Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Wacław Depo do uczniów

Tradycyjnie wraz z początkiem roku szkolnego częstochowska młodzież przyszła do Tronu Maryi podziękować za udane wakacje i poprosić o pomyślność na następne 10 miesięcy szkolnej pracy. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski mówił m.in. o ludzkiej przemądrzałości, a także przestrzegał przed ślepą wiarą w zdobycze nauki.

[ TEMATY ]

szkoła

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Organizatorem modlitewnego spotkania na progu nowego roku szkolnego od lat jest Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Na wspólnej Eucharystii obecni byli przedstawiciele kuratorium, władz miasta, dyrektorzy, nauczyciele i katecheci z częstochowskich placówek oświatowych, a przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna. Pierwszoklasiści zostali poproszeni o przyniesienie tornistrów, które podczas Mszy św. poświęcił metropolita częstochowski. Zresztą całe spotkanie przebiegało w dość niezwykłej atmosferze. Ksiądz Arcybiskup zaprosił najmłodsze dzieci blisko siebie, więc bardzo szybko pod ołtarzem rozsiadła się spora grupka pierwszoklasistów wraz ze szkolnymi atrybutami.

Zwracając się do zebranych w bazylice, abp Wacław Depo przypomniał, co jest konieczne do życia, by osiągnąć wieczną radość w Bogu. Zdaniem metropolity częstochowskiego cała tajemnica dobrze przeżytych na ziemi dni zawiera się w trzech punktach. – Pierwszy to znajomość tego, komu się wierzy i ufa. Na drugim miejscu trzeba mieć znajomość tego, czego należy szukać, żeby dobro przyciągało, a zło było oddalane. I trzecie bardzo ważne zadanie to znajomość tego, co należy czynić, czyli jak żyć – mówił duchowny. Wszystkie wskazówki – przekonywał Ksiądz Arcybiskup – podpowiada nam Chrystus w tekstach Ewangelii.

W kolejnej części poniedziałkowej homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że świat współczesny coraz częściej serwuje nam tzw. przemądrzałość. – Człowiek jest tak mądry, że nic mu już nie potrzeba, zależy tylko do niego samego, rozwoju nauki, techniki. Uważajmy, to szatan chce nas wpędzić w przemądrzałość, żeby Pan Bóg był dla nas konkurentem. Żebyśmy myśleli, że Bóg nas ogranicza – ostrzegał abp Wacław Depo. Ale zaraz dodał, że po to przychodzimy na Jasną Górę, do Maryi, żeby prosić Ją o takie rozpoznanie prawdy, które poprowadzi nas do dobra.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski poświęcił plecaki uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

Rok szkolny potrwa do 27 czerwca 2014 roku.

2013-09-03 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naczelny „Niedzieli”: Chcemy opierać naszą pracę na wierności Chrystusowi

– Maryjo, chcemy być skutecznym i dobrze wykorzystanym narzędziem w Twoich dłoniach – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Przypomniał, że Maryja jest Nauczycielką w słuchaniu słowa Bożego, którą „Bóg wybrał do dialogu ze sobą, dialogu rozstrzygającego o losach świata”. Zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia dialogu, który jest konieczny, tak jak miłość. – Bez niego nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Dialog zbliża ludzi, buduje pokój i zwalcza uprzedzenia. Sens chrześcijańskiej wiary opiera się na dialogu, i to z każdym – wierzącym i niewierzącym. O tym dialogu przypomina nam trwający Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, podczas którego nie tylko modlimy się razem z chrześcijanami różnych denominacji, ale też stopniowo, małymi krokami, budujemy jedność przez spotkania, wyrazy przyjaźni, pokonywanie nieporozumień i żywą wiarę – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka w geście solidarności z ofiarami trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-09 10:33

[ TEMATY ]

Syria

diecezja świdnicka

Turcja

trzęsienie ziemi

lakeviewimages/pl.fotolia.com

Pomoc duchowa i materialna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Zgodnie z sugestią abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, podjął decyzję, że niedziela 12 lutego 2023 r. będzie w diecezji świdnickiej dniem modlitwy oraz pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję