Reklama

Święcenia kapłańskie w diecezji

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Kościół sosnowiecki wzbogacił się o 8 nowych prezbiterów, tylu bowiem diakonów przyjęło w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia kapłańskie. W sakramencie święceń Chrystus udzielił nowym kapłanom władzy składania ofiary Mszy św. i odpuszczania grzechów, także odtąd będą działać „in persona Christi”, to znaczy w sakramentalnym utożsamieniu z osobą Jezusa Chrystusa

Nowi kapłani to: ks. Daniel Bunia z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie; ks. Michał Jamroś z parafii św. Andrzeja Ap. w Olkuszu; ks. Tomasz Jarząbek z parafii św. Stanisława BM w Zendku; ks. Michał Kocjan z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej; ks. Łukasz Lisowski z parafii bł. Karoliny w Tarnowie; ks. Rafał Mosoń z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kowalowej; ks. Łukasz Rzemiński z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu i ks. Szczepan Tomala z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach.
Neoprezbiterzy dostąpili godności, by w imię Boga w Trójcy Jedynego publicznie wykonywać posługę kapłańską dla dobra ludzi. „Mają, upodobnieni do Chrystusa Najwyższego i Wiecznego kapłana, złączeni z kapłaństwem biskupów, głosić Ewangelię, kierować ludem Bożym i oddawać cześć Bogu przez składanie ofiary Chrystusowej” - podkreślił bp Grzegorz Kaszak. „Mają pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego, czyli do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, które sami z godnością przyjęli, rozważanie prawa Bożego, wiara w to co przeczytają, przekazanie tego w co uwierzyli i pełnienie tego, co innych nauczają. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego. Niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży - Kościół” - przypomniał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Za pośrednictwem nowych kapłanów duchowna ofiara wiernych zostanie udoskonalona przez włączenie w Chrystusową ofiarę, którą będą składać na ołtarzu w bezkrwawy i sakramentalny sposób. Przez chrzest będą włączać ludzi do ludu Bożego. W sakramencie pokuty będą odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła. Będą umacniać chorych namaszczając ich świętym olejem, będą sprawować święte obrzędy w różnych porach dnia, składać Bogu uwielbienie, dziękczynienie i prośby nie tylko za lud Boży, ale i za cały świat.
Podziękowania za lata formacji w seminarium złożył ks. Tomasz Jarząbek. W imieniu swoich kursowych kolegów dziękował Bogu za dar powołania. Dziękował również rodzicom: „Nie byłoby nas tutaj gdyby nie nasi rodzice. Wam, kochani rodzice za dar życia, wychowanie, miłość, którą nam daliście, czas i swoje błogosławieństwo na nową drogę życia, należą się szczególne wyrazy wdzięczności”.
Dziękował bp. Grzegorzowi Kaszakowi za dar święceń i pasterską troskę, którą otaczał ich przez ostatnie lata formacji. Słowa wdzięczności skierował ku bp. Piotrowi Skusze za wspólne trwanie w modlitwę, życzliwość i za każde słowo skierowane do nich podczas różnych uroczystości. W imieniu neoprezbiterów obiecał biskupom wsparcie modlitewne i osobiste zaangażowanie w posłudze ewangelizacji. Dziękował księżom proboszczom i wikariuszom za nauczanie zasad wiary i wsparcie na drodze powołania. Specjalne podziękowania otrzymał ks. Mariusz Trąba, rektor seminarium. Ks. Jarząbek podziękował również wszystkim przełożonym w seminarium za wkład w wychowanie, za cenne uwagi i rady, za przykład życia i kapłańskiego zaangażowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT sprawowania liturgii w obiektach kościelnych

2020-08-11 09:35

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Adobe Stock

W sobotę 8 sierpnia archidiecezja Detroit wystosowała komunikat, zabraniając dwóm grupom LGBTQ: Dignity Detroit oraz Fortunate Families Detroit sprawowania liturgii w obiektach kościelnych.

Odrzucają one nauczanie Kościoła w kwestiach dotyczących moralności. Uczy on bowiem, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359). Archidiecezja zaznacza, że nie można odprawiać Mszy św. dla grup publicznie odrzucających tę naukę Kościoła.

W komunikacie przypomniano, że w marcu b.r. list w tej sprawie skierował do kapłanów biskup pomocniczy, Gerard Batterby. Prosił on duchownych, by „powstrzymywali się od odprawiania Mszy św. dla członków Dignity Detriot, i nie wprowadzali zamętu wśród wiernych. Nie ma bowiem innych, sprzecznych z nauką Kościoła dróg do świętości. W czerwcu b.r. archidiecezja w oparciu o „klauzulę moralności” zwolniła z pracy dyrektorkę muzyczną publicznie manifestującą swoje skłonności homoseksualne. Archidiecezja zaznacza, że pragnie posługiwać wszystkim wiernym, w tym osobom określającym siebie jako homoseksualne a także ich rodzinom. Nie oznacza to jednak rozmywania, a tym bardziej odrzucania nauki Kościoła jasno wyrażonej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim bowiem, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: dwaj polscy obywatele z karą grzywny, wyjdą na wolność w czwartek

2020-08-13 15:46

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Anna Ivanova

Dwaj obywatele Polski, którzy zostali zatrzymani podczas protestów w Mińsku, zostali ukarani grzywnami za udział w nielegalnym zgromadzeniu i w czwartek wyjdą na wolność – dowiedziała się PAP nieoficjalnie w polskiej placówce dyplomatycznej w Mińsku.

„Dwaj poszukiwani przez nas mężczyźni, obywatele polscy, zostali skazani w procesie administracyjnym na kary grzywny w wysokości 600 rubli białoruskich (ok. 900 zł) i 800 rubli białoruskich (ok. 1200 zł)" - poinformował PAP rozmówca w wydziale konsularnym, który od wtorku podejmuje działania na rzecz uwolnienia obywateli RP.

PAP poinformowano, że obaj mężczyźni wyjdą na wolność jeszcze w czwartek, a następnie – w zależności od ich życzeń i potrzeb - zostanie im udzielone wsparcie konsularne.

Wiadomo, że jeden z mężczyzn przyjechał na Białorusi w odwiedziny do swojej dziewczyny. Drugi jest fotografem freelancerem.

Polscy dyplomaci nadal podejmują wysiłki w celu potwierdzenia miejsca przebywania dwóch innych zatrzymanych obywateli RP.

W środę polska placówka potwierdzała zatrzymanie trzech obywateli Polski, obecnie wiadomo, że są to cztery osoby.

W czwartek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy podało nazwisko jednego z zatrzymanych. Według BAŻ jest to Kacper Siennicki z Magazynu Przedsiębiorcy.

W związku z zatrzymaniem na Białorusi w ciągu ostatnich dni blisko 7 tys. ludzi areszty są przepełnione i mnóstwo ludzi bezskutecznie poszukuje informacji o swoich bliskich.

Wsparcia prawnego udzielają aktywiści centrum praw człowieka Wiasna, a także wolontariusze, którzy w aresztach ręcznie spisują listy zatrzymanych, a następnie umieszczają je w internecie.

Bliscy zatrzymanych koordynują swoje poszukiwania za pomocą komunikatorów i sieci społecznościowych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję