Reklama

Prawdziwe elity tworzą dobro

Prawdziwe elity to te, które tworzą dobro - powiedział do członków Akcji Katolickiej abp Józef Michalik. W Kańczudze 14 stycznia odbyła się rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, która podsumowując ubiegły rok, zastanawiała się nad działaniami mającymi nieść dobro przemyskiemu Kościołowi w nowym roku

Mszy św. podczas spotkania przewodniczył abp Józef Michalik. Na początku homilii zachęcał do odpowiadania na powołanie Boga, zgodnie z Jego wolą oraz bliższego poznawania Go. - Nie da się znać Kościoła, nie znając Chrystusa, bo Kościół to żywy Chrystus, żyjący pośród nas. Nie chodzi tylko o zewnętrzne inicjatywy, ale o osobisty głębszy kontakt - mówił.

Akcja Katolicka ma służyć Chrystusowi i Kościołowi

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że zadaniem Akcji Katolickiej jest służba Chrystusowi i Kościołowi powszechnemu w Kościele lokalnym. - To jest dyspozycyjność, gotowość otwarcia oczu, zobaczenia jaka jest sytuacja i poczucia się jedno w realizowaniu pewnych zadań, także w przyjmowaniu na siebie oskarżeń. Jeśli atakują Kościół, to i Chrystusa i mnie, bo Kościół to wszyscy - przekonywał.
Zaznaczył, że siłą Kościoła jest uczciwość każdego katolika. - Akcja Katolicka to nie jest indywidualna duchowość: ja i Chrystus. To jest kościelna wspólnota. Siłą Kościoła jest prosty lud. Elity są na dole, w sercu prostego człowieka. Bo jeśli on zachowa prostotę serca, uczciwość i prawość, to i na uniwersytetach są tacy i w wśród polityków. To on jest elitą, nie ten kto ma władzę i pieniądze. Prawdziwe elity to te, które tworzą dobro - powiedział.
Abp Michalik zachęcał do tego, aby zapalać innych do takiego sposobu bycia w Kościele, jaki proponuje Akcja Katolicka. - Trzeba pokazać, że to jest możliwe, pomóc rozeznawać świat. Trzeba mieć odwagę do przyjęcia najbardziej radykalnej diagnozy. Każde czasy mają swoje problemy - mówił.
Wyraził też zadowolenie, że przemyscy AK-owcy wspierają tworzenie struktur tej organizacji w archidiecezji lwowskiej. W maju ub.r. asystent kościelny Akcji Katolickiej ks. prał. Józef Niżnik oraz prezes Kazimierz Kryla wygłosili referaty na konferencji we Lwowie, a w grudniu goście z Ukrainy przebywali na szkoleniu w Strachocinie.

Świecki ma swoje miejsce w świecie

Metropolita Przemyski przypomniał, że świeccy chrześcijanie mają bardzo ważne miejsce w dzisiejszym świecie i są zobowiązani do dawania świadectwa. - Świecki to nie jest pomost między Kościołem a światem, w którym żyjemy. Świecki to Kościół obecny w świecie. Nie będzie chrześcijanina, jeśli nie będzie się utożsamiał - mówił abp Michalik.
Abp Michalik zwracał uwagę na konieczność stawiania sobie wymagań. - Odejście od wymagań świętości wobec kleryków, zakonników, zakonnic na Zachodzie wyludniło seminaria. Odejście od wymagań świętości świeckich, rodziców - wyludni kościoły. To jest bardzo ważne, żebyśmy umieli stawiać wymagania - zauważył.

Inicjatywa „Niedzieli” to świadectwo

Podczas Eucharystii abp Józef Michalik pochwalił również inicjatywę „Niedzieli”, która zebrała 305 tys. podpisów w obronie krzyża w miejscach publicznych. Najwięcej, bo 24 588 pochodziło z archidiecezji przemyskiej. - To znaczy, że każdy czytelnik „Niedzieli” jakoś się dzielił tym świadectwem. Dla mnie to największa satysfakcja, że się ludzie sami budzą, nie trzeba ich zachęcać, bo to dobra sprawa - powiedział abp Michalik.
Mszę św. poprzedziło spotkanie, na którym podsumowano miniony rok pracy oraz przyjęto program na rok bieżący. Niewątpliwym sukcesem i radością Akcji Katolickiej jest powołanie 6 nowych oddziałów parafialnych. Obecnie w naszej archidiecezji jest ich 291, co stanowi ponad 70% wszystkich parafii. Skupiają one 3299 członków zwyczajnych i 623 wspierających. Jest to najwyższy wynik w całej Polsce. W minionym roku Akcja zorganizowała m.in. 2 tury wypoczynku wakacyjnego dla ponad 100 dzieci z rodzin potrzebujących, przeprowadziła konkurs literacki „Jan Paweł II - człowiek modlitwy”.
Zakończeniem spotkania był opłatek z udziałem Metropolity Przemyskiego oraz kapłanów - asystentów parafialnych Akcji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję