Reklama

II Pielgrzymka Sołtysów do Kołbacza

Już po raz drugi w pocysterskim opactwie w Kołbaczu na chwilę skupienia, zadumy i modlitwy oraz merytorycznej formacji spotkali się sołtysi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. To niezwykle ważne spotkanie organizowane ponownie przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ma na celu wzmocnienie jedności posłannictwa wszystkich odpowiedzialnych za społeczności sołeckie.
Rok temu ponad stu sołtysów przybyło do Kołbacza, aby podkreślić rangę i znaczenie tego najmniejszego w hierarchii organu władzy samorządowej. Po październikowych wyborach samorządowych i ukonstytuowaniu nowych sołtysów i rad sołeckich na kolejne 4 lata obecne spotkanie w Kołbaczu nabrało szczególnego znaczenia. Pojawiło się wielu nowych sołtysów, duża część pozostała dalej na swych stanowiskach. Była to więc dobra sposobność do wspólnej modlitwy, a później do wymiany bogatych doświadczeń, które owocować mają ubogaceniem ich służby wobec najbliższych. Podobnie jak w roku ubiegłym ważnym aspektem spotkania była obecność oprócz samych sołtysów także przedstawicieli władz odpowiedzialnych za sektor rolnictwa w województwie zachodniopomorskim. Podkreśla to wzajemną troskę o budowanie coraz godniejszego oblicza życia w wiejskich wspólnotach. Miłym akcentem była także obecność Józefa Chojnackiego ze Stuchowa, gm. Świerzno - Sołtysa Roku 2010, który zdobył ten zaszczytny tytuł w dowód zasług dla swojej społeczności.
Pielgrzymka sołtysów rozpoczęła się od przedstawienia przez dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej ks. dr. Piotra Skibę miejscowości, z których przybyli goście, a następnie ks. prof. US dr hab. Wiesław Dyk wprowadził do liturgii Mszy św., przypominając najważniejsze wątki nauczania Jana Pawła II dotyczące misji rolników. Wskazał na znaczenie wierności tradycji ojców wartościom wyznaczającym pracę na roli i jej godność. Cytował również przykład świętych, m.in. św. Izydora wymownie nawiązującego do ofiarności i mozołu pracy na roli.
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga w asyście dwudziestu kapłanów. Dostojny Celebrans, nawiązując w homilii do wymowy uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, wskazał na uwrażliwienie, jakie powinno towarzyszyć ludzkiemu życiu, które ma być odzwierciedleniem miłości, którą obdarzył nas Bóg. Przypomniał także o rozpoczynającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej: „Prawdziwa stolica to nie konkretne miasto, ale serce człowieka, wolnego, szczerego. To serce ma być odzwierciedleniem serca kochającego w pełni każdego człowieka”. Następnie zwracając się do sołtysów, Arcybiskup uwypuklił troskę i odpowiedzialność za wizerunek zachodniopomorskich wsi: „Zostaliście wybrani z demokratycznego nadania, byście jako sołtysi podchodzili z sercem do wszystkich obowiązków. W wasze dłonie została złożona władza, abyście zsynchronizowali wszystkie swoje poczynania. Sołtys ma rozpoznawać, dyskutować i przeprowadzać do skutku wszelkie inicjatywy. Ma również być głosem, w który wsłuchują się samorządy gminne, a te z kolei mają z szacunkiem przekazywać postulaty oddolne władzom wojewódzkim, by te na szczeblu krajowym zawsze zabiegały o dobro polskiego rolnika, mówiąc o nim dobrze także zagranicą”. Ukoronowaniem Eucharystii było wystawienie Najświętszego Sakramentu i szczególnie odmówienie Aktu Zawierzenia Sołtysów Sercu Pana Jezusa.
Wzruszającym, końcowym akordem modlitwy w kościele było wspólne podniesienie chleba przez ks. dziekana Wolina Jana Ubermana oraz gospodarza wójta Starego Czarnowa Marka Wosia. Chleb ten później został połamany i sprawiedliwie rozdzielony. Po Mszy św. w asyście orkiestry dętej z Łobza oraz zespołu ludowego „Poranek” z Tetynia wszyscy przeszli do sali widowiskowej, gdzie odbyła się druga część spotkania, której głównym punktem po wypowiedziach Arcybiskupa i Marszałka była konferencja pt. „Fundusz sołecki w teorii i praktyce”, wygłoszona przez Agatę Baran, skarbnika gminy Stare Czarnowo. Wykład ten ze zrozumiałych względów wzbudził ogromne zainteresowanie sołtysów, którzy zadali wiele ważnych pytań. Nad całością drugiej części spotkania czuwali ks. dziekan Piotr Twaróg oraz dr Bogdan Małtawski, etnograf, dziennikarz, autor audycji „Kraj za miastem” w Polskim Radiu Szczecin.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję