Reklama

Entuzjazm wiary, entuzjazm młodości

Nasze spotkanie jest swoistym przedłużeniem Światowych Dni Młodych w Madrycie, jakie przeżywaliśmy kilka tygodni temu z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Chcemy raz jeszcze wspólnie dziękować Bogu za dar wiary, za chrzest, przez który otrzymaliśmy nowe życie i zostaliśmy złączeni na zawsze z Chrystusem i między sobą. To jest także nasze świadectwo. Chcemy pokazać, że bycie człowiekiem wierzącym i przynależenie do Kościoła to coś niezwykłego, że wartości chrześcijańskie, które dzisiaj są nieraz marginalizowane, czynią człowieka prawdziwie pięknym i szczęśliwym, a z nim całą rzeczywistość. Jesteśmy wszyscy jak potężne drzewo, które rodzi dobre owoce. Niech te dni przyniosą ich jak najwięcej - tymi słowami bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił się do młodzieży, która od 16 do 18 września przeżywała w Tarnobrzegu czas Diecezjalnych Dni Młodzieży. Ponad 3, 5 tys. młodych katolików z różnych części diecezji zapragnęło razem przeżywać swoją wiarę, dzielić się nią z rówieśnikami i dawać świadectwo o Jezusie, który jest Panem ich życia.

Dzień 1

Zawiązanie wspólnoty dokonało się w pięciu kościołach stacyjnych miasta: św. Barbary, Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Chrystusa Króla i w świątyni Ojców Dominikanów. Podczas piątkowego wieczornego spotkania młodzi pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Słowa Bożego i adoracji Krzyża. Zebranym w kościele św. Barbary towarzyszył Pasterz diecezji, prowadząc wieczorną modlitwę, a równolegle w innych kościołach modlili się: bp Edward Frankowski, ks. Jan Biedroń - rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Jerzy Dąbek - dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego oraz ks. Krzysztof Kida - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa.

Reklama

Dzień 2

Sobotni dzień przebiegał pod hasłem: „U źródeł chrześcijańskiej tożsamości”. Po południu odbywały się koncerty zespołów: „Testimonium” w tarnobrzeskim Domu Kultury, „Michael” w dolnym kościele na Serbinowie i Magdy Anioł na Rynku miasta oraz miał miejsce „Krąg radości” - młodzieńczy tanieć radości i uwielbienia. W kościele pw. Chrystusa Króla młodzież, po Koronce do Bożego Miłosierdzia, spotkała się z egzorcystą ks. Sławomirem Płuską z Radomia. Kościół na Przywiślu dosłownie pękał w szwach od uczestników spotkania z księdzem mówiącym o zagrożeniach duchowych, które niesie eksperymentowanie z magią, okultyzmem i prądy myślowe prowadzące do duchowego zniewolenia. Sobotnie popołudnie dawało także okazję do adoracji Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi oraz spotkania w poradni dla młodzieży, działającej przy parafii św. Barbary. Znalazł się też czas na świadectwa osób uczestniczących w Światowym Spotkaniu Młodych w Madrycie.
Drugi dzień Diecezjalnego Święta Młodych rozpoczął się od Mszy św., którą uczestnicy przeżywali w pięciu kościołach stacyjnych. Sobotnie przedpołudnie upłynęło pielgrzymom na spotkaniach w grupach, w których głównym rozważanym tematem było: „U źródeł chrześcijańskiej tożsamości”.
Po południowym posiłku organizatorzy zapewnili młodzieży wiele kolejnych atrakcji i ciekawych spotkań. Podsumowaniem „Kręgu radości” był koncert Magdy Anioł, która bawiąc rzesze młodych słuchaczy przekazywała cenne świadectwa chrześcijańskiego życia. Wieczorne nabożeństwa, podsumowujące drugi dzień spotkania, odbyły się w dwu świątyniach: Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Barbary. Podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem młodzież uczestniczyła w liturgii Słowa, mogła wysłuchać kolejnych świadectw uczestników madryckich Światowych Dni Młodzieży oraz poznać działalność różnych katolickich ruchów i stowarzyszeń, działających w ramach duszpasterstwa młodzieży. W wieczornej modlitwie uczestniczył także bp Krzysztof Nitkiewicz.
Entuzjazm i radość młodzieży udzielał się mieszkańcom Tarnobrzega, który przez te trzy dni wyraźnie odmłodniał. „Wierzyć się nie chce, że to ta sama młodzież, o której tyle złego się dzisiaj mówi - opowiadała przypadkowo zaczepiona starsza pani - kulturalni, grzeczni, uśmiechnięci. Chciałoby się, żeby te dni trwały cały rok. Przepraszają na ulicy, uśmiechają się do człowieka, chociaż obcy, pozdrawiają. Tego się nie spotyka na co dzień”.

Ks. Krzysztof Sudoł

Dzień 3

Dzień rozpoczął się modlitwą Jutrzni w kościołach stacyjnych, gdzie młodzi wzięli udział w spotkaniach formacyjnych. Centralnym punktem dnia była uroczysta Eucharystia sprawowana na tarnobrzeskim Rynku, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z miejscowymi duszpasterzami i kapłanami przybyłymi na te „dni radości i modlitwy”. W homilii Ksiądz Biskup podziękował młodym za ich obecność i świadectwo modlitwy: „Jesteście naszym skarbem i naszą nadzieją, przyszłością Kościoła, który wspólnie tworzymy”. Pasterz zachęcał młodzież, by wytrwała przy Chrystusie i we wspólnocie Kościoła, a w ten sposób nigdy się nie zawiedzie. „Nie utraćcie niczego z tego, co daje wam Chrystus, nie schodźcie z Jego drogi, chociaż jest trudna, gdyż tylko ona prowadzi do prawdziwego szczęścia. Nie pozwólcie, żeby wchłonął was zeświecczony świat, który żyje tak jakby Boga nie było. Nie dajcie się mu zneutralizować, zagłuszyć, zepchnąć na margines” - apelował bp Nitkiewicz.
Pasterz diecezji zachęcał także zgromadzonych, by swoją „wiarą i entuzjazmem, karmionym jednością z Chrystusem i ze wspólnotą Kościoła”, stali się ratunkiem dla koleżanek i kolegów, dla rodzin i ojczyzny. Dając świadectwo wiary w swoim otoczeniu mówimy, „że wiara w Boga jest czymś wspaniałym. Jako wierzący, jesteśmy otwarci na inne religie i poglądy, kontakty z nimi są okazją do twórczego dialogu. Nikogo nie odrzucamy. Jednocześnie mamy prawo i powinniśmy odważnie wyznawać nasze chrześcijańskie zasady, mamy prawo ich bronić, a przede wszystkim winniśmy według nich żyć, gdyż takie świadectwo jest najskuteczniejsze” - kontynuował Ksiądz Biskup. Po Komunii św. przedstawiciele młodzieży odnowili swoje zawierzenie Chrystusowi, którego obrali Panem swoich serc.
Tradycyjnie już młodzież z Tarnobrzega wraz z duszpasterzami i przedstawicielem władz miasta przekazała ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji z Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie odbędą się przyszłoroczne Diecezjalne Dni Młodych.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży: „Jestem wdzięczny wszystkim za przybycie, za to, że podczas tych trzech dni tworzyliśmy wspaniałą wspólnotę. Dziękuję duszpasterzom i lokalnym władzom za włożony wysiłek w organizację całego spotkania. Bez tak wielu wspaniałych serc i pomocnych dłoni nie byłoby tak wspaniałego święta”.

Rafał Tracz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

4 sposoby na odnowienie życia duchowego

2020-08-14 08:22

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

Adobe Stock

Modlitwa cię męczy, relacja z Bogiem nie jest już tak prosta jak kiedyś? Czujesz, że w twoje życie duchowe wkradła się monotonia? Oto 4 sposoby na twój nowy początek w relacji z Bogiem!

1. Rekolekcje w ciszy

Dzisiejszy świat jest bardzo głośny. Nasz typowy dzień to nagromadzenie dźwięków, słów, zdarzeń. Natłok informacji często jest przeszkodą w naszej żywej relacji z Bogiem. Ciągle w biegu nie mamy chwili wytchnienia, ciągle ze smartfonem w dłoni zatracamy się w świecących ekranach.

Rekolekcje w ciszy to doskonały sposób, aby nareszcie odetchnąć. Wakacje to dobry czas, aby znaleźć kilka dni i ...nareszcie pobyć ze sobą. Jak mawia kard. Robert Sarah: to w ciszy najgłośniej mówi do nas Bóg.

Zakony, ale także różnorodne wspólnoty organizują dni skupienia, rekolekcje w ciszy, gdzie można odcinając się od wszechobecnego zgiełku, pędu i nareszcie możemy przestać mówić, a zacząć słuchać. Serca, Boga, drugiego człowieka.

2. Nowa wspólnota

Rutyna to problem i wyzwanie. Możemy poprzez nią ruszyć z miejsca, ale możemy też nie reagując zatracać się w niej, zastygać, przygasać. Rutyna w życiu duchowym to częsta przeszkoda. Jesteśmy w konkretnej wspólnocie, ale ona nas hamuje, nie rozwija? A może nie mamy jeszcze takiego miejsca, a zauważamy, że indywidualne rozwijanie wiary nam nie wystarcza? Może nareszcie czas odnaleźć swoje miejsce we właściwej dla siebie wspólnocie działającej w Kościele katolickim?

KSM, oaza, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoły Nowej Ewangelizacji, kręgi biblijne, Żywy Różaniec, a może Domowy Kościół? Kościół oferuje całą paletę wspólnot, sztuka to je poznać i rozpoznać tą swoją. Tą, przez którą Bóg chce mnie kształtować.

3. Dzieła miłosierdzia

Przygaszenie naszego życia duchowego może wiązać się ze zbyt dużym przywiązaniem do swojej osoby. Staramy się jak tylko możemy być bliżej Boga, wzrastać w wierze, jednak ciągle jest coś nie tak? Może czas przestać tak bardzo skupiać się na sobie, a swój zapał przekuć w praktykę? Może czas miłość, którą otrzymujemy od Boga rozdać potrzebującym bliźnim?

Służba drugiemu człowiekowi otwiera w naszym życiu duchowym nowe horyzonty. Pomagając bliźnim, nasze „ja” przestaje być najważniejsze. Szukając Boga najłatwiej znaleźć go w skrzywdzonych i bezbronnych. To w nich jest Go najwięcej.

4. Lektura duchowa

Ożywić wiarę i pogłębić relację z Bogiem mogą oczywiście katolickie książki i prasa. Znajdź odpowiednie pozycje i daj się poprowadzić Duchowi Świętemu. Nie zapomnij o modlitwie przed rozpoczęciem czytania. Zwykłe pochłanianie książki zamień na niezwykły czas działania Bożej łaski. Z Nim wszystko zyskuje nowe znaczenie.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór uwielbienia "Abba Ojcze" na Jasnej Górze

2020-08-15 02:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

To był wyjątkowy wieczór na Jasnej Górze. Od uroczystego Apelu Jasnogórskiego rozpoczął się wyjątkowy koncert "Abba Ojcze" - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Wydarzenie odbyło się z okazji 100-lecie urodzin naszego Papieża Polaka w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Pielgrzymi, którzy bardzo licznie zebrali się na Błoniach Jasnogórskich zaśpiewali wraz z artystami ulubione utwory św. Jana Pawła II.


Organizator wydarzenia: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję