Reklama

Temat tygodnia

Bogaty październik

Październik obfituje we wspomnienia pięknych ludzi - świętych i błogosławionych, zarówno polskich, jak i Kościoła powszechnego.
1 października w kalendarzu liturgicznym mamy wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, karmelitanki z Lisieux, która pokazała chrześcijanom drogę tzw. dziecięctwa Bożego. Czuła się dzieckiem Bożym i jako takie dziecko pokazała, jak się kocha Pana Boga. Jan Paweł II nadał jej później tytuł doktora Kościoła. Dzięki ogromnemu wgłębieniu się w życie Boże chrześcijanin może sta się drogowskazem dla innych, jak kierować się do Boga. Bardzo wielu kocha św. Tereskę i do niej się modli. I co ciekawe, choć nigdy nie miała ona możliwości wyjechania na misję, ofiarowała Panu Bogu swoje życie za misjonarzy i misje, dlatego jest patronką misji.
4 października wspominamy św. Franciszka z Asyżu. Niezwykły to był człowiek. Mówi się o nim, że to najwspanialszy święty chrześcijaństwa. Święty, który miłując Jezusa, umiłował nie tylko świat ludzki, ale i zwierzęcy, i cały świat przyrody. Pamiętamy opowieść o wilku z Gubio, znamy też „Kwiatki św. Franciszka”, w których anonimowy autor opowiada o wielkiej miłości świętego Biedaczyny do całego stworzenia. Wskazał on Kościołowi nowe drogi - ubóstwa, prostoty, pokuty i - wielkiego zjednoczenia z Jezusem, które objawiło się m.in. przez stygmaty.
5 października mamy wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej, która prowadzi nas do źródeł Bożego miłosierdzia. Ta wspaniała polska mistyczka znana jest już na całym świecie, a jej „Dzienniczek” - ważne dzieło zarówno dla pobożności, jak i dla doktryny chrześcijańskiej został przetłumaczony na wiele języków. Jaśnieje ona szczególnie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, skąd wznosi się wielkie wołanie o Boże miłosierdzie dla człowieka i świata.
9 października - bł. Wincentego Kadłubka. Bardzo lubię tego Błogosławionego. Był kronikarzem Polski, wspaniałym biskupem krakowskim, który potem oddał się życiu w klasztorze cystersów w Jędrzejowie, gdzie jest pochowany.
12 października - bł. Jana Bejzyma, ogłoszonego błogosławionym przez Jana Pawła II, jezuity, misjonarza trędowatych na Madagaskarze. To również człowiek wyjątkowy w swej miłości do Boga i ludzi.
13 października - bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna, twórcy wielu zakonów, człowieka niezwykłej pobożności, a także patriotyzmu. Działał pod zaborami. To znakomity spowiednik i charyzmatyk, gdy chodzi o życie zakonne.
W Paray-le-Monial we Francji nawiedzałem swego czasu grób św. Małgorzaty Marii Alacoque, którą czcimy 14 października. To apostołka Serca Jezusowego. Zapominamy nieraz może o pierwszych piątkach miesiąca i kochającym Sercu Pana Jezusa, o nabożeństwach czerwcowych Jemu poświęconych, o Jego sercu, o którym mówimy „starte dla naszych grzechów”. Ta święta prowadzi nas do Niego.
Zaraz po św. Małgorzacie - 15 października świętuje św. Teresa z Avila - św. Teresa od Jezusa, którą nazywamy Wielka, wspaniała mistyczka karmelitańska.
16 października to liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, patronki budownictwa kościelnego. Szczególnie w czasach komunistycznych nasi pasterze często odnosili się do niej jako patronki tego trudnego dzieła kapłanów i wiernych. Dla nas jest ona zwiastunem wyboru Jana Pawła II na papieża. Dlatego wspominamy ją i ten piękny wieczór, kiedy na balkonie bazyliki watykańskiej pojawił się nasz rodak Ojciec Święty Jan Paweł II.
16 października ub. r. przeżywaliśmy także uroczystość kanonizacyjną Stanisława Sołtysa, zwanego Kaźmierczykiem. Mieszkał w Krakowie. Jego kanonizacja odcisnęła się na polskim duszpasterstwie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu zmarł ks. Grzegorz Ułamek, częstochowski duszpasterz środowisk twórczych

2020-07-07 11:27

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

ks. Grzegorz Ułamek

duszpasterz środowisk twórczych

archiwum Niedzieli

Ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie, zginął tragicznie 15 lat temu, 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Msza św. w rocznicę śmierci kapłana została odprawiona m.in. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Również w intencji zmarłego tragicznie duszpasterza środowisk twórczych zostanie odprawiona Msza św. w niedzielę 12 lipca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej.

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał i kształtował swoje powołanie w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Ukończył Zespół Szkół Rolniczych w Złotym Potoku. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus.

Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w latach w latach 1993-99. Już jako kleryk prowadził w Seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie oraz św. Józefa w Częstochowie. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. Współpracował z Magazynem Muzycznym RUaH i krakowską „Drogą”. Jako duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie współpracował z placówkami kulturalnymi w mieście z: Teatrem im. Adama Mickiewicza, Filharmonią Częstochowską i Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Ks. Ułamek studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000-2002). Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował też w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Współpracował na stałe z kilkoma redakcjami, m.in. magazynem muzycznym „RUaH”, tygodnikiem „Niedziela”, krakowską „Drogą”, „Gazetą Radomszczańską”. Napisał kilka książek, popularnych zwłaszcza wśród młodzieży: „Z tej strony słońca” (1993), „Pięć okien” (2002) – książka ta jest zapisem rozmów z Janem Pospieszalskim, Muńkiem Staszczykiem, bp Janem Chrapkiem, Januszem Yaniną Iwańskim, ks. Waldemarem Sondką, „Stojąc na palcach” (2002), „Suplement wielkopostny” (2003), „Dla nas i całego świata” (2003) oraz „Różaniec nasz współczesny” – rozważanie na Rok Różańca (2003). Był w trakcie opracowywania Abecadła Muzyki Chrześcijańskiej.

Ks. Grzegorz Ułamek jako duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji częstochowskiej organizował liczne imprezy kulturalne, w tym Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Stworzył także internetowy portal kulturalny, program radiowy „Okno na Kulturę” oraz „Zaduszki Artystyczne”.

Uprawiał sport: lubił zjeżdżać na nartach, wędrować po górach, jeździć na rowerze, pasjonował się nurkowaniem.

CZYTAJ DALEJ

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję