Reklama

Diecezjalne święto plonów

Ks. Sławomir Skowroński
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2011

Dożynki to dla rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku, to święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. W Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie Diecezjalne Święto Plonów miało miejsce 11 września br. Na tę uroczystość przybyli rolnicy z całej diecezji. Przynosząc owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, dziękowali Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne zbiory i prosili o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Krasnobrodzkiej.
Zbiórka miała miejsce przy Kaplicy na Wodzie, skąd - przy akompaniamencie orkiestry - delegacje z wieńcami udały się na plac przy kościele. Na tegoroczne dożynki przybyło ich aż 63. O godz. 11.00 była okazja wysłuchania koncertu zespołu „Wójtowianie” z Krasnobrodu. W południe gospodarz dożynek i zaproszeni goście udali się na podium. Zabrzmiał hejnał Maryjny, po którym słowa powitania skierował do zebranych kustosz sanktuarium - ks. prał. Eugeniusz Derdziuk. Chór parafialny wykonał pieśń dożynkową, po czym nastąpiły przemówienia starostów dożynek: Agnieszki Dybioch - absolwentki Akademii Rolniczej w Lublinie, która wspólnie z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne położone na terenie gminy Adamów, oraz Janusza Bałabucha, który prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne na terenie gminy Krynice. Starostowie przekazali na ręce gospodarza dożynek bp. Wacława Depo chleb z tegorocznych zbiorów.
Po słowach powitania zgromadzeni pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i wygłosił homilię Pasterz diecezji. Zwracając się do przybyłych, ks. Biskup mówił: „Naszą obecnością i modlitwą potwierdzamy, że wierzymy w Boga, który jest Stwórcą i Ojcem, z którego rąk wyszliśmy i do którego należy cały otaczający nas świat. Przychodzimy tutaj z darami tej ziemi, aby dziękować i prosić o Boże błogosławieństwo. Przychodzimy, aby podziękować za Jego nieskończone Miłosierdzie”. Bp Wacław wołał dalej: „Miłosierdzie Boże jest bez granic, ale bez granic też jest ludzka pycha i samowystarczalność, a poza Bogiem nie ma życia, poza Bogiem jest tylko nienawiść i śmierć. Dlatego trzeba nam zrobić rachunek sumienia: Jak przeżywamy nasze życie? Jakie są nasze wybory i konsekwencje?”. Nawiązując do przemówienia Jana Pawła II z 12 czerwca 1999 r. w Zamościu oraz do słów wypowiedzianych przez kard. Wyszyńskiego, ks. Biskup pytał: „Czy wołanie bł. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia nie jest aktualnym światłem dla polskich sumień? Czy wolno nam zgadzać się na wyprzedaż polskiej ziemi w jakimkolwiek miejscu naszej ojczyzny? Czy wolno nam bezkarnie lekceważyć Boże prawa odnoszące się do wartości życia ludzkiego? Czy można przeciwstawiać się niszczeniu świata, gdy w imię dobrobytu i wygody dopuszcza się zagładę nienarodzonych czy prowokowaną śmierć starych i chorych?”. Na zakończenie homilii ks. Biskup swoje zatroskanie o losy naszej ojczyzny wyraził słowami modlitwy: „Boże, Stwórco i Rządco Wszechświata, daj nam gorącą miłość do tego domu, którym jest Polska, ziemia trudna, ale błogosławiona”.
Podczas Mszy św. Pasterz diecezji dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. Każda delegacja otrzymała pamiątkowy dyplom. Na zakończenie, wdzięczność wyraził duszpasterz rolników naszej diecezji ks. Grzegorz Świtalski, po czym rolnicy z wieńcami dożynkowymi wyruszyli z procesją eucharystyczną.
Po zakończonej uroczystości miała miejsce wystawa rolnicza, jak również część artystyczna, podczas której każda z delegacji miała okazję zaprezentować swój wieniec dożynkowy. Znalazł się również czas na ludowe przyśpiewki.
Wdzięczni Bogu za tegoroczne plony, za to, że chronił naszą zamojską ziemię od wszelkich klęsk żywiołowych, jak i za wszystkie dobrodziejstwa płynące od Dobrego Boga, pokrzepieni Słowem Bożym i umocnieni matczynym spojrzeniem Matki, wszyscy powrócili, by dalej z nadzieją wypełniać swoje powołanie pracy na roli.

Reklama

Abp Depo: Radio Maryja rozmodliło Polskę a TV „Trwam” obudziła serca i sumienia Polaków

2019-12-07 19:29

Redakcja

Nie możemy się lękać wejść na areopagi pogan i głosić tam Chrystusa – mówił abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podczas Mszy św. dziękczynnej za 28 lat istnienia Radia Maryja. Eucharystia z udziałem licznych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych sprawowana była pod przewodnictwem abp Depo w hali widowiskowo – sportowej „Arena Toruń”.

Mariusz Książek

Jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i TV Trwam? To radio rozmodliło Polskę, a TV Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie. A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Patrząc głębiej i wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: Czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu gdyby nie kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków? – pytał abp Wacław Depo oklaskiwany przez licznych uczestników jubileuszowej uroczystości.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Mariusz Książek
W uroczystościach wziął udział ks. Jarosław Grabowski - redaktor naczelny Tygodnika "Niedziela"
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek: niech Maryja uczy nas zawsze mówić Bogu „tak”

2019-12-08 12:23

st (KAI) / Watykan

Do wielkodusznego odpowiadania Bogu na Jego plany i propozycje na wzór Niepokalanej Maryi Dziewicy zachęcił Franciszek wiernych w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 8 grudnia na Placu św. Piotra w Watykanie.

Vatican Media

Papież zauważył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest umieszczona w kontekście Adwentu, który jest okresem oczekiwania na wypełnienie się Bożych obietnic. Jednak w dzisiejszej uroczystości rozważamy już część tego, co z Bożych obietnic się wypełniło w życiu Maryi Panny. Zanim się zaczęła poruszać w łonie swej matki, była już tam obecna uświęcająca miłość Boga, chroniąc ją przed skażeniem złem, które jest wspólnym dziedzictwem rodziny ludzkiej.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 26-38), opisującego scenę zwiastowania. Podkreślił pełne zaufanie Maryi Bogu i całkowite oddanie się Jemu do dyspozycji. „Odpowiadając doskonale na plan Boga względem niej, Maryja staje się «cała piękna», «cała święta», bez najmniejszej oznaki samozadowolenia. Jest arcydziełem, ale pozostając pokorną, maluczką, ubogą. Odzwierciedla się w Niej piękno Boga, który cały jest miłością, łaską, darem siebie” – podkreślił Ojciec Święty.

Zauważył, że dyspozycyjność Maryi wobec Boga znajduje swój wyraz w Jej postawie dyskretnej służby i nawiedzeniu Elżbiety. „Również w naszych wspólnotach jesteśmy wezwani do podążania za przykładem Maryi, praktykując styl dyskrecji i ukrycia” – wskazał Franciszek. „Niech uroczystość naszej Matki pomoże nam uczynić z całego naszego życia «tak» dla Boga, «tak» składające się z adorowania Go i codziennych gestów miłości i służby” – powiedział Ojciec Święty przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

(Rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem