Reklama

Zanurzeni w Bogu

Za sprawą Jana Pawła II, który ustanowił Dzień Życia Konsekrowanego, święto Ofiarowania Pańskiego kojarzy się nam z tymi, którzy podążają w życiu drogą rad ewangelicznych. 2 lutego siostry i bracia pełniący różnorodną posługę na terenie naszej archidiecezji gromadzą się o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej, by pod przewodnictwem pasterzy dziękować Bogu za dar powołania.

Konferencja Episkopatu Polski, kierując do wiernych specjalny list na ten dzień, podkreśla, że chociaż „życie konsekrowane nie jest drogą wspólną dla wszystkich chrześcijan, to stanowi szczególną formę życia chrześcijańskiego. Bez niego Kościół nie byłby w pełni sobą, a radykalizm powołania chrześcijańskiego nie byłby w pełni widoczny”. Siostry i bracia przynależący do różnych zakonów i zgromadzeń kontemplacyjnych oraz czynnych, członkinie i członkowie instytutów świeckich, jak również osoby konsekrowane należące do stanu dziewic i stanu wdów, dla współczesnego świata są znakiem wielkiej miłości Boga. Podążając drogą czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, całkowicie zanurzeni w Bogu, są w pełni dyspozycyjni dla świata przez codzienną modlitwę i pracę w szkołach, szpitalach, parafiach, instytucjach. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy na co dzień korzystają z bogactwa ich posług: od modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, przez sale lekcyjne i szpitalne, domy dziecka i pomocy społecznej, hospicja i kościoły na całej ziemi. Święto Ofiarowania Pańskiego jest zatem dniem szczególnej wdzięczności za tych, którzy ubogacają Kościół świadectwem życia konsekrowanego oraz dobrem, jakie dokonuje się dzięki ich modlitwie, apostolskiej i charytatywnej pracy. „Życie konsekrowane i troska o jego rozwój są sprawą całego Kościoła. Jeśli chcemy, by kolejne kobiety i kolejni mężczyźni wielkodusznie i całkowicie powierzali się Panu Bogu i tylko w Nim składali całą swoją ufność, to - jako chrześcijanie - nie możemy ani ich samych, ani ich powołania zostawić bez modlitewnego, duchowego i materialnego wsparcia” - podkreślają biskupi.
Msza św., do udziału w której zaproszeni są wszyscy wierni, dla osób życia konsekrowanego będzie szczególną okazją do odnowienia ślubów zakonnych. Słowa składanej przysięgi podążania drogą rad ewangelicznych wypowiadane są m.in. z okazji jubileuszów. Z okazji 25-lecia wieczystej profesji, s. Michalina i s. Sylwana ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego mówiły: „Oddaję się całym sercem Tobie, abym w naszej rodzinie zakonnej mogła dążyć do doskonałej miłości, służąc bliźnim za przykładem Jezusa Chrystusa”. - Ci, którzy usłyszeli głos powołania i poszli drogą naśladowania Chrystusa, niepodzielnym sercem służą Bogu i Jego dziełu; idąc drogą rad ewangelicznych, okazują miłość Bogu i ludziom - mówił podczas srebrnego jubileuszu bp Artur Miziński. - Różnorodność form życia konsekrowanego ciągle przynosi obfite owoce w życiu Kościoła, dlatego tak ważne jest, aby wciąż znajdowali się ludzie, którzy wezwani przez Boga do podążania tą piękną, ale wymagającą drogą, będą całym swoim życiem świadczyć o Bogu i prowadzić innych do Źródła - podkreślał Pasterz. Zdaniem ks. Biskupa, we współczesnym świecie potrzeba wiele modlitwy, ale też odwagi i wsparcia ze strony najbliższych, by ci, którzy otrzymali bezcenny dar powołania, sprostali pokładanych w nim nadziejom. - Kto zachwycił się Chrystusem i pragnie Go naśladować w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, nie zmarnotrawi otrzymanych talentów, ale pomnoży je dla pożytku ludzi i chwały Bożej - mówił bp Artur. - Radykalne przyjęcie Ewangelii i naśladowanie Chrystusa w żarliwiej modlitwie i miłości Boga oraz bliźniego, realizowane przez poszczególne osoby, ma ponadto wymiar wspólnotowy, bo jest znakiem od Boga, wzywającym każdego z nas do troski o świętość życia. Otaczajmy więc modlitwą siostry i braci, aby ich konsekracja stała się dla wszystkich źródłem łaski - apelował ks. Biskup.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2021-08-05 11:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Sierpień to na Jasnej Górze czas szczególnej modlitwy uczestników pieszych pielgrzymek. Przybywają w dwóch strumieniach - na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i odpust Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzony 26 sierpnia. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia.

Już w ubiegłym roku pątnicy szukali różnych sposobów, by zachować ciągłość odbywanych pielgrzymek. Wyruszali albo sami kapłani, albo w sztafecie niewielkie grupy przedstawicieli. W tym roku większość kompani powróciła do tradycyjnej formy pielgrzymowania dostosowując się do koniecznych zaleceń sanitarnych. O bezpieczeństwo pątników troszczą się służby medyczne, organizatorzy tworzą mniejsze grupy, zmieniają nieco trasę, by rzadziej spotykać się w drodze, noclegi są w namiotach. Niektóre grupy i tym razem idą w tzw. sztafecie czyli poszczególne odcinki pokonują inne osoby.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję