Reklama

Niedziela Wrocławska

Trybunale, musisz! [FELIETON]

Najbliższy czwartek może przejść do historii jako data przełomowa. Trybunał Konstytucyjny ma zdecydować o tym, czy dopuszczalność aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, czyli tzw. przesłanka eugeniczna, jest zgodna z polską konstytucją. Uznanie tego przepisu za niekonstytucyjny będzie szansą na niemal całkowite ograniczenie aborcyjnego barbarzyństwa w Polsce.

Artur Stelmasiak

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Mówiąc o aborcji nie zamierzam przebierać w słowach, bo w istocie jest ona współczesnym barbarzyństwem. Mam również przekonanie, że prędzej czy później ludzkość dojrzeje do tego, żeby postawić ją w jednym szeregu z takimi zbrodniami jak choćby Holocaust. Póki jednak pozostaje to w sferze pobożnych życzeń, nie pozostaje nam nic innego, aniżeli starać się ukazywać, czym tak naprawdę jest aborcja i dlaczego powinna powszechnie zostać uznana za niedopuszczalną.

Wbrew pozorom problem aborcji może być rozstrzygnięty tylko na gruncie nauki, nie musimy nawet sięgać po argumenty religijne. Rzekłbym wręcz, że szczególnie w dyskusjach z niewierzącymi zwolennikami eufemistycznie zwanego „przerywania ciąży” nic nimi nie wskóramy, co innego powołując się na biologię, medycynę i najzwyklejszą logikę. Zatem zapytajmy: Czym jest zabójstwo? - Celowym przerwaniem życia. Kiedy życie ma swój początek? - W momencie poczęcia. Czym jest aborcja? - Celowym przerwaniem życia. Zatem aborcja = zabójstwo. Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Argumentując z takiej pozycji mamy dużo większe szanse na przekonanie drugiej strony, aniżeli sięgając po dowody teologiczne. Uświadomienie, że dopuszczając aborcję, tak naprawdę dopuszcza się zabójstwo jest kluczowe, bo wielu zwolenników aborcji nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niestety, nawet mimo to, zmiana myślenia nigdy nie jest sprawą prostą i szybką.

Reklama

Pisząc ten felieton z pozycji mężczyzny muszę być gotowy na zarzuty kobiet spod znaku parasolek, że nie mam prawa się wypowiadać w tej kwestii (co innego, gdyby moje stanowisko wobec aborcji było przychylne). Chciałbym jednak mocno podkreślić, że te kobiety są w dużej części ofiarami. Nie byłoby tylu tragedii pozbawiania życia dziecka przed narodzeniem, gdyby nie nieodpowiedzialność mężczyzn. Musimy nie tylko o tym mówić, ale przede wszystkim zawsze być oparciem dla kobiet, które zostały nam dane pod opiekę.

Wracając jednak do zbliżającej się rozprawy warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny ma już na swoim koncie jeden niezwykle istotny dla ochrony życia poczętego wyrok. Chodzi o orzeczenie z 1997 r., kiedy sędziowie uznali za niekonstytucyjną próbę dodania czwartej przesłanki pozwalającej na aborcję zakładającą powody „społeczne”. Ponadto, co niebagatelne dla kwestii ochrony życia, ówczesny skład orzekający na czele z prezesem prof. Andrzejem Zollem (nota bene bardzo zasłużonym na tym polu) stwierdził, że „od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

I chociaż dzisiejszy Trybunał Konstytucyjny niestety nie cieszy się podobnym autorytetem jak ten za czasów choćby prof. Zolla, to w obliczu dezercji rządzących może walnie przysłużyć się sprawie, która dla każdego człowieka dobrej woli powinna być oczkiem w głowie. Módlmy się więc o to, aby sędziowie Trybunału nie ulegli politycznym naciskom i ukrócili tę straszliwą i barbarzyńską eugenikę.

2020-10-18 08:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: korzystanie z dzwonów i nagłośnienia nabożeństw jest w pełni legalne

2021-04-19 16:41

[ TEMATY ]

dzwon

Ordo Iuris

pandemia

Ks. Mariusz Pastuszak

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

Głos dzwonu wzywa wiernych na modlitwę

W okresie pandemii możliwość uczestnictwa w nabożeństwach jest bardzo poważnie ograniczana. Ponadto, sięgając do przepisów zawartych w Prawie ochrony środowiska, próbuje się ograniczać możliwość korzystania z kościelnych dzwonów czy nagłaśniania nabożeństw na zewnątrz świątyń, co utrudnia uczestnictwo w obrzędach osobom, które nie dostały się do kościoła ze względu na wprowadzone limity wiernych.

Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, nie istnieją żadne przepisy wprost ograniczające używanie dzwonów i urządzeń nagłaśniających. Prawnicy postulują także zmiany jednoznacznie wyłączające te praktyki spod zakresu obowiązywania ustawy Prawo ochrony środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Francuscy trapiści podarowali stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame

2021-04-19 15:36

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

źródło: wPolityce.pl

Założycielskie opactwo trapistów La Trappe podarowało dwa stuletnie dęby na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame. Poinformował o tym w rozmowie z gazetą „La Croix” nowy przełożony klasztoru w Soligny-la-Trappe w departamencie Orne o. Thomas Georgeon.

Zakonnik przypomniał, że już w średniowieczu mnisi aktywnie uczestniczyli w budowie katedr. Wyraził zadowolenie, że w ten sposób ta tradycja zostanie podtrzymana także w dziedzictwie religijnym Notre-Dame.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję