Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń. Udane zakończenie projektu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Fundacja Słowem Pisane i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich zaprosiły 6 listopada na spektakl w reżyserii Jarosława Figury, oparty na sztuce Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

[ TEMATY ]

sztuka

Jan Paweł II

Zofia Białas

– Jest to spektakl bardzo malarski. W mojej adaptacji zmierzyłem się z problemem wyboru, przed którym stanęli Karol Wojtyła i Adam Chmielowski (być może dlatego powstała sztuka „Brat naszego Boga”). Obaj artyści na pewnym etapie swojego życia stanęli przed podobnymi dylematami: wybrać pomoc drugiemu człowiekowi czy drogę sztuki – powiedział reżyser i odtwórca roli Adama Chmielowskiego, późniejszego św. Brata Alberta.

– Adam Chmielowski, bardzo dobry polski malarz, wybierając pomoc drugiemu człowiekowi w formie materialnej, zostawił malarstwo. Karol Wojtyła, polonista, poeta, dramaturg, aktor zostawił wszystko i wybrał drogę kapłańską, zakończoną największą godnością w Kościele. Został papieżem. Dziś czcimy go jako świętego. Wybory obu wielkich Polaków były, według mnie, trochę tragiczne, antyczne – zauważył Jarosław Figura.

– W spektaklu, który przygotowaliśmy z młodzieżą, za pomocą skrawka pomiętego papieru chcę opowiedzieć o problemie wyboru, a ponadto przypomnieć o tym, jak kruchą istotą jest człowiek i jak łatwo go skrzywdzić. Każdy z nas jest inny, różnimy się, ale starajmy się stworzyć jedność, o którą tak bardzo zabiegał Jan Paweł II. Moim spektaklem chcę budować szacunek dla każdego człowieka. Byłbym szczęśliwy, gdyby udało się go zaprezentować szerszej publiczności – przyznał.

Sztuka niewątpliwie głęboko zapadła widzom w pamięć, a to dzięki: ciemności, niesamowitej grze świateł, muzyce i wizualizacji obrazu „Ecce Homo”, przed którym o pomoc w wyborze drogi na dalszą część życia modli się Adam Chmielowski, i który na koniec stał się bramą. Przez nią przechodzą członkowie założonego przez niego zgromadzenia albertynów.

Przy zachowanych wymogach sanitarnych spektakl mogło obejrzeć na żywo w auli Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Wieluniu tylko 30 osób. Dla pozostałych był transmitowany on-line na Facebooku Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Reklama

Spektaklowi towarzyszyła wystawa „Karol Wojtyła, kardynał, który został papieżem”.

Spektakl był ostatnią częścią projektu „Brat naszego Boga. Karol Wojtyła, kardynał, który został papieżem”, realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Na jego realizację biblioteka pozyskała środki z Łódzkiego Domu Kultury w ramach konkursu grantowego dotyczącego współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, a także z powiatu wieluńskiego. Partnerami projektu były: Fundacja Słowem Pisane, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu.

2020-11-09 18:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: W Poliklinice Gemelli wystawa poświęcona św. Janowi Pawłowi II

„Ewangelia cierpienia” - to tytuł wystawy o św. Janie Pawle II, zainaugurowanej w obchodzony w czwartek Światowy Dzień Chorego w rzymskiej poliklinice Gemelli. Polski papież nazwał szpital „trzecim Watykanem”; w czasie swego pontyfikatu był tam dziewięć razy.

Otwarta ekspozycja jest kontynuacją pierwszej wystawy, „Zbawienny ból”, zainaugurowanej w Gemelii 22 października 2020 roku, czyli w uroczystość wspomnienia liturgicznego polskiego papieża.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję