wiele, wiele innych. Czuwanie i obrona owczarni wobec zagrażających niebezpieczeństw. Niezliczone sympozja, spotkania, narady, uroczystości. Także troska o media katolickie: prasę, radio, audycje katolickie w telewizji. Otwarcie i gotowość sprostania wszelkim potrzebom i wyzwaniom. Jak temu wszystkiemu podołać? Tajemnica naszego Pasterza jest prosta: ma chyba jeden tylko sposób: trzeba mocno wierzyć, kochać Boga i ludzi i wtedy wszystko staje się lżejsze. Oby te imieniny obchodzone wraz z cała rodziną archidiecezjalną przyniosły Księdzu Arcybiskupowi jak najwięcej radości i pociechy. Słowa podzięki i uznania należą się także Księdzu Biskupowi Ireneuszowi, drugiemu solenizantowi, który tak dzielnie wspiera Pasterza archidiecezji zwłaszcza w pracy z młodzieżą. Oby nasi Pasterze prowadzeni światłem i mocą Ducha Świętego skutecznie rozniecali płomień wiary i miłości!

Redaktorzy „Niedzieli Łódzkiej”

Hiszpania: Podemos chce likwidacji publicznych obrzędów katolickich w Jaen

2019-12-05 09:41

mz (KAI/ABC) / Jaen

Lewicowa partia Podemos, wchodząca w skład bloku Unidas Podemos (UP), kierowanego przez Pablo Iglesiasa, podjęła we władzach miasta Jaen działania służące zakazaniu sprawowania w miejscach publicznych chrześcijańskich obrzędów. W tej położonej na południu Hiszpanii prowincji, gdzie odsetek praktykujących katolików jest największy w całym kraju, przekraczając 50 proc., politycy Podemos zapowiedzieli m.in. likwidację wszelkich świąt o charakterze chrześcijańskim. Największe z nich obchodzone są w czerwcu, październiku i listopadzie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wchodzący w skład władz miasta Jaen Javier Urena z Podemos stwierdził, że jego ugrupowanie będzie działać na rzecz “odłączenia” tego hiszpańskiego miasta od “wydarzeń religijnych”. Skrajne lewicowe ugrupowanie próbuje nakłonić już rządzących socjalistów (PSOE) oraz liberalną partię Ciudadanos do maksymalnego zlaicyzowania życia publicznego w Jaen.

Deklaracje Ureny skrytykowali już politycy największej opozycyjnej siły w urzędzie miejskim w Jaen, Partii Ludowej (PP). Odnotowali, że zarówno ten lewicowy działacz, jak i inni jego koledzy partyjni, regularnie uczestniczą w obchodzonych na ulicach tego miasta festynach i orszakach z okazji Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech Króli. - Zapomnieli, że te dwie uroczystości również są chrześcijańskie – skwitował regionalny polityk PP Javier Carazo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem