Reklama

Święta w nowym kościele

Kościół w Chrzanowie zaprojektowany został przez Andrzeja Skotnickiego. Jesienią 2005 r. przygotowano dokumentację jego budowy, a na wiosnę 2006 r. ks. inf. Edmund Markiewicz, ówczesny janowski dziekan, poświęcił plac budowy. 28 maja 2007 r. wmurowano kamień węgielny, pochodzący z kościoła Świętej Trójcy w Krakowie, gdzie znajduje się grób św. Jacka. Obecny na tej uroczystości śp. bp Marian Zimałek podarował wspólnocie kamień z Synaju, wspierając także prace parafii pokaźną ofiarą pieniężną. Parafia w Chrzanowie została erygowana 10 lipca 1932 r., przez biskupa lubelskiego M. Fulmana. Organizatorem parafii był ks. Antoni Lamparski

Niedziela sandomierska 51/2011

Przed trzema laty, gdy „Niedziela Sandomierska” odwiedziła budowę kościoła w Chrzanowie, stały mury pokryte dachem, a przed mieszkańcami parafii św. Jacka Odrowąża ogrom prac wykończeniowych, najbardziej kosztownych, jak dodawał ks. proboszcz Wiesław Łobaza. Jednak jego podziw dla ofiarności i pracowitości parafian zaowocował ważną tegoroczną datą. 23 grudnia, pod przewodnictwem bp ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, mieszkańcy Chrzanowa będą uczestniczyć w pierwszej Mszy św. sprawowanej w ich nowej świątyni. - Przechodzimy już do nowego kościoła - opowiada z radością ks. kan. Wiesław Łobaza - i tutaj przeżywać będziemy pierwszą Pasterkę i pierwsze święta Bożego Narodzenia. Okoliczności wydają się przemawiać oczywistymi znakami: tak jak przed laty rodził się i trwał zapał mieszkańców całej parafii, by budować nowy kościół i tak jak w tym zapale trwali przez trudne lata budowy, tak Boże Narodzenie wieńczy ich szlachetny wysiłek, utrwalony ślicznie wyglądającym nowym kościołem.
Mieszkańcy Chrzanowa, w wyniku konsultacji, zdecydowali, że zamiast remontować stary kościół, wybudowany w latach 30. XX-wieku, w sytuacji, gdy koszty kapitalnego remontu pochłonęłyby ogrom środków, wybudują nowy. W 2003 r. zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła i teraz Chrzanów zachwyca pięknym nowym domem Bożym.
- Kiedyś doczekamy ważnego momentu konsekracji naszej świątyni - mówi z nadzieją Ksiądz Proboszcz - ale już od tej ważnej niedzieli, to miejsce staje się domem Bożym i domem wszystkich, którzy ofiarnością, modlitwą i pracą je wznosili. Z podziwem patrzę na moich parafian, na obecnego codziennie na budowie Kazimierza Fiedurka - naszego pana kościelnego, jak również na wszystkich członków Komitetu Budowy, którzy regularnie gromadzili fundusze na dalsze prace, wspierając mnie i wszystkich nawzajem w tym wspólnym, ważnym dziele. Bogdan Tyra, Adam Jaworski, Ryszard Jabłoński, Zenon Kokoszka, Marian Widz, Marian Stanicki, Jan Bańka, Marian Pąk, Stanisław Zdybel, Eugeniusz Król, Marian Kowalik, Władysław Sulowski, Franciszek Sulowski, Antoni Borkowski, Lucjan Gąbka, Stanisław Gąbka, Stanisław Hawryło, Tadeusz Bargiel - bez ich pomocy i zaangażowania budowa kościoła nie byłaby możliwa. - dodaje Ksiądz Proboszcz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Adam Żak: Tylko Kościół oczyszczony będzie wiarygodnym świadkiem Ewangelii

2022-05-19 07:03

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Ten film uważam za bardzo ważny, gdyż pokazuje on dojrzewanie Jana Pawła II w odpowiedzi na ogarniający Kościół kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich, z także jego uczciwość w załatwianiu tych spraw – mówi ks. Adam Żak SJ, najlepszy specjalista w Kościele w Polsce w zakresie oczyszczania Kościoła z przestępstw na tle pedofilskim. Film „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” został wyemitowany dziś na antenie TVP.

Ks. Żak, który jest Koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że film ukazuje postawę Jana Pawła II, która zawsze była ukierunkowana na człowieka. Na ochronę jego godności i praw, o czym świadczy jego programowe hasło z pierwszej encykliki: „Człowiek jest drogą Kościoła”. Dodaje, że bynajmniej nie było ono sloganem i dlatego Jan Paweł II był w stanie zauważyć ogrom zła, jakie działo się w Kościele na tle pedofilskim, a co związane było z gwałceniem najbardziej podstawowych praw oraz godności osób najsłabszych, czyli dzieci i młodzieży lub dorosłych osób bezradnych. A czyny takie pozostawiają rany na całe życie u osób poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy na terenie Archidiecezji Wrocławskiej 20-22 maja 2022 roku?

2022-05-19 18:32

Marzena Cyfert

relikwie św. Rity w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach

relikwie św. Rity w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach

W najbliższych dniach zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (20-22 maja 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję