Reklama

Niedziela Świdnicka

Ekumeniczna modlitwa o pokój u św. Józefa

Kościół św. Józefa w Świdnicy stał się miejscem, w którym po dłuższej przerwie powróciła wspólna modlitwa Kościołów chrześcijańskich o pokój.

[ TEMATY ]

Świdnica

modlitwa o pokój

ks.Krzystof Ora

ks. Mirosław Benedyk

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Cieszymy się i dziękujemy Bogu za dar ponownego spotkania, aby modlić się o pokój. Wszyscy odczuwamy jak ta modlitwa jest bardzo potrzebna i aktualna. Wszystkie zdarzenia na świecie, w naszej ojczyźnie i wokół nas potwierdzają, że trzeba nam modlitwy o pokój. Do tego chcemy pamiętać, o naszych braciach i siostrach, którzy ze względu na wiarę Chrystusa spotykają się z dyskryminacją, brakiem tolerancji, wrogością czy wręcz nienawiścią. Ostatnie przykłady z Francji czy Austrii pokazują jak silna jest obecnie tendencja antychrześcijańska, a także uderzająca w braterstwo ludzkie, próbująca zasiać strach i podziały – mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ŚKB.

W niedzielę 8 listopada poświęconą Solidarności z Kościołem Prześladowanym, wspólnie z katolikami modlił się ks. Piotr Nikolski z Kościoła Prawosławnego. – Wszędzie są niepokoje i konflikty, ale nie może być inaczej, gdy świat odwraca się od Boga, nie chce Go czcić i w ten sposób pozbawia się sensu istnienia. Świat to kompostownik, ale w nim jest Kościół, który jest ziarnem nowego świata wiernym Chrystusowi. Patrząc w życie przyszłe, bądźmy solą ziemi, światłem świata i żyjmy wiarą we wszystkich okolicznościach – mówił prawosławny duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-11-12 19:30

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Trzy dekady pod opieką św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola Świdnica

ks. Edward Szajda

Aleksandra Baranowska

Bp Marek Mendyk odbiera dary ofiarne

Bp Marek Mendyk odbiera dary ofiarne

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Marka Mendyka parafia św. Andrzeja Boboli rozpoczęła 16 maja jubileuszowe obchody 30-lecia swojego istnienia.

Eucharystia sprawowana w dniu patronalnego odpustu zgromadziła licznie parafian, byłych duszpasterzy oraz dawnych i obecnych członków Liturgicznej Służby Ołtarza, a także byłe i obecne członkinie parafialnej scholii. – Cieszymy się bardzo, że ksiądz biskup jest z nami. Prosimy o modlitwę za wszystkich, którzy tworzyli i tworzą naszą wspólnotę. Dziękujemy kapłanom, którzy wrócili dziś do miejsca swojej posługi – powiedział we wprowadzeniu ks. prał. Edward Szajda, proboszcz parafii, witając gości, także tych przybyłych z odległych miejscowości i zza granicy.
CZYTAJ DALEJ

Bł. Jan Duns Szkot - doktor maryjny

Niedziela przemyska 45/2003

Urodził się ok. 1266 r. w Szkocji w miasteczku Duns. W 1279 r. wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i odbył nowicjat w Dumfries. Od 1280 r. studiował najpierw w Szkocji, później w Anglii. Święcenia kapłańskie otrzymał w marcu 1291 r. W latach 12931297 studiował w Paryżu. Prowadził wykłady na uniwersytetach w Combridge, Oxfordzie i w Paryżu. W Paryżu w 1305 r. uzyskał stopień magistra teologii. Za obronę Papieża Bonifacego VIII przed królem francuskim Filipem IV Pięknym musiał opuścić Francję i od 1304 r. wykładał w Oksfordzie. W 1307 r. wyjechał do Kolonii (Niemcy), gdzie wykładał teologię. Zmarł 8 listopada 1308 r., ciało jego zostało pogrzebane w podziemiach klasztoru franciszkańskiego w Kolonii, gdzie wierni przez Jego wstawiennictwo wypraszają po dzień dzisiejszy łaski. Wielką cześć odbiera także w diecezji Nola k. Neapolu. Żył ok. 40 lat i w ciągu tego okresu bł. Jan zyskał sławę wielkiego filozofa i teologa, nie tylko w zakonie franciszkańskim. Jego rozważania teologiczne były skoncentrowane na Bogu, który jest Miłością. Obok nauki o Bogu w tajemnicy Trójcy Świętej, bł. Jan zwraca na siebie uwagę nauką o Matce Bożej, która wywarła decydujący wpływ na rozwój doktryny o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Przez dokładny wykład tego dogmatu oraz żarliwą jego obronę bł. Jan zdobył sobie tytuł doktora maryjnego (doctor marianus lub docktor immaculatae conceptionis). Szczególnie był rozmiłowany w Eucharystii, której przypisywał wyjątkową rolę pośród innych sakramentów. Papież Paweł VI z okazji 700. rocznicy urodzin Jana Dunsa Szkota w liście apostolskim do biskupów Anglii, Walii i Szkocji określił jego naukę mianem antidotum przeciw ateizmowi. Przypomniał także jego mistrzostwo w prowadzeniu dialogu opartym na Ewangelii i starożytnych tradycjach. Drugim tytułem, jakim obdarzono Błogosławionego był tytuł doktora subtelnego (doctor subtilis). Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Niemiec w 1981 r. nawiedził grób Franciszkanina nazywając go duchową twierdzą wiary. Po dziesięciu latach 6.07.1991 r. Ojciec Święty oficjalnie potwierdził jego kult w Kościele, a 20.03.1993 r. ogłosił go błogosławionym. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 8 listopada.
CZYTAJ DALEJ

Pół roku pontyfikatu: sześć kamieni milowych Leona XIV

2025-11-08 06:57

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vaican Media

Dokładnie pół roku temu – 8 maja 2025 roku – kardynał Robert Francis Prevost został wybrany na Papieża, przyjmując imię Leona XIV. W tym krótkim czasie jego pontyfikat już przyniósł głębokie gesty, mocne przesłania i konkretne działania - informuje Vatican News.

Zaraz po ogłoszeniu wyboru Leon XIV z loggii Bazyliki św. Piotra zwrócił się do wiernych słowami: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi”. „Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi” – podkreślał Leon XIV. Motyw pokoju powracał w kolejnych wystąpieniach Papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję