Reklama

Pielgrzymka pod znakiem jubileuszy

Agnieszka Lorek
Edycja sosnowiecka 40/2011

W sobotę 17 września odbyła się XV, jubileuszowa Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę do Matki Słowa - święto naszego „niedzielnego” dziękczynienia Maryi Jasnogórskiej, głównej Redaktorce za Jej opiekę, a także wdzięczności wobec ludzi, którzy szczególnie przyczyniają się do promocji naszego tygodnika

Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie medali „Mater Verbi”. Ich laureatami są osoby tak duchowne, jak i świeckie, a ich grono stanowią autorzy, duszpasterze propagujący pismo w swych parafiach, jego kolporterzy oraz ci, którzy otaczają „Niedzielę” swą życzliwością w wielu dziedzinach jej działania. Na tegorocznej liście laureatów medalu znalazły się osoby związane z diecezją sosnowiecką.
Tym razem na zaszczytne miano zasłużyły osoby świeckie: Katarzyna Maciejewska - prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Będzina, oraz Renata Szopa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji sosnowieckiej, która należy do grona inicjatorów Diecezjalnej Akademii Rodziny w Sosnowcu.

Od najmłodszych lat…

„Przyznanie medalu «Mater Verbi» przez redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego «Niedziela» ks. inf. Ireneusza Skubisia to dla mnie prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie. Bardzo cenię to katolickie pismo m.in. dlatego, że przekazuje prawdę, nie zakłamuje rzeczywistości. Przyznam, że z «Niedzielą» jestem związana od najmłodszych lat. To zasługa mojego wspaniałego, niestety nieżyjącego już proboszcza, ks. kan. Kazimierza Szwarlika, który był wiernym czytelnikiem «Niedzieli», propagował ją w parafii i uświadamiał jej przesłanie dla społeczeństwa. Traktował ją jak dodatkowego wikariusza parafii. Dlatego to właśnie jemu pragnę dedykować medal «Mater Verbi». Słowo, zarówno mówione, jak i pisane jest bardzo ważne. Kształtuje ono sposób myślenia. «Niedziela» prezentuje poglądy i system wartości, które są mi bliskie. Całkowicie identyfikuję się z poglądami autorów i redaktorów tygodnika. Uważam, że gdyby więcej Polaków czytało «Niedzielę», moglibyśmy być bezpieczniejsi, szczęśliwsi i bez lęku spoglądać w przyszłość” - powiedziała Katarzyna Maciejewska, której teksty niejednokrotnie gościły na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”.

Reklama

Pielgrzymkowe spotkanie

Tegoroczna Pielgrzymka „Niedzieli” rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 10. Następnie o godz. 12 w auli redakcji „Niedzieli” rozpoczęło się spotkanie uczestników pielgrzymki, podczas którego wykład „Moje spojrzenie na «Niedzielę» w jej 30-lecie” wygłosił o. prof. dr hab. Leon Dyczewski z KUL. W trakcie spotkania rozstrzygnięto trzy konkursy „Niedzieli”. Moment, na który wszyscy czekali to uroczyste wręczenie medali „Mater Verbi” 2011.
Pielgrzymka przebiegała pod znakiem jubileuszy: 30. rocznicy wznowienia pisma, a tym samym 30. rocznicy pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli”. Rok 2011 to także 85-lecie istnienia tygodnika.

Przypomnienie o łączności

Teren diecezji sosnowieckiej to część dawnej archidiecezji częstochowskiej, a kapłani z tego terenu, z których wielu odeszło do Pana, m.in. wspomniany ks. Szwarlik z Będzina, bardzo często zgłaszali do komunistycznych władz prośby o reaktywowanie „Niedzieli”. Można powiedzieć, że „Niedziela” została wskrzeszona w 1981 r. w dużej mierze dzięki listom podpisywanym przez mieszkańców Zagłębia. Biskup częstochowski Teodor Kubina bardzo kochał Zagłębie, często odwiedzał te tereny i zapewne jedną z przyczyn jego zawołania biskupiego: „Miserere super turbam” - „Żal mi ludu” było przyglądanie się życiu ludu zagłębiowskiego, wśród którego wiele lat pracował. Dzisiaj, gdy na tych ziemiach istnieje Kościół sosnowiecki, nie można zapominać o wspólnych korzeniach. Trzeba przypomnieć naszym duszpasterzom, że w ich diecezji mieszka bardzo wielu dawnych diecezjan częstochowskich, których życie związane było z funkcjonowaniem „Niedzieli”.

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem