Reklama

Michałówka nabrała nowego blasku

Podczas Mszy św. abp Józef Michalik poświęcił 30 czerwca odnowiony kościół pw. św. Michała Archanioła w Michałówce. Po 3-letnim remoncie drewniana świątynia nabrała nowego blasku i stała się cennym zabytkiem na mapie architektury sakralnej archidiecezji przemyskiej

Metropolita Przemyski podkreślał zaangażowanie miejscowego proboszcza ks. Krzysztofa Szczygielskiego, który „nie zniechęcał się mimo przeciwności” oraz dziękował parafianom i wszystkim, którzy włączyli w prace remontowe. Zauważył, że przy tego typu zabytkach są bardzo rygorystyczne zasady ich odtwarzania, które sprawiają trud, ale pozwalają na wierne odtworzenie cennych zabytków.
- Piękno tego kościoła mówi samo za siebie. Nieraz mówi się o wsi i jej mieszkańcach z pogardą, co mnie denerwuje i boli. Niechby przyszli zobaczyć co polski lud stworzył prawie 300 lat temu, bo tyle ma ten kościół. To wielkie świadectwo kultury i mamy się do czego odwołać. Żadne dziecko i żaden urzędnik pochodzący z Michałówki nie będzie się wstydził, że wyszedł z wioski, która się szczyci takim pięknym kościołem - mówił abp Michalik. Dodał, że piękno zewnętrzne powinno zawsze rodzić się z serca i piękna duchowego.
Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia pomnika ku czci ks. Jana Gielarowskiego, proboszcza Michałówki, który za ratowanie Żydów zginął w obozie oświęcimskim w 1943 r. W czasie Mszy św. bierzmowanie przyjęła ponad 100-osobowa grupa młodzież y z parafii: Michałówka, Nienowice i Korczowa.
Michałówka to niewielka parafia niedaleko Radymna w pow. jarosławskim. Powstała z fundacji Józefa Drohojewskiego, właściciela wielu dóbr w Duńkowicach i Michałówce. Tereny te były w dużej mierze zamieszkałe przez wyznawców obrządku greckokatolickiego, którzy mieli swoją świątynię w Duńkowicach. Wyznawcy łacińscy pozostawali bez kościoła. Efektem działań Drohojewskiego, w 1763 r. erygowano parafię rzymskokatolicką, a budowę kościoła ukończono 2 lata później. Jest to ta sama świątynia, która stoi w Michałówce dzisiaj. Przez lata przeszła wiele zniszczeń i dewastacji, zwłaszcza w okresie wojen XX wieku. Zawsze jednak była odbudowywana i remontowana. Ostatnia renowacja miała miejsce w latach 1972-76, gdy proboszczem był ks. prał. Marian Fedyk, do dziś mieszkający w Michałówce. Ówczesne warunki nie sprzyjały tego typu inwestycjom, co sprawiało, że zadanie to było niełatwe do wykonania.
Ponownie prace remontowe zostały rozpoczęte w 2008 r. Założeniem było odnowienie świątyni z zewnątrz - wymiana podwalin, odbudowa prezbiterium i zmiana odeskowania na gont. Zrodził się również pomysł, aby zbadać polichromię wewnątrz kościoła. Zajęła się tym firma „Ikos”. Pisaliśmy wówczas w „Niedzieli” o cennym odkryciu malowideł pochodzących z XVIII wieku. „Początkowo wydawało się, że nie jest to zbyt interesujący obiekt. Z czasem okazało się coś zupełnie innego. O ile do tej pory prace w Michałówce miały być dodatkowym zajęciem, to teraz stały się głównym” - mówiła nam wtedy Małgorzata Dawidiuk z „Ikosu”.
Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków kategorii A i B, czyli za wartościowe dla kultury zalicza się zarówno konstrukcję, jak i wyposażenie obiektu.
Wsparcie finansowe oraz merytoryczne przy remoncie okazały: Kuria Metropolitalna w Przemyślu w osobach kanclerza ks. Bartosza Rajnowskiego i ks. Edwarda Sobolaka oraz dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marka Wojnarowskiego, Małgorzata Gazdowicz i Ewelina Bąk, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski, Gmina Radymno, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze zmarłym tragicznie w katastrofie smoleńskiej Tomaszem Mertą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Premier: osoby po 50. roku życia i medycy będą mogli otrzymać trzecią dawkę szczepionki

2021-09-21 13:51

[ TEMATY ]

szczepienie

Karol Porwich /Niedziela

Przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mogą z tego skorzystać osoby powyżej 50 lat i medycy.

Premier we wtorek poinformował, że przyjęta została rekomendacja przewidująca, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję