Reklama

Byłeś człowiekiem niezwykłym

Jan Paweł II to najcenniejszy dar, jaki mógł otrzymać naród polski i cały świat na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia. Jest to postać szczególna ze względu na swoje życie, duszpasterską działalność, papieskie nauczanie i pielgrzymowanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II swoim przykładem pokazał, jak kochać Chrystusa, jak znosić fizyczne i duchowe cierpienia i zawierzyć swoje życie Najświętszej Matce Maryi. Stale dawał przykłady miłosiernej miłości bliźniego. Jego nauka dotyczyła przede wszystkim człowieka, jego niepowtarzalnej natury i skłonności, możliwości dokonywania wyborów, a przede wszystkim właściwego pojmowania wolności. Był zdecydowanym obrońcą życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Lata jego pontyfikatu pokazały, że jest to wspaniały, pełen poczucia humoru i otwarty na ludzi człowiek, który w sposób zwyczajny nawiązywał kontakt ze wszystkimi ludźmi, a w szczególności z młodzieżą. Pielgrzymując po świecie, całemu światu dawał nadzieję, uczył, jak żyć w pokoju i miłości do drugiego człowieka, jak przebaczać. Upraszając Boga modlitwą, pomógł wyzdrowieć wielu ludziom z nieuleczalnych chorób. Jego nauka i przesłania dotyczyły wielu ważnych kierunków wyznaczających życie człowieka dążącego do osiągnięcia życia wiecznego. Dawał wskazania prowadzące do osiągnięcia pełni człowieczeństwa w każdej niemal sferze życia ziemskiego.

Jan Paweł II - przyjaciel Chrystusa i Matki Najświętszej

Reklama

Tuż po stracie ukochanej matki za pośrednictwem ojca zaczął codziennie odwiedzać kościół i modlić się przed obrazem Najświętszej Maryi Panny, zawierzając Jej siebie i ból po stracie matki, a następnie brata. Jej opiece powierzał losy kraju i świata. Różaniec towarzyszył mu każdego dnia. Modlił się o pokój na świecie. Krzyż Chrystusa tak bardzo kochał, że nie rozstawał się z nim. Zawsze nosił go przy swoim sercu. Przy nim rozważał tajemnicę męki i śmierci Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II - przyjaciel rodziny

Szczególny nacisk kładł na podstawę rozwoju każdego człowieka, którą niezaprzeczalnie stanowi rodzina. Rodzina jest kolebką miłości i wiary, kształtowania ról społecznych, cech charakteru, poczucia bezpieczeństwa i wrażliwości na drugiego człowieka. Wskazywał, by budować dom na skale, czyli na miłości Chrystusa. Mówił o wielkiej odpowiedzialności rodziców za dzieci, o szacunku do współmałżonka oraz szacunku dzieci do rodziców i osób starszych.

Jan Paweł II - przyjaciel dzieci

Nadzwyczaj kochał dzieci. Pragnął dla nich pokoju i szczęśliwego dzieciństwa. Napominał narody, by karmiły głodne dzieci, by zapewniły im dach nad głową, aby dzieci wychowywane były w rodzinach. Podkreślał znaczenie edukacji dla ich rozwoju oraz zachowanie godności dzieci i obronę ich praw.

Jan Paweł II - przyjaciel młodzieży

Przyszłość narodów upatrywał w ludziach młodych. To właśnie młodzieży stawiał zadania dotyczące rozwoju intelektualnego, szacunku do drugiego człowieka, do siebie nawzajem, do odpowiedzialności za przyszłość świata. Był inicjatorem i przewodnikiem Światowych Dni Młodzieży w różnych zakątkach świata. Pragnął zintegrować młodzież z różnych religii i kultur, liczył na młodzież i ufał jej. Stał się drogowskazem ich życia, przykładem do naśladowania, a przede wszystkim ich drugim ojcem. Pozostał żywym pomnikiem w niesieniu pomocy zdolnej, lecz biednej młodzieży.

Jan Paweł II - wielki patriota

Reklama

Czytał wiele dzieł wielkich pisarzy polskich. Odgrywał role w ulubionych sztukach. Posiadał bogatą wiedzę na temat wydarzeń historycznych. Był naocznym świadkiem II wojny światowej. Swoją Mszę prymicyjną odprawił w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. Kochał polską przyrodę. Jako Papież troszczył się o losy kraju, z którego pochodził. Tęsknił za miejscami z lat dziecięcych i młodzieńczych.

Jan Paweł II - przyjaciel przyrody

Kochał przyrodę: rzeki, jeziora, strumyki, lasy, łąki i pola, a ponad wszystko góry. W latach młodzieńczych pływał kajakiem po polskich rzekach i jeziorach, jeździł na nartach. Także jako papież jeździł na nartach i wędrował po górach. Podziwiał wszystko, co spotykał na swej drodze. W pięknie krajobrazu dostrzegał rękę i działanie Boga. Wędrując, wsłuchiwał się w głos Boga, nauczał, czytał, rozmyślał. Uczulał wszystkich na piękno przyrody, na jej wspaniałe zasoby i umiejętne ich wykorzystanie, aby nie niszczyć przyrody i nie przynosić jej nieodwracalnej szkody.

Jan Paweł II - pielgrzym

Jako ojciec wielu narodów świata odwiedził niemal wszystkie kraje. Ogromna wiedza na temat historii tych narodów pozwalała integrować się z ich przeżyciami i marzeniami. Składał hołd męczennikom za wiarę i wynosił ich na ołtarze. Dawał narodom nadzieję. W wielu językach głosił słowo Boże i wyrażał miłość Chrystusa.

Jan Paweł II - wzór cierpiących

Już od najmłodszych lat towarzyszyło mu cierpienie po stracie ukochanej matki, a następnie brata. Czas wojny odebrał kochanego ojca i wspaniałych przyjaciół. W czasie zamachu i pojawiających się chorób doświadczył wielu cierpień fizycznych, ale w dalszym ciągu starał się wykonywać swe papieskie zadania. Pragnął pełnić swoją misję do końca, nie poddając się pojawiającym się trudnościom. Ze zrozumieniem przyjmował każde kolejne cierpienie, ból i utrudnienie, i unaocznił to całemu światu.

Jan Paweł II - nauczyciel i wychowawca

Jako wychowawca milionów młodych ludzi pragnął im uświadomić, że miłość, prawda, dobro i piękno to wartości najważniejsze dla człowieka, a ich osiągnięcie powinno być celem dla każdego z nich. Jako nauczyciel sam był wspaniałym przykładem do naśladowania i dobierał najlepsze metody przekazu. Żegnając się z życiem ziemskim, dał całemu światu otwartą lekcję umierania, cierpliwego i godnego pożegnania.

* * *

Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromną spuściznę w postaci wspaniałych dzieł, które przenikają światowe dziedzictwo kulturowe. Dzieła te pełne są jego przesłań, nauk, refleksji teologicznych i filozoficznych. Stanowią ponadczasowy, bogaty zbiór zawierający zawsze aktualne dla nas, ludzi, przesłania. W nauczaniu Jana Pawła II najważniejszy był człowiek jako istota stworzona na obraz i podobieństwo Boga oraz wymiary jego rozwoju: fizyczny, społeczny i duchowy. Jan Paweł II pokazał, że każdy człowiek może swoim życiem dążyć do świętości. Jan Paweł II pozostanie z nami na zawsze jako obrońca człowieka bez względu na jego wiek, kolor skóry czy pochodzenie. Jego niezwykła osoba może służyć za wspaniały przykład wiary, wzór człowieczeństwa i świętości dla kolejnych pokoleń. A my z pokorą będziemy się dalej modlić za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05

[ TEMATY ]

konklawe

Kaplica Sykstyńska

dym

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Od godziny 15:45 będzie można oglądać na żywo transmisję z Watykanu. 
CZYTAJ DALEJ

Gwardia Szwajcarska chroni uczestników konklawe

2025-05-07 13:19

[ TEMATY ]

konklawe

Gwardia Szwajcarska

Papieska Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

Papież nie żyje, ale jego siły ochronne wciąż mają wiele, a nawet więcej do zrobienia: teraz chronią 133 kardynałów, elektorów nowego papieża.

Gwardia Szwajcarska chroni papieża, narażając w razie potrzeby własne życie. Po śmierci papieża Franciszka sytuacja się zmieniła: teraz chronią kardynałów, którzy wybiorą jego następcę, a wśród nich będzie ich nowy szef. „Od 21 kwietnia żyjemy w bardzo ścisłym rytmie” - powiedział mediom Eliah Cinotti, rzecznik Gwardii Szwajcarskiej opisując czas od śmierci Franciszka w Poniedziałek Wielkanocny. Podkreślił, że każdy gwardzista ma misję i dokładnie wie, co ma robić. Nie ma czasu myśleć o tym, kto będzie nową głową Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję