Reklama

Niedziela Wrocławska

Modlitwa medyków

Św. Łukasz jest patronem lekarzy i pracowników Służby zdrowia. Z tej okazji w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu na wspólnej modlitwie spotkali się medycy.

ks. Rafał Michaelis

Relikwie św. Andrzeja Świerada

Relikwie św. Andrzeja Świerada

Eucharystia była sprawowana, przez Archidiecezjalnego Duszpasterza Służby Zdrowia ks. Prałata Kazimierza Srokę oraz Asystenta Kościelnego KSLP ks. dra Marcina Kołodzieja, w intencji pracowników służby zdrowia, chorych i cierpiących oraz o ustanie epidemii COVID 19 .

Podczas Mszy św. odbyła się instalacja relikwii św. Andrzeja Świerada dla . Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej.

Reklama

W wygłoszonej homilii ks. dr Marcin Kołodziej mówił m.in. o dojrzałości.

- Cechuje się ona tym, że sami konstruujemy tezy i wnioski. Gdy jesteśmy dojrzali w wierze, to nie pozwalamy się wodzić ani Szatanowi ani Antychrystowi. Z kolei dojrzałość w pracy medyka ukazuje się poprzez służbę zdrowiu i życiu ludzkiemu, a także niesienie pomocy chorym niezależnie od okoliczności - powiedział.

W dalszej części kaznodzieja mówił o słuchaniu. Jako przykład podał lubianych serialowych bohaterów Ojca Mateusza czy lekarzy z Leśnej Góry.

Reklama

W nawiązaniu do wiary ks. Marcin mówił o słuchaniu Pana Boga w kwestii 10 przykazań i na ich podstawie służbie innym.

Nie zabrakło także odniesienia do nauczania św. Jana Pawła II. Przytoczony został fragment z 1981 roku: “Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale to kim jest...”


2020-10-24 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Wanda Półtawska z Wielką Nagrodą Honorową im. Witolda Hulewicza

2020-11-28 16:09

[ TEMATY ]

nagroda

Wanda Półtawska

YouTube

Dr Wanda Półtawska – lekarka, działaczka pro-life, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej - otrzymała Wielką Nagrodę Honorową w ramach corocznie przyznawanej Nagrody im. Witolda Hulewicza.

Dr Półtawską - dama Orderu Orła Białego, więźniarka Ravensbrück, została uhonorowana za służbę Polsce i Kościołowi. Nagrodę pośmiertnie przyznano również jej mężowi, prof. Andrzejowi Półtawskiemu.

W tegorocznej, jubileuszowej – 25.edycji Nagrody nagrodzono 19 osób. Laureaci reprezentują świat nauki i kultury, maja wielkie zasługi na polu działań społecznych.

Wielką Nagrodę im. Hulewicza oprócz Wandy i Andrzeja Półtawskich przyznano także red. Romualdowi Karasiowi polskiemu reportażyście – za obronę dobrego imienia majora Henryka Sucharskiego, bohaterskiego dowódcy Westerplatte.

W gronie laureatów Nagrody za rok 2020 znaleźli się m.in. publicystka i reżyserka Alina Czerniakowska, Bożena Kociołkowska - primabalerina Teatru Wielkiego Opery Narodowej w latach 1967-1986), choreograf, pedagog, Wiesław Lizak – regionalista, działacz kulturalny z Gręboszowa i Grzegorz Łubczyk – dziennikarz, działacz społeczny i dyplomata, b. ambasador RP na Węgrzech.

Natomiast Grand Prix Nagrody im. Witolda Hulewicza za rok 2020 powędruje do historyka dr Petera Rainy z Berlina, który w bieżącym roku obchodzi 85-lecie urodzin i 50-lecie pracy naukowej. Jubilat Nagrodę otrzymał za twórczość historyczną poświęcona Polsce, za szczególnym podkreśleniem pięciotomowego dzieła pt. Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Tysiąclecia, które ukazało się w bieżącym roku nakładem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Nagroda im. Witolda Hulewicza, przyznawana przez Stowarzyszenie jego imienia, została utworzona w 1995 roku, w 100.rocznicę urodzin Witolda Hulewicza (1895-1941) – poety, tłumacza, wydawcy, współorganizatora Polskiego Radia w Wilnie.

Corocznie Kapituła Nagrody przyznaje nagrody w tych dziedzinach twórczości, działań społecznych i gospodarczych, jakie uprawiał Witold Hulewicz. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Zofia Posmysz, Barbara Wachowicz, Lesław M. Bartelski, Adam Myjak, Wiesław Ochman, Bohdan Tomaszewski, biskup Józef Zawitkowski.

Uroczystość wręczenia Nagród za rok 2020, w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, odbędzie się w 1. półroczu 2021 roku.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowy Budzik - #1

2020-11-29 06:00

ks. Łukasz Romańczuk

Codziennie o 6 rano na naszym kanale YouTube będą umieszczane filmiki, które będą duchowym przygotowaniem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję